"חוק יסוד עוקף בג"ץ - טוב לכותרת, לא למציאות"

בקואליציה מעריכים: תוכנית בנט ושקד להגביל את כוחו של בג"ץ לא תעבור ● גבאי: "הצעה שתהרוס את הבסיס של עצמאות מערכת המשפט, נתנגד לכך"

Israel Hayom - - חדשות - מתי טוכפלד, כתבנו לענייני מפלגות בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן

בשמאל זועמים על הצעת החוק שמתכננים בבית היהודי, שת גביל את כוחו של בג"ץ מלפסול חוקים של הכנסת - אולם בקואליציה מע ריכים כי החוק המוצע לא יעבור, משום שהמהלך לא תואם עם יתר הסיעות השותפות בממשלה ולא עם ראש הממשלה. "החוק של הבית היהודי טוב לכותרת, לא למציאות הפוליטית האמיתית", אמר בכיר בקואליציה.

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה בניו יורק, לא הגיבו ליוזמה של יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, שלפיה תאושר בין השאר פסקת ההתגברות, שתסדיר את סמכותו של בג"ץ לפסול חוקים של הכנסת ואת מעמדה של הכנסת להחזיר חוקים שבג"ץ פסל.

גם בלשכתו של יו"ר כולנו השר משה כחלון לא הגיבו ישירות להצעה, ואמרו כי "עדיין לא ראינו שום חוק כדי שאפשר יהיה להתייחס אליו". ההערכה היא כי ההצעה במתכונתה הנוכחית לא תעבור, שכן בקואליציה מתייחסים אליה בעיקר כניסיון לייצר כותרת מצד ראשי הבית היהודי, ולא כרפורמה אמיתית שנמצאת על השולחן. לדברי גורם בקואליציה, "שקד לא העבירה עד כה שום רפורמה בבית המשפט, לא בוועדה למינוי שופטים, לא בשיטת הסניוריטי ולא בשום מהלך אחר, אז פתאום עכשיו היא יוזמת מהלך כל כך דרמטי נגד בית המשפט ולא מעדכנת את ראש הממשלה או שאר השותפות? זה לא נראה רציני".

למרות התגובות הציניות בקואליציה, בשמאל כאמור מתחו ביקורת חריפה נגד המהלך. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר כי "זו הצעה שתהרוס את הבסיס של עצמאות מערכת המשפט והפיכתה לגוף עם שיקולים פוליטיים. נתנגד לכך, ואני מאמין שגם ראש הממשלה יתנגד לכך".

על כך הגיב בנט כי "ניכר שגבאי לא טרח לברר את פרטי החוק המוצע. אין שום כוונה לפגוע בעצמאות השיפוטית או במעמד בג"ץ. ההיפך הוא הנכון: אובדן אמון הציבור בבג"ץ נובע מתחושה שהוא נוטל סמכויות לא לו, וכובל את ידי הממשלה מלמשול. רק הסדרה בחוק תבטיח איזון בריא בין הרשויות ותשיב את אמון הציבור בבג"ץ. אנו מזמינים את כל המפלגות להצטרף לתהליך ההיסטורי של הסדרת העקרונות החוקתיים של ישראל".

ח"כ דב חנין )הרשימה המשותפת( תקף את ההצעה, ואמר כי "בנט ושקד מציעים מהפכה אנטי חוקתית שהיא גם הפיכה אנטי דמוקרטית". ח"כ רויטל סויד )המחנה הציוני( אמרה כי "במסווה של תוכנית איזונים בין הרשויות, בנט ושקד ממשיכים במאמצים לחסל את שלטון החוק במדינת ישראל".

צילום: דודי ועקנין

בנט ושקד

צילום: דודי ועקנין

גבאי

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.