ابراهیم ایرج زاد: جلب رضایت مخاطب در جشنواره می تواند روی فروش تاثیرگذار باشد

Bani Film - - سینمـا -

ابراهیم ایرج زاد، با «تابستان داغ» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در 11 رشته نامزد و دو رشته موفق به دریافت جایزه شد. او معتقد است لزوما حضور در جشنواره و دریافت سیمرغ در فروش فیلم تاثیرگذار نیست، اما اگر این حضور با رضایت مخاطب همراه باشد می تواند تاثیر ویژه ای روی فروش داشته باشد.

ابراهیم ایرج زاد در خصوص تاثیر جوایز جشنواره فیلم فجر و سایر جشنواره ها در فروش، به بانی فیلم گفت: به نظر من حضور هر فیلم در جشنواره فجر فرصتی مغتنم برای این است که آن فیلم خودش را در فضای سینمای ایران به مردم معرفی کند و یک پکیج تبلیغاتی خوب را به صورت رایگان از توجهی که رسانه ها و مردم به این اتفاق سینمایی دارند، به دست می آورد. حال وقتی فیلمی در مسیر حضورش در جشنواره فجر کاندیدا می شود و جوایزی را کسب می کند، این اتفاق به شکل ایده آل خود می رسد و می تواند از این فرصت حضور به نحو احسن استفاده کند و به شکل مطلوبی خود را در فضای سینمای ایران معرفی کند. همچنین وقتی آن فیلم به زمان اکران خود می رسد با توجه به حضور پررنگی که در جشنواره داشته بسیار سریع می تواند برای خود مخاطب جذب کند. این منوط به آن است که آن فیلم بتواند مخاطب خود را راضی کند. لزوما حضور در جشنواره و دریافت سیمرغ تاثیرگذار نیست. اگر این حضور با رضایت مخاطب همراه باشد می تواند تاثیر ویژه ای روی فروش داشته باشد.

وی افزود: فاکتوری که باعث خبررسانی برای یک فیلم می شود حکم تبلیغات برای آن فیلم را دارد و این تاثیرگذار است. این خود شکلی از خوراک سازی برای تبلیغات فیلم و حضور در رسانه های مختلف و به تبع آن معرفی شدن فیلم به مخاطب است که آن را رصد می کند. به همین خاطر هر اتفاق خوبی که برای یک فیلم بیفتد تا قبل از اکران می تواند برای آن فیلم شرایط ایده آل رقم بزند.

این کارگردان اضافه کرد: البته یک سری اتفاقات در زمان اکران وجود که واقعا دست کسی نیست، گاهی به سود یک فیلم رقم می خورد گاهی هم به زیان آن فیلم. مثال در مورد فیلم خودم «تابستان داغ» ناگهان با این تصمیم مواجه شدیم که به خاطر روز ملی سینما تا هفته دفاع مقدس حدود 24 روز تمامی فیلم ها به صورت نیم بها محاسبه می شد و ما در شرایط خوب فروش 24 روز فروشمان را نیم بها رفتیم. بعد از آن هم به یک هفته عزاداری و تعطیلی سینما برخورد کردیم. همچنین اتفاقاتی مثل تظاهرات و ... روی فروش فیلم ها تاثیر منفی می گذارد. این است که فیلمی در جشنواره شرایط خوبی دارد ولی وقتی به اکران می رسد یک سری حوادث غیرمترقبه می افتد که در کل پرونده یک فیلم را تحت تاثیر قرار می دهد.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.