مستندسازی کارگردان «مالیخولیا» درباره مسلمان کشی در میانمار

Bani Film - - سینمـا -

گروه سینمای ایران: مرتضی آتش زمزم در تدارک ساخت مستندی سینمایی درباره بحران قتل و غارت فجیع مسلمانان روهینگیا در برمه است. وی معتقد است سینما می تواند در خأل فعالیت کافی مفید سیاسی و نبود دخالت دیپلماتیک و نظامی، ابزار آگاهی بخش مهمی در بازتاب این جنایت علیه بشریت باشد.

کارگردان «مالیخولیا» به بانی فیلم گفت: قصد دارم این هفته در سفر به مرز بنگالدش و میانمار که متأسفانه طی روزهای اخیر، مخابره اخبار قتل و جنایت علیه مسلمانان روهینگیا از آنجا دل بسیاری از مردم دنیا را آزرده، مستندی درباره آن بسازم. این مستند سینمایی در راستای دغدغه ما برای جلوگیری از استمرار این اقدام وحشیانه علیه بشریت و زنان و کودکان بی دفاع فارغ از هر دین و مذهبی ساخته خواهد شد و امیدوارم بتوانیم با رایزنی های صورت گرفته از جزئیات حوادث ناگوار در حال وقوع در منطقه مذکور تصاویر دقیقی تهیه کنیم. من در کنار رضا شاکری و کاوس آقایی در قالب گروهی سه نفره به بنگالدش سفر خواهیم کرد، چون ویزای میانمار به ما داده نشد. آنجا یک نیروی محلی هم به ما اضافه می شود تا به نقطه صفر مرزی برویم و سعی می کنیم جا به جایی مصیبت بار آوارگان را به تصویر بکشیم.

این فیلمساز همچنین با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود درباره حوادث میانمار موضعگیری کرد که در آن آمده: «آنگ سان سوچي زماني که در حصر خانگي توسط حکومت دیکتاتور برمه بود و زماني که جایزه صلح نوبل را گرفت و همه ما آرزوي آزادي اش را داشتیم، هیچکس فکر نمیکرد روزي خودش دستش را تا کتف در خون مردم بي گناه فرو کند. حتي نتوانستم تصویري منتشر کنم و درد مردم روهینگیا را نمایش دهم و دل شما را ریش نکنم، عکس برنده خاموش را منتشر کردم، برنده جایزه صلح نوبل و رهبر دولت میانمار که با سکوت خود چراغ سبز قتل عام کودکان و زنان را داده است، از مذهب بودایي که اصلش بر بي آزاري ومردم داریست در تعجبم. از راهبه هاي بودایي که سر لشکر این نسل کشي هستند. از سازمان ملل خاموش و رسانه هاي چشم بسته روي این نسل کشي؛ از شبکه خبر پرس تي وي تا بي بي سي و سي ان ان... و گزارش هاي لحظه به لحظه از عراق و سوریه و گزارش یک هفته در میان از میانمار.

از دولتهاي اسالمي ...گویي منافعي برایشان ندارد مظلومي یافت نمي شود؟ اینجا اسالم در خطر نیست ؟!اینجا إنسان پیدا نمیشود؟! اینجا میانمار است...

اي کاش مي شد جایزه صلح نوبل را پس گرفت ،اي کاش مي شد در جهان بیگناهي کشته نمي شد، کاش جنگ و خون ریزي در جهان نبود ، کاش همه دینشان انسانیت .»...دوب

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.