Champs will clash

Martin’s meet Anne’s in hurl­ing opener

New Ross Standard - - SPORT - Larry hon­oured for quar­ter-cen­tury of stew­ard­ing

THERE WILL be a dis­tinct Wex­ford Dis­trict feel about Group A of the forth­com­ing Pet­titt’s Se­nior hurl­ing cham­pi­onship af­ter the draws were made re­cently.

Four of the five clubs from the re­gion com­pet­ing in the top flight have been paired to­gether, with Glynn-Barn­town the only odd one out.

And there will be a meet­ing of reign­ing cham­pi­ons and close neigh­bours in the first round, as In­ter­me­di­ate ti­tle­hold­ers St. Anne’s will take on Se­nior king­pins St. Martin’s on their re­turn to the top flight af­ter a one-year ab­sence.

The other Wex­ford Dis­trict sides, Shel­maliers and Faythe Har­ri­ers, will also clash at the out­set, with Rap­pa­rees fac­ing Buf­fers Al­ley.

Last year’s run­ners-up, Ou­lart-The Bal­lagh, will meet Glynn-Barn­town in Group B, with Naomh Eanna fac­ing Rath­nure and Oyle­gate-Glen­brien pit­ted against Ferns St. Ai­dan’s.

Mean­while, the two most re­cent win­ners of the Tom Doyle Sup­plies Se­nior foot­ball cham­pi­onship will lock horns in round one, as Gusser­ane are drawn to meet Starlights.

There will be a lo­cal derby be­tween Glynn-Barn­town and Tagh­mon-Cam­ross, while Shel­maliers will play St. James’.

Ki­lanerin’s re­turn to Se­nior ranks in Group A will start with a game against Sars­fields, while Castle­town will take on St. Anne’s and Fethard have a date with St. Martin’s.

The stand-out open­ing round game in The Court­yard Ferns In­ter­me­di­ate hurl­ing cham­pi­onship is the Group A derby fea­tur­ing newly-rel­e­gated Clough­bawn and Rath­garogue-Cushin­stown, who avoided the drop to In­ter­me­di­ate ‘A’ on the last day.

Fethard, fresh from their mem­o­rable jour­ney to Croke Park, will first face Mon­ageer-Boolavogue who weren’t too far away from a fi­nal ap­pear­ance in 2017.

There’s a fix­ture that im­me­di­ately jumps out from the Am­ber Springs/Ash­down Park In­ter­me­di­ate foot­ball draw also, namely the Group B clash of Duf­fry Rovers and HWH-Bun­clody.

Rel­e­gated Horeswood will meet St. Mary’s (Maudlin­town) in Group A, with pro­moted Cross­abeg-Bal­ly­murn fac­ing St. Joseph’s.

There’s an in­ter­est­ing match-up in Group B of the Top Oil In­ter­me­di­ate ‘ A’ hurl­ing cham­pi­onship, as Junior ti­tle­hold­ers Gusser­ane will come up against a Bal­ly­gar­rett side still smart­ing from their rel­e­ga­tion from the higher grade.

An­other side which slipped down, Clongeen, will face the Ki­lanerin sec­ond string in their Joyces Ex­pert In­ter­me­di­ate ‘ A’ foot­ball cham­pi­onship Group B opener.

The En­nis­cor­thy Farm Sys­tems Junior foot­ball cham­pi­onship had eleven par­tic­i­pants last year, but that has been upped to twelve af­ter the de­ci­sion of Naomh Eanna, Junior ‘ B’ ti­tle­hold­ers, to jump straight into the grade rather than Junior ‘A’.

Buf­fers Al­ley have de­cided to fol­low in the foot­steps of Rath­nure and Ou­lart-The Bal­lagh by opt­ing not to play any adult foot­ball in 2018.

Else­where, the En­nis­cor­thy Farm Sys­tems Junior ‘A’ foot­ball cham­pi­onship will have eleven par­tic­i­pants.

Clonard are no longer field­ing in foot­ball and Duf­fry Rovers suc­cess­fully ap­plied to move down to Junior ‘B’.

How­ever, Our Lady’s Is­land have de­cided to move up af­ter win­ning the Wex­ford Dis­trict Junior ‘B’ ti­tle, while a St. Martin’s third string is also up­graded.

The Per­ma­nent TSB Junior ‘A’ hurl­ing cham­pi­onship is re­duced from twelve teams to ten, with Duf­fry Rovers and Rath­nure missing from last year’s line-up af­ter both asked the per­mis­sion of County Board to drop down to Junior ‘B’.

