Sports di­gest

Irish Examiner - Sport - - SPORTS INFORMATION -

BASE­BALL

Ma­jor League: Bos­ton Red Sox 3 Tampa Bay Rays 2, Chicago White Sox 7 Detroit Tigers 9, Mil­wau­kee Brew­ers 0 Chicago Cubs 8, Min­nesota Twins 4 Seat­tle Mariners 2, New York Yan­kees 2 Bal­ti­more Ori­oles 5, Oak­land Ath­let­ics 3 Texas Rangers 6, Philadel­phia Phillies 5 Mi­ami Mar­lins 0, Pitts­burgh Pi­rates 5 Cincin­nati Reds 2, San Diego Padres 1 Colorado Rock­ies 3, St Louis Car­di­nals 1 Ari­zona Di­a­mond­backs 3, Wash­ing­ton Na­tion­als 2 New York Mets 8

BAS­KET­BALL

NBA: Cleve­land Cava­liers 119 Wash­ing­ton Wizards 115, Den­ver Nuggets 100 Min­nesota Tim­ber­wolves 96, Hous­ton Rock­ets 96 Port­land Trail Blaz­ers 94, In­di­ana Pac­ers 126 Golden State War­riors 106, Mil­wau­kee Bucks 111 Brook­lyn Nets 119, Utah Jazz 117 LA Clip­pers 95

In­ter Varsity C’ships at UL Men,div A pool 1: Grif­fith Col­lege bt Cork IT 76 91-3, NUIG bt LYIT 7768, NUIG bt Cork IT 105-63. Pool 2, UUJ bt ITT 91-34, IT Cork bt DIT 77-73, ITC bt ITT 97-63, UUJ bt DIT 87-55.

Women, Pool 1 UCC bt CIT 57-38, DCU bt NUIG 71-30, DCU bt CIT 78-41.

Pool 2, UU bt LYIT 73-48, DIT bt ITC 57-43.

CY­CLING

Vuelta Ci­clista al Pais Vasco, Spain, Stage 5 - Gasteiz - Eibar 164.7km: 1 Omar Fraile (Spa) As­tana Pro Team 3hrs 53mins 49secs, 2 Pri­moz Roglic (Slo) Lot4.0).

tonl-jumbo at 04secs, 3 Ion Iza­girre (Spa) Bahrain-merida at 06secs, 4 Car­los Verona (Spa) Mitchel­ton-scott at 10secs, 5 Jose Her­rada (Spa) Cofidis, So­lu­tions Cred­its, 6 Mikel Landa (Spa) Mo­vis­tar Team at same time, 7 Mark Padun (Ukr) Bahrain-merida at 25secs, 8 Pello Bil­bao (Spa) As­tana Pro Team at 01min 37secs, 9 Rui Costa (Por) UAE Team Emi­rates, 10 Jai Hind­ley (Aus) Team Sun­web

Se­lected Oth­ers: Gen­eral Clas­si­fi­ca­tion af­ter Stage 5: 1 Pri­moz Roglic (Slo) Lot­tonl-jumbo 17hrs 12mins 53secs, 2 Mikel Landa (Spa) Mo­vis­tar Team at 01min 57secs, 3 Ion Iza­girre (Spa) Bahrain-merida at 02mins 13secs, 4 Ju­lian Alaphilippe (Fra) Quick­step Floors at 02mins 55secs, 5 Bauke Mollema (Ned) Trek-segafredo at 03mins 06secs, 6 Emanuel Buch­mann (Ger) Bora-hans­grohe at 03mins 21secs, 7 Pello Bil­bao (Spa) As­tana Pro Team at 03mins 30secs, 8 Nairo Quin­tana (Col) Mo­vis­tar Team at 03mins 41secs, 9 David De La Cruz (Spa) Team Sky at 03mins 49secs, 10 Rigob­erto Uran (Col) EF Ed­u­ca­tion First-dra­pac p/b Can­non­dale at 03mins 57secs, 11 Jack Haig (Aus) Mitchel­ton-scott at 04mins 02secs, 12 En­ric Mas (Spa) Quick-step Floors at 04mins 35secs, 13 Jose Her­rada (Spa) Cofidis, So­lu­tions Cred­its at 05mins 25secs, 14 Pa­trick Kon­rad (Aut) Bora-hans­grohe at 05mins 30secs, 15 Rui Costa (Por) UAE Team Emi­rates at 05mins 45secs, 16 Dy­lan Te­uns (Bel) BMC Rac­ing Team at 06mins 01secs, 17 Ro­main Bardet (Fra) AG2R La Mon-

