גירעון קופות החולים: 2.12 מיליארד ש'

משרד הבריאות: במהלך 2016 הצטמצם הבור התקציבי שיאניתהגירעונות:כללית

Israel Hayom - - חדשות - מיטל יסעור בית־אור, כתבתינו לענייני בריאות

גירעון קופות החולים הסתכם 2016יב בסכום של 2.12 מיי ליארד שקלים - ירידה בגירעון, לעוי מת 2.73 מיליארד .2015יב משרד הבריאות העביר לקופות כספי תמיכה בהיקף 769 מיליון שקלים על מנת לסייע לתפקודן; כך עולה מדו"ח מסכם על פעילות בתי החולים שפרסם משרד הבריאות.

גירעון שירותי בריאות כללית הגיע ל־5.1 מיליארד שקלים. גירעון מכבי עמד על 245 מיליון שקלים, לאומית - 236 מיליון שקלים ומאוחדת - 131 מיליון שקלים. מדובר בשיעורים של 0.3-0.6 אחוז מתקציב קופות החולים.

לפי הדו"ח, מגזר בתי החולים הוא האחראי העיקרי לגירעון של קופות החולים. עוד צוין כי משרד הבריאות החל בעבודת מטה כדי לבחון את הגורמים לגירעון. כללית היא ה"תורמת" העיקרית להיקף הגירעון של הקופות, שכן היא היחידה מביניהן שמפעילה 14 בתי חולים. בניגוד לבתי החולים הממשלתיים הגרעוניים, שמקבלים מדי שנה סיוע ממשרד הבריאות, בתי החולים של כללית לא מקבלים סיוע כזה.

היקף המימון הציבורי

עוד עולה מהדוח שלראשונה נרשמה ירידה בהיקף המימון שהציבור מעביר לקופות החולים בגין השתתפות עצמית. 2016־ב ההשתתפויות העצמיות היוו 5.96 אחוז מעלות הכנסות קופות החולים. זהו השיעור הנמוך ביותר בעשור האחרון, לעומת 6.5 אחוז 2015-ב ו־8 אחוז .2008-ב

בין השינויים שתרמו להפחתת ההשתתפויות העצמיות ניתן למנות את הרפורמה בבריאות הנפש, ששירותי האשפוז בה הם בהשתתפות עצמית נמוכה, הוספת תרופות יקרות לסל הבריאות, הרחבת ההנחות והפטורים לקשישים ולניצולי שואה.

עוד עולה מהדו"ח כי קופות חהולים מאוחדת ומכבי ממשיכות לגדול בעוד שלאומית ממשיכה לאבד מבוטחים: מכבי ומאוחדת הציגו גידול של 3.0% 2.6%־ו בהתאמה במספר המבוטחים, לעומת גידול של 1.6% בכללית וירידה של 0.8% בלאומית. בכללית מבוטחים 4.3 מיליון ישראלים, במכבי 2.08 מיליון במאוחדת 1.149 מיליון ובלאומית 716 אלף מבוטחים.

מקופ"ח כללית נמסר: "אין חולק כי קיימת בעיית גירעונות חריפה בכלל מערך האשפוז הציבורי במדינת ישראל ללא קשר לזהות הבעלים, הן בבתי החולים הממשלתיים הכלליים והן בבתי חולים ציבוריים נוספים כמו הדסה ולניאדו, אשר מתוקצבים לאחרונה על ידי המדינה במאות מיליונים על מנת למנוע את קריסתם.

תקציבים רבים מוזרמים למערכת, באופן שאינו שוויוני, כמו מיליארד ש' לפתיחת בית החולים אסותא באשדוד, ואינם מגיעים אל 14 בתי החולים של הכללית. הדו"ח משקף באופן חד־משמעי את מחדל התקצוב המתמשך של בתי החולים של כללית".

כללית. גירעון של 1.5 מיליארד ש'

מאוחדת. גירעון של 131 מיליון ש'

מכבי. גירעון של 245 מיליון ש'

לאומית. גירעון של 236 מיליון ש'

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.