چهلسالگی

Jahan e-Sanat - - News -

ناهيد طباطبايی سال 1337 در تهران به دنيا آمد و فارغالتحصيل رشته ادبيات دراماتيك و نمايشنامهنويسی از مجتمع دانشگاهی هنر است.

او كه از نوجوانی آغاز به نوشتن كرده، اولين بار داستان »گمشده« را در مجله سخن به چاپ رساند و پس از آن مجموعه داستان خود به نام »بانو و جوانی خويش« را در سال 1371 منتشر كرد. از آن پس آثار ديگری از او به چاپ رسيده كه از آنها ياد خواهد شد. او همچنين به ترجمه آثاری از زبانهای انگليسی و فرانسه پرداخته است و با مجلههايی مانند بخارا، سمرقند، عصر پنجشنبه، نشان، زنان ...و همكاری كرده و میكند.

ناهيد طباطبايی چندی نيز به نوشتن داستانهای يادداشتگونه تحت عنوان »از خودم تا همه« در روزنامه اعتماد پرداخت.

او همچنين مديريت نشر ديد را بر عهده دارد كه كتابهايی در زمينههای مختلف هنری منتشر میكند.داستانهای ناهيد طباطبايی به زبانهای ايتاليايی، آلمانی، دانماركی، انگليسی، تركی، عربی، بلغاری ...و ترجمه شدهاند و به همين مناسبت برای شركت در كنفرانسهايی به كشورهای اروپايی دعوت شده است. همچنين رمان »چهلسالگی« او برای ساخت فيلمی به همين نام، مورد اقتباس و مورد توجه منتقدان قرار گرفته است.

داستان همايون از مجموعه داستان جامهدران نيز به طور مشترك توسط ناهيد طباطبايی و حميدرضا قطبی به فيلمنامه فيلم جامهداران بدل شد. ناهيد طباطبايی ديپلم افتخار بهترين فيلمنامه اقتباسی در بخش نگاه نو در سی و سومين دوره جشنواره فيلم فجر را نيز به دست آورد.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.