ארכיון יהודי עיראק - לישראל

Israel Hayom - - דעות - ד"ר אדי כהן הכותב הוא מזרחן, חוקר ויו"ר עמותת פורום קדם למזרחנות ולהסברה

ל אחר כיבוש בגדד בידי ארה"ב, מצאו האמ ריקנים במאי 2013 באחד ממרתפי שירות הביטחון העיראקי עשרות ארגזים שהיו למעשה ארכיון יהודי עיראק, ובו אלפי תמונות, מסמכים וספרים, שרובם נרטבו במרתף מלא המים והחלו לה עלות עובש. האוסף הנדיר כלל מגוון רב של ספרים ומסמכים נדירים, לרבות ספרי פרשנות לתלמוד בני 500 שנה. כדי להצילו שלח אותו צבא ארה"ב, לאחר קבלת אישור הממשל העיראקי, לוושינג טון לרשות הארכיונים הלאומית האמריקנית, שם בעבודת נמלים הצליחו עובדי הארכיון לשקם את רוב המסמכים.

לפני לקיחת מסמכי הארכיון התחייב הממשל האמריקני להחזירם לעיראק בתום השיקום, ולמע שה היה זה התנאי שהציב הממשל העיראקי. במסגרת השיקום אף עבר הארכיון דיגיטציה. לחצים רבים הופעלו על חברי קונגרס וממשל אמריקני - בעיקר מצד גופים יהודיים - כדי לא להחזיר את האוסף לעיראק, אך בשבוע שעבר התקבלה ההחלטה הסו פית להחזירו בעוד כשנה.

מדובר בהחלטה אומללה ואבסורדית, כמו להח זיר לגנב את הגניבה שלו. השאלה שחוגים יהודיים שואלים היא - האם ארה"ב מבקשת לכפר על כיבושה של עיראק ועל כישלונה למצוא נשק כימי שם? מדוע ארה"ב תחזיר את האוסף למקום שבו אין יהודים? החזרת הארכיונים לעיראקים כמוה כהחזרת רכושם של יהודי אירופה לנאצים; מדובר ברכוש יהודי גנוב.

החזרת הארכיונים לעיראקים כמוה כהחזרת רכושם של יהודי אירופה לנאצים; מדובר ברכוש יהודי גנוב

אף על פי שיהודי עיראק היו בבבל עוד לפני האסלאם ולפני הופעתו של הנביא מוחמד, כיום אין שם כלל יהודים. יותר מ 150 אלף יהודים עזבו את עיראק במאה ה ;20 חלקם מתוך ציונות אך רובם מחשש להיפגע. עיראק לא ידעה לשמור על יהודי עיראק, וכבר ב 1941 מאות עיראקים טבחו ביהודים באירועי ה"פרהוד". עם הקמת המדינה והתגברות השנאה ביטלו ממשלות עיראק לדורותיהן את אז רחותם של יהודי עיראק וגירשו אותם, תוך הקפאת חשבונותיהם בבנקים והפקעת רכושם, אשר מוערך כיום במאות מיליארדי דולרים. העיראקים רצחו ביהודים וירשו אותם. אין מילים אחרות לתאר את האבסורד והעוול הזה - "הרצחת וגם ירשת?"

כיום עיראק היא מדינה כושלת שתחולק בקרוב לשלוש מדינות: מדינה כורדית, מדינה סונית ומ דינה שיעית. כולנו היינו עדים למראות של דאעש שהרס את כל העתיקות, החריב את המוזיאונים והרס את הכנסיות, את בתי הכנסת ואת קברי הצדיקים. הצבא העיראקי הפחדן לא העז להילחם נגד 1,500 אנשי דאעש והחליט להיכנע ולמסור את נשקו. לולא ההתערבות של גיבורי הפשמרגה )הלוחמים הכורדים( היתה כל עיראק נכבשת על ידי דאעש.

על ממשלת ישראל להפעיל לחץ על ממשל טרא מפ ולדאוג שארכיון יהודי עיראק לא ישוב לעי ראק. זה לא רק עניין של מורשת אלא עניין של צדק היסטורי. ממשלת עיראק צריכה להתנצל בפני יהודי עיראק על הפגיעה בהם, הטיהור האתני והגזל. הארכיון צריך להימצא במקום שבו יש יהודים, אפשר שיהיה בארה"ב או בישראל. האידיאל יהיה להביא את הארכיון ארצה ולאחסן אותו במרכז מורשת יהודי בבל באור יהודה, שם מוצגות תערוכות העוסקות בתרבות המפוארת של יהודי עיראק.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.