אחרי 20 שנה: הגשושית קאסיני צללה אל שבתאי

סיימה את חייה כדי לא לשבש את החיים, אם יש כאלה, על שני הירחים הסמוכים לשבתאי ● חשפה גילויים מדעיים עצומים

Israel Hayom - - העולם - אילן גטניו, כתבנו לענייני חלל

פרק מרגש בחקר החלל הסתיים שלשום, כאשר הגשושית קא סיני, שהמריאה לפני 20 שנה מכדור הארץ, סיימה מחקר בן 13 שנה של כוכב הלכת שבתאי, שבמהלכו השי גה הישגים מדעיים עצומים.

לאחר שהתברר כי בשני הירחים הגדולים טיטאן ואנצ'לאדוס יש סי כוי למצוא חיים, תמרנו מדעני נאס"א את החללית לסיים את חייה בצלי לה לתוך כוכב הלכת הלוהט, כדי לא לשבש את החיים, אם יש כאלה, על שני הירחים. "זהו הפרק הסופי של משימה מדהימה, אבל גם התחלה חדשה", אמר תומאס זורבצ'ן, הממונה על הפרויקט במטה נאס"א בוושינגטון, "הגילוי של אוקיינוסים על טיטאן ואנצ'לאדוס זעזע לחלוטין את הדעה שלנו לגבי המקומות המפתיעים שבהם נחפש חיים מעבר לכדור הארץ".

לדברי מייקל ווטקינס, מנהל מעב דות ההינע הסילוני של נאס"א בפס דינה, שתכננה והרכיבה את הגשושית, "המשימה הביאה עושר של גילויים ששינו את המבט שלנו על שבתאי ועל מערכת השמש וימשיכו לעצב את משימות המחקר העתידיות". לינדה ספילקר, ממנהלי הפרויקט, הוסיפה כי "עבור צוות קאסיני הדברים לא יהיו כפי שהיו, אבל אנו מתנחמים בידיעה שבכל פעם שנביט אל שבתאי בשמי הלילה, יהיה שם גם חלק מקאסיני".

הצלילה של קאסיני לשבתאי שלשום היתה אקורד הסיום של סדרת הקפות בין הטבעות של שבתאי לבין כוכב הלכת עצמו, שהחלה לפני 22 שבועות. הנתונים שהתקבלו במהלך הצלילה של קאסיני לאטמוספרה של שבתאי, בדקות האחרונות שלפני ההתרסקות, ייבחנו בשבועות הקרובים וירחיבו את הידע של המדענים על דרך ההיווצרות של שבתאי ועל ההתפתחות שלו, כולל פרטים על תהליכים המתרחשים היום באטמוספרה שלו.

ויש גם נקודה ישראלית במשי מה האחרונה: מלאנוקס טכנולוגיות הישראלית סיפקה לנאס"א את פתרו נות הקישוריות המהירה למחשבי העל שלה, שאפשרו להעביר את המידע מה חיישנים לכדור הארץ לפני שהחללית נשרפה ואבדה.

אילוסטרציה של הגשושית קאסיני

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.