Week­end Cork and Kerry fix­tures

Irish Examiner - Sport - - MOTORSPORT/GAA -

(Fix­tures, venues and times may change due to weather con­di­tions)

To­day: SFC: Mal­low v Val­ley Rovers, Páirc Uí Rinn, 6.15pm; Bish­op­stown v Dou­glas, Páirc Uí Rinn, 8pm; IFC: May­field v Glenville, Ballinlough, 6.15pm; Glan­worth v Gre­nagh, post­poned.

JBFC: Deel Rovers v Glen­gar­riff, post­poned. Red FM SHL: Erin’s Own v Bal­ly­hea, Bal­ly­hea, 6.15pm; Kil­leagh v Car­rigt­wohill, Kil­leagh, 6.45pm; Sars­fields v Bal­ly­mar­tle, River­stown, 7.30pm;

Di­vi­sion 4 FL: Mitchel­stown v Gabriel Rangers, Bal­ly­maw, 6.30pm.;

To­mor­row: SFC: Aghada v O’dono­van Rossa, post­poned; Kiskeam v St Nicks, Mal­low, 3.45pm;

Premier IFC: Ban­don v Naomh Aban, Car­ri­gadro­hid, 2pm; Na Piar­saigh v New­mar­ket, Mal­low, 2pm; Castle­town­bere v St Vin­cents, post­poned; Bantry Blues v Fer­moy, (post­poned); Mac­room v St Michaels, Ovens, 4pm; IFC: Aghab­ul­logue v Bal­ly­desmond, (post­poned).

REDFM SHL: Black­rock v Bride Rovers, Church Rd, 11.30am; Na Piar­saigh v Mi­dle­ton, Na Piar­saigh , 2.30pm; Di­vi­sion 1 HL: Castle­lyons v Courcey Rovers, Cast­leyons, 12.30pm; Di­vi­sion 3 HL: Bar­ry­roe v Mil­ford, Bar­ry­roe, 2.30pm; Di­vi­sion 4 HL: Bal­ly­mar­tle v Dripsey, Bal­ly­mar­tle, 12pm; Na Piar­saigh v Dripsey, Na Piar­saigh, 2.30pm; Bal­ly­gar­van v Argideen Rangers, Bal­ly­gar­van, 2.30pm.di­vi­sion 5 FL: St Fin­barrs v Knock­na­gree, Togher, 3.30pm; JAHL Group 2: Clough­duv v Car­raig na bh­fear, Clough­duv, 12pm.

Mon­day: REDFM SHL: Glen Rovers v New­town­shan­drum, Glen Rovers, 7.30pm; Di­vi­sion 3 HL: Mi­dle­ton v Castle­mar­tyr, Mi­dle­ton, 7pm; Di­vi­sion 4 HL: Ballinhas­sig v St Fin­barrs, Togher, 7pm; JBHL Group 1: Car­rigt­wohill v Aghab­ul­logue, Car­rigt­wohill, 8pm.

Tues­day: JAFL Group 2: Bo­her­bue v But­te­vant, Bo­her­bue, 7pm.

Wed­nes­day: Di­vi­sion One HL: Mal­low v Water­grasshill, Mal­low, 7.30pm; Di­vi­sion 4 HL: Glen Rovers v Dou­glas, Glen Rovers, 7pm.

To­day: U21BFC: Clyda Rovers v Charleville, But­te­vant, 6pm; Div 1 HL: Bal­ly­hooly v Kil­shan­nig, Glan­tane, 6.30pm.

To­mor­row: Div 1 HL: Shan­bal­ly­more v Dromina, Shan­bal­ly­more, 5pm; Div 2 HL: But­te­vant v Lis­car­roll/church­town Gaels But­te­vant, 11am; New­town­shan­drum v Bal­ly­hea, New­town­shan­drum, 11am; Killavullen v Bal­ly­clough, Killavullen, 3pm; Div 3 HL: Bal­ly­hooly v Kil­shan­nig, Bal­ly­hooly, 11am; Lis­car­roll/church­town Gaels v But­te­vant, 3pm.

Mon­day: Div 2 HL (Group 2): Fer­moy v Araglin, Fer­moy, 8pm.

Tues­day: U21AFC: Mitchel­stown v Fer­moy, Kil­worth, 6.30pm; Div 2 FL: Shan­bal­ly­more v Lis­car­roll/ Church­town Gaels, Shan­bal­ly­more, 7pm.

