LANGSKUDDEDENSIKRE DEN FAVORABLE T
EUROPA LEAGUE KVAL., KLOKKEN 19: 45 BEGGE HOLD SCORER IKKE I KAMPEN EUROPA LEAGUE KVAL., KLOKKEN 21: 15 UNDER 2,5 MÅL I KAMPEN
Fodbold handler om at lave mål. Det er sådan, man vinder kampe, og det er spillets klimaks, som tilskuerne er kommet for at opleve.
Men i den forgangne sæson, som er blevet kritiseret for at være noget af en fl ad omgang blottet for spænding, blev der kun scoret 2,41 mål pr. kamp.
Nu er der håb for landets fodboldfans, lyder det fra bookmakeren NordicBet, der blot betaler pengene 1,35 gange igen, hvis målsnittet stiger i den kommende sæson mod 3,00 på det modsatte.
» Vi kommer allerede til at opleve en eff ekt af den nye struktur i den kommende sæson, hvor kun en enkelt klub rykker ned. Det bety der, at fl ere hold vil kunne spille mere frit og off ensivt uden at have det store på spil. Den slags giver som hovedregel fl ere mål, « siger NordicBets oddssætter Tonni Munk Jensen.
EUROPA LEAGUE KVAL., KLOKKEN 21: 00 FC BOTOSANI TABER IKKE KAMPEN
Foto: Anders Kjærbye