הרוסים הסכימו להרחיק את האיראנים רק ב 5 ק"מ מהגבול

זאת לעומת בקשת ישראל להרחיק אותם עד מעבר לקו דמשק ● בחודשיים האחרונים: מערכת הביטחון מזהה פעילות איראנית שלא נראתה בעבר

Israel Hayom - - חדשות - לילך שובל, כתבתנו לענייני צבא

במערכת הביטחון מזהים בחודש־חודשיים האחרונים פעילות איראנית שלא נראתה בעבר. על רקע זאת אפשר אולי להבין את הפרסומים הזרים, שיוחסו לישראל בשבוע שעבר על תקיפה בסוריה.

מלבד הפעולה בסוריה לעיל, צה"ל מבצע בכל שנה מאות רבות של פעילויות במסגרת מה שמכונה "מב"מ" - המערכה שבין המלחמות. על חלק קטן מהפעילויות שמבצע צה"ל שומעים בתקשורת הזרה, אך הפעילויות הללו כוללות גם איסוף מודיעין מיוחד, פעילויות יבשתיות ושלל פעילויות שנועדו להרחיק את המלחמה הבאה.

בשבועות האחרונים אנו עדים גם להתבטאויות חריפות של רה"מ ושר הביטחון בהקשר האיראני, ועל דיווחים שלפיהם איראן מנסה להקים בסוריה ובלבנון מפעלים לטילים מדויקים. על פי הדיווחים הזרים, ישראל תקפה בסוריה בשבוע שעבר מפעל שמטרתו ייצור טילים מדויקים. הכוונה ב"דיוק" לפי המונחים הצה"ליים הוא דיוק בפגיעה במרחק של מטרים.

עד כה לא הצליחו ארגוני הטרור להשיג יכולת מסוג זה, וצה"ל רואים בהגעת חיזבאלללה ליכולת של טילים מדויקים איום "אסטרטגי חמור", מכיוון שטילים אלה יכולים לפגוע בדיוק באתרים אסטרטגים, כגון בסיסי חיל האוויר, בניין מטכ"ל ומקומות רגישים נוספים. חשוב לזכור שעל אף מערכות ההגנה האווירית של ישראל - כיפת ברזל וקלע דוד - אי אפשר ליירט מאה אחוז מהטילים.

מדברים עם הרוסים

בישראל אולי לא שבעי רצון מהתנהלות הרוסים עם האיראנים באזורנו, אך ישראל ורוסיה השכילו לייצר מנגנון מוצלח למניעת חיכוך בין המדינות, כאשר אחת למספר שבועות מתבצעות פגישות עם קצינים בצבא רוסיה.

המסר הישראלי לרוסיה הוא מניעת נוכחות גורמים עוינים כגון איראן וחיזבאללה על גבול ישראל. ישראל ביקשה מהרוסים להרחיק את האיראנים ושלוחותיהם מקו ישראל ברמת הגולן אל מעבר לקו סווידא־דמשק, אך הרוסים הסכימו שהאיראנים לא יתקרבו למרחק של פחות מ־5 ק"מ לקו עם ישראל.

בישראל הביעו לאחרונה דאגה רבה מכך שהאיראנים רוצים להיות "על הגדרות" של ישראל, והחשש הוא שבהדרגה ינסו להסתנן לקרבת הגבול.

צילום: דובר צה"ל

סיום תרגיל הגיס בצפון, אתמול

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.