The full draws for the first round games, to be pro­vi­sion­ally played in April on dates to be out­lined in due course, are -

Pet­titt’s SHC Group A: Rap­pa­rees v. Buf­fers Al­ley; St. Anne’s v. St. Martin’s; Shel­maliers v. Faythe Har­ri­ers.

Pet­titt’s SHC Group B: Naomh Eanna v. Rath­nure; Glynn-Barn­town v. Ou­lart-The Bal­lagh; Oyle­gate-Glen­brien v. Ferns St. Ai­dan’s.

Tom Doyle Sup­plies SFC Group A: Castle­town v. St. Anne’s; Fethard v. St. Martin’s; Sars­fields v. Ki­lanerin.

Tom Doyle Sup­plies SFC Group B: Shel­maliers v. St. James’; Gusser­ane v. Starlights; Glynn-Barn­town v. Tagh­mon-Cam­ross.

The Court­yard Ferns IHC Group A: Mon­ageer-Boolavogue v. Fethard; Rath­garogue-Cushin­stown v. Clough­bawn; Black­wa­ter v. St. James’.

The Court­yard Ferns IHC Group B: HWH-Bun­clody v. Craan­ford; Askamore v. Cross­abeg-Bal­ly­murn; Adamstown v. Sham­rocks.

Am­ber Springs/Ash­down Park IFC Group A: St. Mary’s (Ross­lare) v. Ban­now-Bal­lymitty; St. Mary’s (Maudlin­town) v. Horeswood; Cross­abeg-Bal­ly­murn v. St. Joseph’s.

Am­ber Springs/Ash­down Park IFC Group B: Ferns St. Ai­dan’s v. St. Fin­tan’s; Duf­fry Rovers v. HWH-Bun­clody; Adamstown v. Bal­ly­hogue.

Top Oil IAHC Group A: Tara Rocks v. Tagh­mon-Cam­ross; Our Lady’s Is­land v. Duf­fry Rovers; St. Patrick’s v. Shel­maliers.

Top Oil IAHC Group B: Ou­lart-The Bal­lagh v. Mar­shal­stown-Cas­tle­dock­rell; Gusser­ane v. Bal­ly­gar­rett; Geral­dine O’Han­ra­hans v. Liam Mel­lows.

Joyces Ex­pert IAFC Group A: Kil­more v. Clough­bawn; Kil­rush v. Naomh Eanna; Geral­dine O’Han­ra­hans v. Réalt na Mara.

Joyces Ex­pert IAFC Group B: Vol­un­teers v. St. Patrick’s; Ki­lanerin v. Clongeen; St. Martin’s v. Craan­ford.

Per­ma­nent TSB JHC Group A: Horeswood v. Ferns St. Ai­dan’s; Ban­now-Bal­lymitty v. Rap­pa­rees; Faythe Har­ri­ers v. Buf­fers Al­ley.

Per­ma­nent TSB JHC Group B: St. Mary’s (Ross­lare) v. St. Martin’s; David­stown-Court­nacuddy v. Rath­nure; Mon­ageer-Boolavogue v. Clongeen.

En­nis­cor­thy Farm Sys­tems JFC Group A: Oyle­gate-Glen­brien v. David­stown-Court­nacuddy; Gusser­ane v. Sham­rocks; Shel­maliers v. Naomh Eanna.

En­nis­cor­thy Farm Sys­tems JFC Group B: Castle­town v. Glynn-Barn­town; Starlights v. Rath­garogue-Cushin­stown; Mon­ageer-Boolavogue v. Black­wa­ter.

Per­ma­nent TSB JAHC Group A: Kil­more v. Adamstown; St. Fin­tan’s v. Glynn-Barn­town; Clough­bawn bye.

Per­ma­nent TSB JAHC Group B: Bal­ly­hogue v. Ou­lart-The Bal­lagh; Naomh Eanna v. Tara Rocks; Craan­ford bye.

En­nis­cor­thy Farm Sys­tems JAFC Group A: Vol­un­teers v. Mon­ageer-Boolavogue; Sars­fields v. St. Martin’s; Bal­ly­hogue v. Mar­shal­stown-Cas­tle­dock­rell.

En­nis­cor­thy Farm Sys­tems JAFC Group B: St. Anne’s v. HWH-Bun­clody; Adamstown v. Clongeen; Our Lady’s Is­land bye.

Newspapers in English

Newspapers from Ireland

© PressReader. All rights reserved.