Wed­nes­day: Div 3 FL: Killavullen v Don­eraile, Don­eraile, 7.45pm. To­day: U21AFC semi-fi­nal: Ahan Gaels v Car­bery Rangers, Dun­man­way, 6.30pm (post­poned).

To­mor­row: U21CFC quar­ter­fi­nal: Muin­tir Bhaire v Ran­dal Óg, Dri­moleague, 3.30pm (post­poned); JAFC RD1: St.colums v Argideen Rangers, Church Cross, 3.30pm (post­poned);

Car­bery/beara FL Div 1: Ballinscarthy v Tadhg Mac Carthaigh, Ballinscarthy, 11.30am; Kil­macabea v Kilmeen, Leap, 11.30am;

Car­bery/beara FL Div 2: Bar­ry­roe v Urhan, Bar­ry­roe, 2pm; Car­bery/beara FL Div 3: Ilen Rovers v Goleen, Church Cross, 6.30pm.

To­mor­row: JAFC first round: Dou­glas v White’s Cross, Ballinlough, 11.30am; JHL 2: St Fin­barrs v Black­rock, Togher, 11.30am.

Mon­day: JFL 1: Nemo Rangers v St Michael’s, Trabeg, 6.45pm; JFL 2: Ballinure v Bal­lyphe­hane, Ballinure, 7pm. JHL 1: May­field v Glen Rovers, May­field, 7pm.

Tues­day: JAFC first round: Brian Dil­lons v Bish­op­stown, Ballin- lough, 7pm; JFL 2: Whitechurch v De­lanys, Whitechurch, 7pm. Wed­nes­day: Flor Mccarthy Cup semi-fi­nal: Red­monds v Brian Dil­lons, Pairc Ui Laoire, 7pm; JFL 2:

Lough Rovers v White’s Cross, Lough Rovers, 7.30pm; JFL 3:

Red­monds v Brian Dil­lons, Pairc Ui Laoire, 7pm; Nemo Rangers v Rochestown, Trabeg, 7pm.

To­day: U21CFC fi­nal: Donough­more v Kilmichael, Coach­ford, 4.15pm. U21BFC semi-fi­nal: Béal Áthan Ghaorthaidh v Blar­ney, Coach­ford, 6pm.

To­mor­row: JAHL: Kilmichael v Clough­duv, Kilmichael, 12pm;

JAFL: Éire Óg v Clon­dro­hid, Ovens, 12.30pm.

Wed­nes­day: JAFL: Kilmichael v Kil­murry, Kilmichael, 7pm.

All fix­tures sus­pended due to weather.

(Club Cham­pi­onship, First named team has home ad­van­tage) To­day (6.30pm un­less stated): IFC Group 2: John Mitchels v St Mary’s; Group 3: Glen- flesk v Water­ville Frank Caseys;

Group 4: Spa Kil­lar­ney v Cur­row.

JFC Group 1: Castle­gre­gory v Scartaglin; Group 2: Lis­pole v Cro­mane. JFC Premier Group 2: Churchill v Skel­ligs Rangers;

Group 3: Keel v St Pa­trick’s Blen­nerville; Group 4: Bal­ly­ma­cel­lig­ott v Lis­towel Em­mets.

To­mor­row (2.30pm): SFC Group 1: Austin Stacks v An Ghaeltacht, Kerins O’rahilly’s v Dr Crokes;

Group 2: Kil­lar­ney Le­gion v Rath­more, Ken­mare Sham­rocks v Din­gle.

IFC Group 1: Mill­town/castle­maine v Kil­cum­min, Brosna v Glen­beigh-glen­car; Group 2: Ard­fert v Dro­mid Pearses; Group 3: Castleis­land Des­monds v Laune Rangers; Group 4: Gneeveg­uilla v Tem­ple­noe.

JFC Group 1: Tar­bert v Sneem/ Der­ry­nane; Group 2: Kil­gar­van v Cordal; Group 3: Tu­o­sist v Beale, Bal­ly­long­ford v Duagh; Group 4: Reenard v Moy­vane, Valen­tia v Bal­ly­duff.

JFC Premier Group 1: St Se­nan’s v Beau­fort, An­nascaul v Firies;

Group 2: Bal­ly­donoghue v Listry;

Group 3: Fossa v St Michael’sfoil­more; Group 4: Fin­uge v Na Gaeil.

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.