הלוחמים מרוצים: "ההגדרה החדשה - החלטה נכונה"

לוחמים בצה"ל קיבלו בשמחה את החלטת הרמטכ"ל להגדיר חיילים שמסכנים את חייהם "לוחמי חוד" ● ר': "נחמד שיש הוקרה, אבל זה לא משנה את המוטיבציה" ● אכזבה בגדודים המעורבים מכך שלא יזכו למעמד החדש

Israel Hayom - - חדשות - לילך שובל, כתבתנו לענייני צבא

החלטת הרמטכ"ל באשר להגדרה מחדש של מעמד הלוחם בצה"ל התקבלה בהבנה על ידי הלוחמים בצבא, גם בקרב כאלה שצפויים להישאר לוחמים ולא לקבל את המעמד המשודרג של "לוחמי חוד".

כך, למשל, סמ"ר )מיל'( א', שה שתחרר משירות בגדודי החילוץ וההצלה של פיקוד העורף, סבור שההחלטה נכונה. "אני מבין את ההחלטה כי בניגוד ליחידות אחרות, אנחנו לא תפסנו קווים במקומות כמו עזה וסוריה. זה לא מפריע לי, כי אני יודע מה עשיתי בצבא. בצוק איתן היחידה שלי לא היתה בעזה, ולכן ההגדרות האלה לא מפריעות לי יותר מדי למרות שזה אולי קצת מבאס".

סמל ע', לוחמת באחד מגדודי החי"ר המעורבים, שלא ישודרגו אף הם למעמד לוחמי חוד, דווקא הבי עה התנגדות למהלך: "אנחנו פוע לות ופועלים ימים ולילות שלמים בגבול, לפעמים באירועים חמורים. נצטרך להתמודד מול מחבלים כמו דאעש. איך זה יכול להיות שאנחנו לא לוחמי חוד?".

ר', חייל נוסף שביקש להישאר בעילום שם, ואף ביקש שלא נציין את שם יחידתו מחשש שזהותו תי חשף, ציין: "ההחלטה הזו נכונה. למ רות שחבריי ואני לא נוגדר לוחמי חוד, זה בסדר, כי עדיין יגדירו אותנו כלוחמים, ולא שוללים מאיתנו שום הטבה. אני לא חושב שזה יוריד את המוטיבציה של בני הנוער להתגייס למערכים שלא יוגדרו כלוחמי חוד".

סרן )מיל'( יעקב שה לבן, עד לאחרונה מ"פ בשריון, אמר אתמול: "גם בעידן הטכנולוגי הוכח שאין תחליף לחי"רניק ולשריונר בעומק שטח האויב. התמריצים הכלכליים מבורכים ואני בטוח שיתרמו למו טיבציה של הלוחמים, אך כדי להביא לשינוי עמוק ביחס למערך הלוחם עלינו להשקיע יותר ביסודות, והם חינוך לתרומה ולקבלת אחריות".

ל', חייל באחת מחטיבות החי"ר שיוגדר כלוחם חוד, אמר: "זה נחמד שהצבא מו קיר את העובדה שאנחנו מס כנים את החיים שלנו יותר ממי שיושב בקרון ממוזג ולוחץ על כפתור. מצד שני, אני באתי לתפקיד הזה מתוך אידיאל, ואני לא חושב שהג דרה כזו או אחרת היתה משנה את המוטיבציה שלי להתגייס לתפקיד לחימה".

דברי החיילים באו על רקע החלטת הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, שאישר לאחרונה שינויים בהגדרת הלוחמים בצה"ל. על פי ההחלטה, מעתה תוגדר קטגו ריית לחימה חדשה של "לוחמי חוד", שאליה ישויכו החיילים במערכים המתמרנים שמסכנים את חייהם. החיילים המשרתים בשאר המערכים ימשיכו להיות מוגדרים "לוחמים".

על פי התוכנית שאישר הרמטכ"ל, כלל החיילים בצה"ל יחולקו לכאלה המשתייכים למערך "קרבי" ולכאלה המשתייכים למערך "עורפי". גולת הכותרת של חיילים המשרתים במע רך הקרבי תהיה "לוחם החוד", שהוא "חייל המאומן לפעול במרחב מבצעי המגע כדי לפגוע באויב במערכים מתמרנים, תוך סיכון חייו". לצורך העניין, חיילי החי"ר, השריון, ההנ דסה והתותחנים, שהם חלק מהמערך המתמרן, יוגדרו מעתה "לוחמי חוד".

בתת הקטגוריה השנייה במערך הקרבי ימוצבו הלוחמים. לוחם יוג דר כ"חייל המאומן לפעול במרחב מבצעי המגע כדי לפגוע באויב... תוך סיכון חייו".

בקטגוריה זו ימוצבו, למשל, לוח מי הגדודים המעורבים, חילוץ והצלה של פיקוד העורף וההגנה האווירית של חיל האוויר.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.