جامی برای عشقِ بازیها!

برای نسلی که بخشی از جوانی خود را پای کنسولها گذاشته، خبرهای این شکلی، بسیار شگفتانگیز و شعف برانگیز است. از زمانی که آتاری، میکرو، سگا و نیتندو، کنسولهای پرطرفدار بود تا امروز که ایکس باکس و پی اس و خود رایانهها، همراه نوجوانی و جوانی نسل ما شدهاند. جام

Setare Shargh - - مصاحبه -

1( اول از همه بگذارید دقیقتر بپرسم که مسیر گفتوگو را اشتباه نرویم. ما داریم درباره یک سری مسابقات رایانهای صحبت میکنیم؟

بله. این مسابقات سالهای گذشته هم برگزار شده و در واقع بزرگترین رویداد بازیهای رایانهای کشور است. در واقع شرکتکنندگان به صورت جام و طبق یک جدولبندی در این مسابقات شرکت کرده و برندهها، به مرحله بعد راه پیدا میکنند. 2( کدام پلتفرمها و کنسولها در این بازی مورد استفاده قرار میگیرند؟ کدام بازیها؟

مسابقات در هر دو پلتفرم دستکتاپ و کنسول

برگزار میشود. بازیها هم ،2‪pes2018، fifa18، dota‬

world warcraft و counter هستند. علاوه بر اینها مسابقات بازیهای موبایلی نیز برگزار میشوند که از طریق اپ بازیها است و نیاز به حضور فیزیکی فرد ندارد. 3( پرطرفدارترین بازی معمولاً کدام بازی است؟ بیشتر از همه در بازی 2018pes ثبت نام میکنند. یکی از انتقادهایی که همشهریان محترم به ما داشتند این بود که بازی 2018pes، هنوز نسخه کاملی در بازار ندارد و با توجه به demo بودن نسخه موجود، دسترسی به آن برای مخاطبان سخت خواهد بود. برای همین پیشنهاد داشتند که نسخه 2017 بازی در جام استفاده شود. فعلاً ما با این مشکل هم مواجه هستیم. 4( در سالهای گذشته، سبزوار میزبان این مسابقات بوده است؟ در سطح ملی کیفیت برگزاری به چه شکل بوده و هست؟ بله. سال گذشته هم در سبزوار برگزار شد. البته با توجه به این که تجربه اول بود، استقبال متوسط شد ولی در سال جاری سعی میکنیم بازیها با کیفیت و کمیت خوب و قابل قبولی برگزار شوند. این مسابقات سه دوره در کل کشور برگزار شده و الآن میزبان دوره چهارم هستیم. در شهرهای بزرگتر و به خصوص در دور نهایی، این مسابقات باعث ایجاد هیجان و تفریح و اوقات خوش در میان جوانان شد که واقعاً با توجه به شرایط فعلی جامعه، بسیار با ارزش است. یک نکته دیگر هم اینکه در هفتههای جاری، با توجه به تعدی و دروغپراکنیهایی که درباره نام خلیج فارس شده است، احساس میکنم لازم است همت بیشتری در مورد چنین برنامههایی که با نام بزرگ خلیج تزیین شده داشته باشیم. امیدواریم یا شرکت و شور بیشتر در مسابقات، این عنوان را به اندازه افتخارش بزرگ کنیم. 5( یعنی الآن من یا هر مخاطبی در منطقه ما که این متن را میخواند، اگر تصمیم داشته باشد داخل یکی از این جامها، مثلاً 2018PES روی پلتفرم دسکتاپ شرکت کند، باید چه کار کند؟ از صفر تا صد ماجرا را بفرمایید.

بسیار کار راحتی خواهد بود. میتوانند از طریق اپلیکیشن جام خلیج فارس اقدام کنند. این اپلیکیشن از طریق ارسال عدد 160 به 6020 به راحتی قابل نصب خواهد بود. با نصب آن وارد لیگ خواهند شد. راهدومورودبهسایت وثبتنامازاینطریق است. همچنین علاقهمندان میتوانند به مجتمع مراجعه و ثبتنام کنند. www.iranpgc96.ir سبزوار، خیابان 24 متری انقلاب، روبروی خیابان خرمشهر، ساختمان مجتمع فنی تهران. شماره تماس: ‪44671610- 15‬ بعد از ثبت نام، منتظر شروع مرحله مقدماتی خواهند بود که در روزهای 12 تا 17 آبان برگزار میشود. اطلاعرسانی انجام خواهد شد و گیمرها در روز مقرر در محل حضور پیدا میکند و مسابقات خود را برگزار خواهد کرد.

6( هزینه شرکت در مسابقات چقدر است؟

15 هزار تومان برای هر نفر.

