Coiste na nÓg foot­ball fix­tures

Bray People - - Sport -

WED., SEPTEM­BER 3 U-14 Foot­ball ‘ A’ Cham­pi­onship quar­ter­fi­nal at Dunlavin: St. Ni­cholas v. Rath­new CLG, 6.40 p.m. (Ref.: Pat Dunne, Um­pires - Hol­ly­wood).

U-14 Foot­ball League/ Cham­pi­onship Divi­sion 1A: Eire Og/Na C. Liath v. Naomh Pádraigh, 6.50 p.m. (Ref.: Brian Mor­gan).

U-14B All County Foot­ball Shield Pre­lim­i­nary Round

At Ash­ford: Ash­ford v Bal­li­na­cor, 6.40 p.m. (Ref.: Ea­monn Mur­ray). Win­ner v. Kil­coole in quar­ter-fi­nal.

Quar­ter Fi­nal games at 6.40 p.m.

At Strat­ford: Strat­ford v. Coolkenno (Ref.: John Whyte).

At Round­wood: An Tochar v. Ti­na­hely ( Ref.: Con O Ceadaigh).

At Kil­macanogue: Kil­macanogue v. Avon­dale (Ref.: Derek Oman). FRI­DAY, SEPTEM­BER 5 John Wall Mi­nor Foot­ball Cham­pi­onship quar­ter-fi­nal at Round­wood: St. Kevin’s v. St. Pa­trick’s, 7.30 p.m (Ref, Pat Kel­lagher, Um­pires – 2 AGB & 2 An Tochar).

U-14 Foot­ball ‘ B’ Cham­pi­onship quar­ter­fi­nal at New­town: New­town v. Bless­ing­ton, 7.15 p.m. (Ref,Vin­cent Duffy, Um­pires – Bray Em­mets). SAT., SEPTEM­BER 6 U-12 All County Foot­ball ‘B’ Cham­pi­onship quar­ter-fi­nals: Náomh Pádraigh Cill Mhan­tain v. New­town, 4.30 p.m. (Ref.: Vin­cent Duffy); Kil­brideLacken v. Michael Dwyers, 11.30 a.m. ( Ref.: Pat Dunne).

U-12B Hurl­ing Cham­pi­onship qual­i­fier round

At Barn­dar­rig: Barn­dar­rig v. Kil­coole, 2.45 p.m. (Ref.: Ciarán Gaskin).

At Grey­stones: Eire Og v. Ark­low Rocks, 2.45 p.m. (Ref.: Ea­mon Mur­ray). Win­ners go into ‘B; Cham­pi­onship semi-fi­nals. Losers will be drawn to play St. Pa­trick’s and Michael Dwyers.

U-12A Hurl­ing Cham­pi­onship semi-fi­nal at Avon­dale: Glenealy v. Carnew Em­mets, 11.30 a.m. (Ref.: Jimmy Kelly).

U-14B Foot­ball Shield semi-fi­nal at Avon­dale: Avon­dale or Kil­macanogue v. Strat­ford or Coolkenno, 1 p.m. (Ref.: Jimmy Kelly).

U-14A Foot­ball Cham­pi­onship semi-fi­nals

Pat Doyle Memo­rial Cup at Avon­dale: Bray Em­mets v. Rath­new or St. Ni­cholas, 2.30 p.m. (Ref.: Christy O’Rourke); Ark­low Gers Bal­ly­money v. Balt­in­glass, 4 p.m. (Ref.: Pat Dunne).

U-14B Foot­ball Cham­pi­onship quar­ter-fi­nal at An­nacurra : Aughrim/An­nacurra v. Naomh Padraigh/Eire Og Na Cloch Liath, 4.30 p.m (Ref.: Gerry Cor­bett). MON., SEPTEM­BER 8

Games at 6.50 p.m. U-16 All County Foot­ball Cham­pi­onship: Dublin-Wick­low Mans Per­pet­ual Cup ‘A’ Cham­pi­onship Group 1 at Bless­ing­ton: Bray Em­mets v. Balt­in­glass (Ref.: Pat Dunne).

