خ دماین یمتنبهتان

شهردار در پیامی به همایش آغاز فعالیت خادمان افتخاری حریمرضوی،جالوهها بینظبیرخدم زائر راستود

Shahrara Institute - - الصفحة الأولى -

بنیامین یوسفزاده- شهرداری مشهد امسال حضوری پرشور و البته متفاوت را در پذیرایی از زائران پیاده دهه آخر صفر و ایام شهادت امام هشتم) ع( از خود نشان داده است و با سامان دهی خادمان افتخاری که شمار آنها از مرز 70 هزار نفر نیز عبور میکند، جلوهای زیبا و ماندگار در عرصه خدمترسانی به مهمانان شهر بهشت پدید آورده است. در همین راستا، شامگاه گذشته، به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی و همچنین مدیریت گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد مقدس، آیین آغازبهکار خدمت خادمان افتخاری حریم رضوی برگزار شد تا هزاران مجاور عاشق امام رئوف) ع( میزبان قدوم مهمانان این فصل عاشقی باشند. در این گردهمایی که مسئولان مختلفی همچون رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، مدیرکل امور فرهنگی معاونت زیارت استانداری و مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های استان در آن حضور داشتند، پیام تقی زاده خامسی، شهردار مشهد مقدس، به خادمان افتخاری زائران پیاده امام رضا) ع( نیز قرائت شد. به گزارش شهرآرا، در بخشی از این پیام خطاب به خادمان افتخاری زائران پیاده امام رضا) ع( آمده است : « وقتی نان داغ و برشته را رایگان به زائر میرسانی، وقتی زائران را رایگان درمان و بیمزد دارویشان را تقدیم میکنی، وقتی چهره می گشایی و زبان به نرمی در کام می چرخانی، همه و همه می شود هبه، می شود عملی بی ریا برای آنان که مهمان قطعهای از بهشتاند، مهمان شهری که می خواهد میزبانی پایتخت معنوی دنیای اسلام را به رخ عالم بکشاند. خوشا به حال هبه گرانی که این گونه انسانیت را نثار مردمی می کنند که تشنه مهربانی های فراموش شده اند و هم نوای تمامی دین داران دنیا، با دستانی سخاوتمند و گامهایی استوار، عطوفت، شرافت و صداقت را بر آزادگی و ایمانشان میافزایند.»

نهضت مردمی

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز در جریان برپایی این همایش، در گفت وگو با خبرنگار شهرآرا گفت: حرکت خادمان افتخاری زائران پیاده امام هشتم) ع( حرکتی جهادی و نهضتی مردمی است. حجم فعالیتهایی که به شکل خودجوش از سوی مردم در این عرصه صورت می گیرد بسیار گسترده تر از کار دستگاه های مختلف است. محمدرضا حیدری افزود: شهرداری مشهد نیز در کنار دستگاههای ذیربط نقش تسهیلگر را در این حوزه ایفا میکند و با در اختیار گذاشتن امکانات موجود، در خدمات رسانی هرچه مطلوب تر به زائران حریم رضوی گام برمیدارد.

توجه بیشتر به مجاوران

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم به تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه پذیرایی از زائران پیاده دهه آخر صفر پرداخت و گفت: 276 پایگاه جاده ای با کمک خیران در مسیرهای منتهی به مشهد تدارک دیده شده که از این میزان، تاکنون 200 پایگاه استقرار یافته است. مابقی نیز در روزهای آینده آماده خدماترسانی می شود. محمدحسن واحدی با اشاره به صدور مجوز برای ساخت 500 ایستگاه در مشهد افزود: تا عصر روز دوشنبه ) 22 آبان(، افزونبر 45 هزار زائر پیاده به سمت مشهد در حرکت بودند که این رقم به صورت روزانه افزایش پیدا میکند.وی تأکیدکرد: در سالهای گذشته، کمتر به موضوع مجاوران توجه شده است و باید در حوزه خدماترسانی فرهنگی و اجتماعی هرچهمطلوبتر به مجاوران، که خود زائر امام هشتم)ع( محسوب میشوند، توجه بیشتری شود. معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تصریحکرد: به همین منظور، برای بهرهمندی هرچهبهتر مجاوران بارگاه منور رضوی، برنامه ای با عنوان « قرار زیارت » از هفته های آینده و در روزهای چهارشنبه اجرایی خواهد شد.

شهروندمحوری و توجه به شهر هوشمند نویدی برای حرکتی پویا

وی با بیان اینکه شهرداری مشهد از مجموعههای اساسی در موضوع خدمت رسانی به زائران پیاده است اظهار کرد: رویکرد شهروندمحوری و توجه به شهر هوشمند که در مدیران ارشد شهرداری هست، نویدی برای حرکتی پویا و توسعه همه جانبه مشهد به حساب می آید که باید با نگاه مشارکتپذیری توأمان شود.واحدی اضافه کرد: تاکنون هیچ حرکت نظاممندی برای جذب مشارکت انبوه مردم در حوزه زیارت انجام نشده است و برای میزبانی هرچهشایستهتر از مهمانان مرقد منور رضوی، باید در این زمینه اقدامات لازم صورت پذیرد. وی همچنین با بیان اینکه شهرداری مشهد در گردهمایی اربعین نیز بسیار خوش درخشید افزود: اعزام 550 پاکبان و 150 اتوبوس به شهر نجف گویای اهتمام مدیریت شهری مشهد در خدمترسانی به زائران چهلم سید و سالار شهیدان بود. علی قناویزچی، مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد مقدس، نیز در این همایش با اشاره به ثبت نام بیش از 70 هزار نفر در سامانه « جهاد خدمت » ( ویژه خدمات رسانی به زائران پیاده دهه آخر صفر(، گزارشی از روند پذیرایی از مهمانان ایام شهادت امام رضا)ع( ارائه داد.در پایان این مراسم، از خادمان افتخاری حریم رضوی تجلیل شد و نشان «خدمت جهادی » به آنان اهدا گردید.

Newspapers in Persian

Newspapers from Iran

© PressReader. All rights reserved.