خداحافظیازدنیایموبایلبادوربینجدیدکانن

Asre Ertebat - - دوربين - محسن آرونی

در تاریخ ۲۹ آگوست ۲۰۱۷ کانن از دوربینی به نام EOS M100 رونمایی کرد که سادهترین دوربین بدون آینه و منشور این سازنده بهحساب میآید و برای کاربرانی ساخته شده که میخواهند از دنیای عکاسی با موبایل فاصله بگیرند و اندکی جدیتر به عکاسی بپردازند. این دوربین جایگزینی برای مدل M10 است و در مقامی پایینتر از مدل حرفهای M5 و مدل نیمهحرفهای M6 قرار میگیرد؛ با اینحال کانن در ساخت آن از فناوریهایی استفاده کرده که آن را حتی برای عکاسان باتجربه نیز به انتخابی خواستنی و جمعوجور برای عکاسی روزمره بدل میکند و با همراه کــردن آن با یک لنز کارآمــد میتوان تجربه

عکاسی لذتبخشی داشت.

بدنه و طراحی

دوربین M100 کانن دستگاهی زیبا و شیک است. این امر را میتوان با در دست گرفتن آن بهخوبی حس کرد و ظاهر چهارگوش و ساده آن تا مدتها برای کاربر تازگی خواهد داشت. جنس بدنه این دوربین از پلیکربنات اســت کــه در رنگهای مشکی، نقرهای و سفید ساخته میشود و با وجود پلاستیکی بودن، از کیفیت مونتاژ خوبی برخوردار اســت. ابعاد این دوربین برابر ۱۰۸ در ۶۷ در ۳۵ میلیمتر است و به همراه باتری ۳۰۲ گرم وزن دارد و بسته به لنزی که کاربر روی آن سوار میکند ممکن است در یک کیف کمری یا یک کیف رودوشی جا شود. با اینکه دستگیره محسوسی در قسمت جلویی بدنه مشاهده نمی شــود، اما یک شستی بزرگ در بخش پشتی انگشت شست راست کاربر را روی بدنه قفل میکند و پوشش منقوط جالبی که دورتادور بدنه کشیده شده، آن را در دست ثابت نگه میدارد. در ســمت چپ بدنه M100 کانکتورهای

HDMI‬ و ‪USB آن تعبیه شــده و اندکی پایینتر شــکاف کارت حافظه مشاهده میشود. باتری دوربین درون دستگیره پنهان میشود و همانند سایر دوربینهای کامپکت کانن انرژی نهچندان چشــمگیر آن تنها برای ثبــت حدود ۲۹۵ عکس کفایت میکند.در بخش پشتی بدنه M100 یک نمایشگر سه اینچی چرخان لمسی مشاهده میشود که رزولوشن ۱.۰۴ میلیون پیکسل آن جزییات سوژهها را بهخوبی در معرض دید کاربر قرار میدهد و میتوان آن را برای ثبت سلفی ۱۸۰ درجه به بالا چرخاند. تجربه بالای کانن در طراحی منوها و رابطهای کاربری لمسی موجب شده تا کاربر بتواند بهســادگی، تمام گزینهها و پارامترهای دلخواه خود را بیابد و کمبود دکمه روی بدنه این دوربین مشکل خاصی در پی ندارد.

کنترلها و تنظیمات

با وجود نمایشگر لمســی دوربین، وجود برخی دکمههای فیزیکی اجتنابناپذیر اســت و در مورد دوربین M100 این کنترلها با کلید روشن و خاموش، انتخابگر حالت تصویربرداری، دکمه شاتر، پیچ فرمان و دکمه ضبط فیلم در بخش فوقانی آغاز میشوند. انتخابگر حالات عکاسی این دوربین تنها شامل حالات خودکار، عکاسی و فیلمبرداری است و برای دسترسی به پارامترهایی همانند سرعت شاتر و گشودگی دیافراگم باید به منوهای دوربین سر زد. در قسمت پشتی دکمههایی برای فراخوانی منو، برقراری ارتباط بیسیم، مرور تصاویر و دکمههای چهارجهته نصب شدهاند که با کمک مجموعه اخیر میتوان نوردهی، فلاش، نسبت شاتر به دیافراگم و اطلاعات را کنترل کرد. در بخش جلویی بدنه نیز تنها یک دکمه برای رها کردن لنز تعبیه شده و کلید مکانیکی باز کردن فلاش در سمت چپ بدنه پایانبخش دکمههای فیزیکی دوربین M100 است.

