تنها001 گلهجهانباالترازپله،پوشکاش،مسیو رونالدو

Jahan e-Sanat - - NEWS -

پایگاه اینترنتی کنفدراسیون فوتبال آسیا در ادامه گزارشهایش از سمبلهای فوتبال قاره کهن، خاطرات روزهای افتخارآفرینی کاپیتان سابق تیم ملی ایران را زنده کرده است. AFC در ادامه معرفی نمادهای فوتبال این قاره، به علی دایی اشاره کرده و به بررسی کارنامه دوران بازیگری او پرداخته است. این سایت مینویسد: تنها یک مرد در تاریخ فوتبال برای کشورش بیش از 100 گل زده است تا باالتر از بهترینهای تاریخ مانند پله و فرانس پوشکاش و ستارههای فوتبال مدرن مانند کریستیانو رونالدو و لیونل مسی قرار بگیرد. آن مرد اسطوره تیم ملی فوتبال جمهوری اسالمی ایران، علی دایی است که در 149 بازیاش برای تیم ملی 109 گل به ثمر رسانده است، آماری حیرتآور که سبب شده او شایسته قرار گرفتن در جمع نمادهای فوتبال آسیا باشد.

دایی با 100 گلی که به ثمر رساند، اولین بازیکن مرد فوتبال دنیا شد، این اتفاق سال 2004 رخ داد؛ زمانی که در بازی ایران برابر الئوس در مرحله انتخابی جام جهانی 2006 آلمان، چهار گل زد. یکصدونهمین و آخرین گل ملی دایی هم در پیروزی سه بر دو ایران در بازی دوستانه برابر کاستاریکا در ماه مارس سال 2006 بود و این قبل از آن بود که ایران در مرحله گروهی جام جهانی 2006 از گردونه رقابتها خارج شود.

دایی درباره رکوردش گفت: من فکر میکنم که این رکورد برای فوتبال ایران است نه فقط برای من. اگر این رکورد را ثبت کردم به این دلیل است که ما بازیکنان خوب دیگری هم داشتیم که کنار من در تیم ملی بازی میکردند و این هدیهای از سوی خدا بود. من فکر میکنم که تمام رکوردها ممکن است شکسته شوند پس رکورد من هم در آینده شکسته خواهد شد.

دایی یک سال پیش از آویزان کردن کفشهایش به عنوان بازیکن- مربی در تیم سایپا، قهرمان لیگ برتر ایران شد. او سپس دورههایی در تیم ملی، پرسپولیس و نفت تهران مربیگری کرد و االن هم هدایت س//ایپا را برعهده دارد. دایی که سال 2014 به تاالر مش//اهیر فوتبال آس//یا راه پیدا کرد، به اسطورهای تبدیل شد که سالیان سال در یادها خواهد ماند.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.