Laer at håndtere skilsmissen med en app
skilt, vil sammen med skilsmissebevillingen fra Statsforvaltningen få et link og en invitation til SES.
Med SES kan parterne i en skilsmisse høste gode råd og for eksempel laere at håndtere sorgen efter bruddet.
At vise tilgivelse. Laere om typiske konfliktområder som økonomi og samvaer. Og meget mere. Indtil nu er tilbuddet testet af 500 danskere i skilsmisse siden i sommer.
Tina Møller har blandt andet brugt appens alarm for ’bekymringstid’.
»For at jeg ikke skulle lade skilsmissen køre oppe i hovedet hele tiden, så jeg blev en skidt udgave af mig selv, var det godt at kunne afsaette en bestemt tid for bekymringer om bodeling, børn, samvaer og vores aergerlige kommunikation.«
SES indeholder 17 detaljerede moduler, der med hjaelp fra eksperter – blandt andre chefen for Rigshospitalets kriseenhed – tager udgangspunkt i evidensbaseret forskning om skilsmisser.
Ifølge idémand og projektleder, psykolog Søren Sander er sådan et projekt ikke set tidligere.
Der er tale om det hidtil største samlede tilbud til personer, der vil bearbejde vrede, sorg og frustration i en skilsmisse, siger Søren Sander:
»Vi laver nok den største undersøgelse i verden af, hvordan og om sådan et tilbud kan reducere konflikter, øge livskvaliteten og styrke samarbejdet mellem parterne i en skilsmisse. Eller hvordan det påvirker antallet af sygedage, og hvor meget man går til laege. Vi så et stort behov for nytaenkning og for en fleksibel mulighed for at få skilsmissehjaelp og -rådgivning, der er evidensbaseret. Et tilbud til alle dem, som ikke har lyst til at tage på kursus eller gå til psykolog, mens de stadig står i en skilsmisse.« Reducerer konflikter Psykolog Søren Sander laver projektet i samarbejde med Københavns Universitet.
Han understreger, at den overordnede idé med at samle alt skilsmisserelevant i en app og på et website er at reducere konflikter og opbygge samarbejdet mellem foraeldre, så børn ikke kommer i klemme.
Tina Møller, har vaeret flittig bruger af skilsmisse-appen og hjemmesidens eksperthjaelp. Kategorier som kommunikation, samarbejde, sådan tackler du din sorg og får styr på din vrede har hun haft stor glaede af.
Det samme gaelder andre brugeres erfaringer i et debatforum. Notater gemmes og er anonyme.
Tina Møller er ikke i tvivl om, at tilbuddet har gavnet eksempelvis hendes håndtering af vrede og hensyntagen til det nu tidligere pars børn på tre og seks år.
»Jeg er blevet så meget klogere,« siger Tina Møller.
Når SES-projektet er afsluttet om halvandet år, er det meningen at udbrede adgangen til appen og til hjemmesiden samarbejdeefterskilsmisse.dk.