di­ale at 06mins 24secs, 18 Omar Fraile (Spa) As­tana Pro Team at 07mins 05secs, 19 Il­nur Zakarin (Rus) Ka­tusha-alpecin at 07mins 14secs, 20 Igor An­ton (Spa) Di­men­sion Data at 07mins 16secs Se­lected Oth­ers: 63 Hugh Carthy (GBR) EF Ed­u­ca­tion First-dra­pac p/ b Can­non­dale at 23mins 44secs, 96 Tao Geoghe­gan Hart (GBR) Team Sky at 35mins 00secs, 108 Stephen Cum­mings (GBR) Di­men­sion Data at 38mins 10secs, 123 James Knox (GBR) Quick-step Floors at 44mins 27secs

ICE HOCKEY

NHL: Colum­bus Blue Jack­ets 4 Pitts­burgh Pen­guins 5 (OT), Detroit Red Wings 3 Mon­treal Cana­di­ens 4, Ed­mon­ton Oil­ers 4 Ve­gas Golden Knights 3, Florida Pan­thers 3 Bos­ton Bru­ins 2, Los An­ge­les Kings 5 Min­nesota Wild 4 (OT), New Jersey Dev­ils 2 Toronto Maple Leafs 1, New York Is­landers 2 New York Rangers 1, Philadel­phia Fly­ers 4 Carolina Hur­ri­canes 3, San Jose Sharks 4 Colorado Avalanche 2, Van­cou­ver Canucks 4 Ari­zona Coy­otes 3 (OT), Wash­ing­ton Cap­i­tals 3 Nashville Preda­tors 4, Win­nipeg Jets 2 Cal­gary Flames 1

EQUES­TRIAN

CSI5* Mi­ami

Speed 1.45m: 1. Argelith Squid/ Bassem Mo­hammed (QAT) 0 55.91; 2. Bull Run’s Di­vine For­tune/ Kris­ten Van­derveen (USA) 0 56.08; 3. Izzy By Pi­co­bello/bertram Allen (IRL) 0 56.44.

FOR­MULA ONE

FIA For­mula 1 Bahrain Grand Prix, Sec­ond Prac­tice: 1 Kimi Raikko­nen (Fin) Fer­rari 1min 29.817secs, 2 Se­bas­tian Vettel

(Ger) Fer­rari 1:29.828, 3 Valt­teri Bot­tas (Fin) Mercedes GP 1:30.380, 4 Lewis Hamil­ton (Gbr) Mercedes GP 1:30.472, 5 Max Ver­stap­pen (Ned) Red Bull 1:30.745, 6 Daniel Ric­cia­rdo (Aus) Red Bull 1:30.751, 7 Nico Hulken­berg (Ger) Renault 1:31.220, 8 Pierre Gasly (Fra) Scud­e­ria Toro Rosso 1:31.232, 9 Fer­nando Alonso (Spa) Mclaren 1:31.282, 10 Stof­fel Van­doorne (Bel) Mclaren 1:31.422, 11 Ro­main Gros­jean (Fra) Haas F1 1:31.591, 12 Car­los Sainz (Spa) Renault 1:31.601, 13 Este­ban Ocon (Fra) Force In­dia 1:31.809, 14 Ser­gio Perez (Mex) Force In­dia 1:31.868, 15 Kevin Mag­nussen (Den) Haas F1 1:31.969, 16 Charles Le­clerc (Fra) Sauber-fer­rari 1:32.372, 17 Lance Stroll (Can) Wil­liams 1:32.382, 18 Sergey Sirotkin (Rus) Wil­liams 1:32.474, 19 Mar­cus Eric­s­son (Swe) Sauber­fer­rari 1:32.733, 20 Bren­don Hart­ley (Nzl) Scud­e­ria Toro Rosso 1:32.908

MO­TOR­SPORT

Ral­lye de France, Bas­tia, Cor­sica, Spe­cial Stage 4: 1 Se­bastien Ogier (Fra) Ford 1hr 19mins 39.0secs, 2 Thierry Neuville (Bel) Hyundai 1:20:12.6, 3 Kris Meeke (Gbr) Citroen 1:20:17.7, 4 Ott Tanak (Est) Toy­ota 1:20:23.2, 5 Es­apekka Lappi (Fin) Toy­ota 1:20:52.5, 6 El­fyn Evans (Gbr) Ford 1:20:52.8, 7 Daniel Sordo (Spa) Hyundai 1:20:53.4, 8 Jari-matti Lat­vala (Fin) Toy­ota 1:21:04.0, 9 An­dreas Mikkelsen (Nor) Hyundai 1:21:08.2, 10 Bryan Bouffier (Fra) Ford 1:21:23.8