کارایی و کیفیت

در قلب دوربین M100 یک سنســور ۲۴ مگاپیکسلی APS-C ساخت کانن نصب شــده که تصاویری با رزولوشن ۶۰۰۰ در ۴۰۰۰ پیکســل ایجاد میکند و توانایی ضبط 1080/60p را نیز دارد. این سنسور با یک پردازنده 7 Digic همراه شده که به دوربین سرعتی رعدآسا میدهد و همانند سایر ساختههای اخیر کانن که از همین پردازنده اســتفاده میکنند بهندرت کاربر را منتظر نگه میدارد. در حین عکاسی پیاپی میتوان از این دوربین انتظار ثبت با ســرعت چهار فریم در ثانیه را داشت که با خاموش کردن وضوحیابی خودکار به ۶.۱ فریم در ثانیه افزایش مییابد و میتوان حدود ۹۰ عکس JPG یا ۲۱ عکس RAW را در بافر آن جای داد. وضوحیابی در این دوربین به روش تشخیص فاز صورت میگیرد و با کمک فناوری ‪Dual Pixel AF‬ که ۴۹ نقطه حساس روی سنسور دوربین دارد میتوان از سرعت و دقت کارکرد آن اطمینان کامل داشت. دهانه لنز دوربین M100 از نوع EF-M کانن است که تنها با لنزهای همین سری سازگاری دارد و برای اتصال لنزهای EF‬ و ‪EF-S به آن باید از رابط مخصوص استفاده کرد. کانن این دوربین را همراه یک لنز ۱۵ تــا ۴۵ میلیمتری به قیمت ۶۰۰ دلار میفروشد که فاصله کانونی معادل ۲۴ تا ۷۲ میلیمتری آن برای عکاسی شهری و کارهای روزمره کفایت میکند. علاقهمندان به لنزهــای پرتره میتوانند از لنز ۲۲ میلیمتری کانن همراه این دوربین استفاده کنند که فاصله کانونی معادل یک لنز ۳۵ میلیمتری را در اختیار کاربر قرار میدهد و امکان تهیه لنز ۵۵ تا ۲۰۰ میلیمتری برای دستیابی به سوژههای دورتر نیز وجود دارد. کیفیت تصاویر خروجی از دوربین M100 کانن همانند سایر ساختههای ۲۴ مگاپیکســلی اخیر این سازنده است. با اینکه رزولوشن ۲۴ مگاپیکسل حد نهایی پتانسیل سنسورهای APS-C است، اما تصاویر خروجی از این دوربین حتی در حساسیت های ۱۶۰۰ و ۳۲۰۰ نیز از نمای خوبی برخوردارند و میتوان آنها را در ابعاد A4 نیز چاپ کرد. نظر به اینکه این روزها کمتر کســی به چاپ عکس ميپردازد، میتوان اطمینان داشــت که خروجی این دوربین برای کراپهای کوچک و بزرگنمایی جهت اشــتراکگذاری در شبکههای اجتماعی بهخوبی کاربرد دارند و وجود ارتباط بیسیم نیز انتقال تصاویر به گوشی و تبلت را بسیار آســان میکند. دوربین M100 کانن دســتگاه کوچک، شیک و جمعوجوري است که با داشتن کیفیت ســاخت خوب، امکانات گسترده و کاربرد آسان هر کاربری را در ثبت تصاویر خوش رنگولعاب همراهی میکند و برای افرادی که میخواهند از عکاسی با گوشــی به مراحل بالاتر پیشرفت کنند، انتخاب خوبی خواهد بود.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.