Giv kalvekødet masser af smag
Kalvekød er mere mørt end oksekød, men desvaerre ikke lige så smagfuldt. Men det er der råd for. Få det bedste ud af kalvekødet med tip fra slagtermester Peter Steen
En tommelfingerregel siger, at du er mest sikker på at få en mør bøf, hvis den er af kalvekød. Vaelger du alligevel gang på gang oksekødet i stedet, skyldes det nok, at smagen trods alt vinder. For der er mere smag i oksekød end i kalv. »Nogle synes, at kalvekød er lidt mere eksklusivt, fordi kødet er mere rosa og finere i smagen og en anelse mere mørt end kød fra aeldre dyr,« forklarer BTs slagtermester Peter Steen.
Men når kødet er mere magert, smager det også af mindre. Det er kalvens unge alder, når den bliver slagtet – maks. 10 måneder – der giver det møre, magre og lysere kød. Mens oksekød, som stammer fra aeldre køer – minimum to år - har en grovere struktur og mere fedtmarmorering.
»Fedtet giver den gode smag i oksekød. Derfor foretraekker mange oksekød frem for kalvekød,« forklarer Peter Steen.
Vil man nyde det bedste fra begge typer kød, kan det også lade sig gøre. Det kraever bare lidt slagterfif.
»På grund af den milde smag egner kalvekød sig godt til retter med andre smagsgivere. Marinér kalvekødet eller rul det med krydderier og tørret sortfodsskinke. På den måde kan man give det masser af smag,« lyder et par råd fra BTs slagtermester. Du finder opskriften på det ene her på siden.
Kaster du dig ud i kalvekød, skal du dog vaere opmaerksom på endnu en ting.
»Kalv kraever kun meget kort stegning for at blive mørt. Derfor er der hurtigt risiko for at overstege det, og så bliver det helt tørt og kedeligt. Så pas på med det,« lyder advarslen fra Peter Steen.