7( مراحل مختلف بازی را چهطور برنامهریزی میکنند؟

مثلاً برندگان شهرستان مستقیم به سطح ملی راه پیدا میکنند یا اول باید در مسابقات استان هم شرکت کنند؟ مسابقات دو مرحله است. مقدماتی و نهایی. مقدماتی را ما در سبزوار برگزار میکنیم و تمام گیمرهای شهرهای منطقه میتوانند در مسابقات سبزوار ثبتنام و شرکت کنند. این مسابقات به صورت جدول لیگ طراحی شدهاند و برندهها در این جدول بالا میآیند. در نهایت در هر رشته سه نفر به مرحله نهایی راه پیدا میکنند و در تهران به رقابت میپردازند.

8( جوایز نهایی جام خلیج فارس نقدی است؟

جوایز مرحله مقدماتی که خود مجتمع دیجیتال شهری ایدهپردازان تأمین میکند. مرحله کشوری هم جوایز همان مبلغ یک میلیارد ریال است که به صورت نقدی به گیمرهای برتر تقدیم میشود.

9( ممنون از فرصتی که در اختیار قرار دادید. اگر نکته دیگری باقی ماند که در پرسشها مطرح نشده، بفرمایید.

فقط یک توضیح درباره روند کار در مجتمع فرهنگی دیجیتال شهری ایده پردازان سبزوار. این مجتمع در هفدمین جشنواره فناوری اطلاعات و رسانههای دیجیتال کشور، سال 95 به عنوان مرکز فرهنگی دیجیتال برتر کشور معرفی شد. مجتمع ما در بین مراکز فرهنگی دیجیتال کشور شایسته تقدیر و به عنوان یکی از برترین مراکز فرهنگی دیجیتال کشور شناخته شده است. برگزاری کارگاه و دورهها آموزشی به صورت رایگان به منظور ارتقاء سطح سواد دیجیتالی، دیگر فعالیتهای مجتمع فرهنگی دیجیتال ایده پردازان است که با موفقیت رو به رو شده. همچنین، علاوه بر آموزش، مجتمع برای افرادی که امکانات و فضای لازم را در اختیار ندارند، اما انگیزه و استعداد لازم را در خود میبینند، شرایط لازم را فراهم میکند. در واقع ما فضا در اختیارشان قرار میدهیم که انیمیشن و اپلیکیشن بسازند و برای تولید انبوه این محصولات در سطح کشور، آنها را مورد حمایت قرار میدهیم. مجوز مجتمع، زیرمجموعه شبکه ملی فرهنگ است. «شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران» مجموعهای است سازمان یافته از: «سامانههای برخط»، «مراکز فرهنگی دیجیتال» و «اقدامات حمایتی، آموزشی و اطلاع رسانی» که با هدف استفاده بهینه از فنآوریهای اطلاعاتی و ارتباطی برای تحقق اهداف فرهنگی نظام، تحت راهبری و نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی و اجرا گردیده و متناسب با فن آوریهای روز توسعه و ارتقا مییابد. «شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران» بستری مبتنی بر آخرین فن آوری های ارتباطی و اطلاعاتی و پاک و پالوده از ناهنجاریها برای دسترسی به آثار، محصولات و خدمات فرهنگی، هنری و رسانه ای و اطلاعات، محتوا و خدمات عرضه شده در شبکه گسترده جهانی، پدیدآوردن و انتشار محتوای مبتنی بر فرهنگ اسلامی- ایرانی و دسترسی عمومی به اطلاعات بخش فرهنگ ایران اسلامی، به سهولت در اختیار آحاد افراد جامعه در سراسر کشور قرار میدهد. در پایان باید بگویم امیدواریم در آینده تعاملی بهتر با اداره ارشاد و سایر ارگانها داشته باشیم. میخواهیم با اطلاعرسانی بیشتر، این مسابقات هر چه پر شورتر برگزار شود و گیمرهای قدرتمند سبزواری بتوانند در سطح کشور بدرخشند.

در شهرهای بزرگتر و به خصوص در دور نهایی، این مسابقات باعث ایجاد هیجان و تفریح و اوقات خوش در میان جوانان شد که واقعاً با توجه به شرایط فعلی جامعه، بسیار با ارزش است.

در هفتههای جاری، با توجه به تعدی و دروغپراکنیهایی که درباره نام خلیج فارس شده است، احساس میکنم لازم است همت بیشتری در مورد چنین برنامههایی که با نام بزرگ خلیج تزیین شده داشته باشیم. امیدواریم یا شرکت و شور بیشتر در مسابقات، این عنوان را به اندازه افتخارش بزرگ کنیم.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.