DEN SIKRE
ENGLAND PREMIER LEAGUE, KLOKKEN 16: 00 BEGGE HOLD SCORER I KAMPEN
I eft ermiddag skydes Premier League i gang, og skal man tro Danske Spil, så kommer Christian Eriksen ikke helt til at opleve samme målform som i den forgangne sæson.
Her nettede han hele 10 gange for Tottenham, men med odds 2,40 på » over 9,5 scoringer « vurderer Danske Spil det ikke specielt sandsynligt, at kan ramme et tocifret antal mål.
» Vi tror på knap så mange scoringer fra Eriksen i den kommende sæson. Der er kommet mere fokus på ham, og modstanderne vil være langt mere opmærksom på den lille supertekniker, « siger oddssætter Jan Trier fra Danske Spil.
På trods af en veludviklet målnæse er det aldrig lykkedes Eriksen at score hattrick i Premier League. Hvis det sker i mindst en af de kommende 38 ligakampe, er der odds 3,50 at hente.
Foto: Scanpix Denmark