RUGBY

Ire­land U18 Clubs and Schools

(v Eng­land U18 Coun­ties, HMS Te­meraire, Portsmouth, noon): O Mc­nulty (Bath Academy/mill­field/ IQ RUGBY), T Ba­con (Wasps/hen­ley Col­lege/iq RUGBY), H Hyde (Harlequins Academy/cran­leigh School/iq RUGBY), T Downes (CBC, Cork), J Hunt (Rock­well Col­lege), T Arm­strong (Methodist Col­lege Belfast), S Mur­phy (Sk­er­ries/ St Joseph’s Rush), F Flana­gan (Bruff RFC), N Ni­chol­son (Wick­low /Co­laiste Chill Mhan­tain), P Mcalpine (Campbell Col­lege), D Mur­ray (Buc­ca­neers /Co­laiste Chiarain), P Kelly (St Munchins Col­lege), C Moore (Beechen Cliff School/iq RUGBY), E Mur­phy (Ne­nagh Or­mond/ne­nagh CBS) cap­tain, J Dunne (Not­ting­ham Academy/ Den­stone Col­lege/iq RUGBY).

Re­place­ments: S Buck­ley (CBC, Cork), A Hen­nessey (En­nis /The Arya Project Scar­riff), L Win­nett (Buc­ca­neers /Marist Col­lege), E O’connor (Water­park /Gaeil­cholaiste Phort­lairge), E Bren­nan (Black­rock ), C O’do­herty (New­cas­tle West RFC/ARD Scoil na Mhuire, M Cooke (Sed­bergh School/iq RUGBY), S O’car­roll (Buc­ca­neers Rfc/gar­bally Col­lege).

SNOOKER

China Open, Bei­jing

Quar­ter-fi­nals: Mark Selby (Eng) bt Mark Wil­liams (Wal) 6-2, Barry Hawkins (Eng) bt Tom Ford (Eng) 6-5, Neil Robert­son (Aus) bt Stu­art Bing­ham (Eng) 6-0, Kyren Wil­son (Eng) bt Jack Lisowski (Eng) 6-5

SOC­CER

Ir­ish Col­leges and Uni­ver­si­ties re­vised squad (v Scot­tish Uni­ver­si­ties, Mon­day, April 9 Oriel Park

Goal­keep­ers: Matthew Connor (Water­ford It/water­ford FC), Lee Steacy (Dublin It/shel­bourne FC).

De­fend­ers: Conor Kane (Maynooth Univer­sity/drogheda United), Sean O’ma­hony (UCC/ UCC AFC), Ross Ta­heny (Dcu/bal­li­na­mal­lard United), Liam Scales (UCD/UCD AFC), Tris­tan Noack Hoff­man (Dcu/long­ford Town), Mau­rice Nu­gent (NUI Gal­way/gal­way United) Shane El­wor­thy (IT Blan­chard­stown/long­ford Town).

Mid­field­ers: Jonny Bon­ner (IT Car­low/cru­saders FC), Daire O’connor (UCD/UCD AFC), Shane Daly-butz (UCC/ UCC AFC), Dar­ragh Noone (DIT/BRAY Wan­der­ers), Jamie Hol­ly­wood (IT Blan­chard­stown/long­ford Town), Conor Barry (NUI Gal­way/gal­way United), Ja­son Mc­clel­land (UCD/ UCD AFC), Danny O’con­nell (Cork It/avon­dale United); Adrian De­lap (Let­terkenny It/derry City).

For­wards: Alan O’sul­li­van (DCU/ War­ren­point Town), Shane Barnes (IT Car­low/wex­ford FC).

Head Coach: Greg Yelver­ton (UCC) As­sis­tant: Luke Hardy (IT Car­low) Goal­keep­ing Coach: David Bourke (Maynooth Univer­sity).

TEN­NIS

ITF Un­der-18 Cir­cuit, Grade 1, Car­son, Cal­i­for­nia, USA – Girls’ Sin­gles third round: (5) Ge­or­gia Drummy (Irl) bt (9 Katie Volynets (USA) 6-1 6-4.

Girls’ Dou­bles quar­ter-fi­nal: (5) Ge­or­gia Drummy (Irl)/alexan­dra Rag­manov (Can) bt Char­lotte Cha­vatipon (Usa)/san­vukta Gawande (USA) 6-2 6-4.

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.