Group 2 at New­cas­tle: Rath­new C.L.G v. Kil­macanogue CLG ( Ref.: FRI­DAY, SEPTEM­BER 12 Pro­vi­sional Fix­tures (7.15 p.m.)

Mi­nor B Foot­ball Cham­pi­onship semi­fi­nals

At Balt­in­glass: St. Ni­cholas v. Michael Dwyers ( Ref.: Kieran Kenny, Um­pires : Ti­na­hely).

At Round­wood: St. Kevin’s v. Bal­li­na­cor (Ref.: Vin­cent Duffy; Um­pires - 2 Kil­mac & 2 An Tochar). John O’Brien).

Group 3 at Avon­dale: Eire Og/Na C. Liath v. Carnew Em­mets (Ref.: Pat Kel­lagher). ‘B’ Cham­pi­onship Group 1 at Laragh: St. Ni­cholas v. Ash­ford (Ref.: Philip Bracken).

Group 2 at Ash­ford: Avon­dale v. An Tochar (Ref.: Trevor Cul­bert).

Group 3 at Pearse Park, Ark­low: Ark­low Gers Bal­ly­money v. St. Pa­tricks (Ref.: Gerry Cor­bett).

Group 4 at Kil­macanogue: Kil­coole CLG v. New­town (Ref.: Brian Mor­gan).

U-12 B Shield Round 2 fix­tures will be ad­vised to clubs in due course.

U-14C foot­ball cham­pi­onship semi-fi­nals

At Avon­dale: New­town v. Michael Dwyers

At Ti­na­hely: Michael Dwyers v. Carnew Em­mets.

U-12B Foot­ball Cham­pi­onship quar­ter-fi­nals at An­nacurra: Aughrim/An­nacurra v. Avon­dale.

U-12B Hurl­ing Cham­pi­onship semi-fi­nals: Venue T/B/C., 2.45 p.m. - St. Pa­trick’s v. win­ner from Eire Og/Ark­low Rocks; Michael Dwyers v. win­ner from Kil­coole/Barn­dar­rig. WED., SEPTEM­BER 10 U-14B All County Foot­ball Shield quar­ter-fi­nal: Kil­coole v Ash­ford or Bal­li­na­cor v. Kil­coole, 6.35 p.m. SAT., SEPTEM­BER 13 At 2 p.m.un­less stated SUN., SEPTEM­BER 14

Games at 10.45 a.m. U-14B Foot­ball Cham­pi­onship semi-fi­nals: Venue T/B/C - St. Ni­cholas v. Bless­ing­ton or New­town; Naomh Padraigh/Eire Og Na C.L. v. A/An­nacurra/N. Padraigh/Eire Og.

U-14C Foot­ball Cham­pi­onship semi-fi­nals ( Pro­vi­sional): Venue T/B/C: New­town v. Michael Dwyers; Carnew Em­mets v. Aughrim/An­nacurra. WED., SEPTEM­BER 17 U-14B Foot­ball Shield semi-fi­nal

At Round­wood: An Tochar or Ti­na­hely v. Ash­ford/Bal­li­na­cor or Kil­coole, 7.30 p.m. SAT., SEPTEM­BER 20 John Wall Mi­nor Foot­ball ‘A’ Cham­pi­onship semi-fi­nals at Aughrim: Bless­ing­ton v. Luke O’Tooles, 2.15 p.m. (Ref.: Jonathan Doyle, Ash­ford Um­pires – Lines­men , Trevor Cul­bert & Ciaran Gaskin; Bray Em­mets v. St. Pa­trick’s/St. Kevin’s, 3.45 p.m. (Ref, John Whyte, Um­pires (Donard/Glen CLG) - Lines­men Trevor Cul­bert & Ciaran Gaskin).

U-12A Foot­ball Cham­pi­onship quar­ter-fi­nals at 11.30 a.m.: St. Kevin’s v. Balt­in­glass; Rath­new/Carnew v. Bray Em­mets.

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.