כתבתנו בצפון עדי חשמונאי בסדרת כתבות חדשה: המלחמה בסוריה וההשפעה על תושבי הצפון

"ישראל היום" בודק: כיצד השפיעו שנות המלחמה בסוריה על המציאות בצפון? והפעם: הירידה בהתאזרחות הדרוזים בגולן ● מלחמה, אזרחים: כתבה ראשונה בסדרה

Israel Hayom - - עַמוּד רִאשׁוֹן - עדי חשמונאי כתבתנו בצפון

לאחרונה גוברים הפרסומים המבשרים לכאורה את תחי לת הסוף של מלחמת האזרחים בסו ריה. מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסרא ללה, הכריז רק בשבוע האחרון כי משטר אסד ניצח במלחמה; המשטר הצהיר כי הוא השיב את שליטתו על 85 אחוזים משטחי המדינה; ונ רשמת התערבות בינלאומית לה סדר הפסקת אש בדרום סוריה.

כל אלה הם רק חלק מהניצנים המעידים לכאורה כי זהו אכן המצב. רבות נשאל כיצד ישפיע סיום המל חמה על ביטחון ישראל, אולם בסדרת כתבות שנפרסם כאן החל מהיום, נב דוק כיצד הוא ישפיע גם במישורים החברתיים אזרחיים.

את התחנה הראשונה במסע בחרנו למקם בארבעת הכפרים הדרוזיים בצפון רמת הגולן - מג'דל שמס, מס עדה, בוקעתא ועין קיניה. מאז כבשה ישראל את הגולן הפגינו תושביה הדרוזים נאמנות לסוריה, שאותה מרביתם רואים עד היום כמולד תם. עם החוק לסיפוח הגולן לשטחה הריבוני של ישראל ב ,1981 הכרי זו אנשי הדת בכפרים על חרם דתי וחברתי על המעטים שנענו להצעת מדינת ישראל והתאזרחו. ב 30 הש נים שחלפו מאז התאזרחו בכל שנה תושבים בודדים, אולם ככל שמלחמת האזרחים בסוריה התארכה, כך זינק מספר התושבים בכפרים שביקשו וקיבלו אזרחות ישראלית.

במקביל הסירו השייח'ים בכפ רים באופן חלקי את החרם ההיס טורי שהושת על משפחותיהם של המתאזרחים הוותיקים. השיא נרשם ב ‪183 :2016‬ דרוזים תושבי הרמה התאזרחו. אולם פניית "ישראל היום" למרשם האוכלוסין של משרד הפנים חושפת כי לראשונה מ 2012 )שנה אחרי פרוץ המלחמה( נרשמה ירידה במספר הדרוזים מהרמה שהתאזר חו בשנה האחרונה ,(2017) וכי הוא עומד, נכון להיום, על 69 מתאזרחים.

"הייתי קושר את זה מיידית למג מות המשתנות בסוריה", הסביר ד"ר יוסרי חייזראן מירכא, מומחה לסו ריה וללבנון, החוקר גם את החברה הדרוזית בישראל, "אני חושב שהשיא במספר המתאזרחים נרשם ב ,2016 כי עד ספטמבר 2015 משטר אסד נחל תבוסה אחר תבוסה. בשנה הזאת אסד איבד את מחוז אידליב. אחרי שמחוז א רקה נפל לידי דאעש, הוא איבד את השליטה על אחרו ני המעברים הטריטוריאליים שלו, כשהמקום היחיד שבו הגבול הסורי נשלט על ידי המדינה היה בגבול עם לבנון - וגם זה לא בזכות המש טר, אלא בזכות בעלי ברי תו. היה נדמה שהמשטר כבר בדרך לקריסה, אבל ההתער בות הרוסית שינתה את מאזן הכוחות לטובת אסד. נפילת חאלב בחזרה לידיו בדצמבר 2016 היא נקודת המפנה, ומאז הוא רושם לעצמו הישגים ומרחיב את היריעה שעליה הוא משתלט בחזרה".

רבים מהדרוזים בגולן אומרים כי האדמה החרוכה שהותירה המלחמה סימנה את שברו של החלום לחזור ולהיות תחת שלטון מולדתם הסורית.

ד"ר טייסיר מרעי, פעיל חברתי המתגורר במג'דל שמס, אומר כי מל חמת האזרחים בסוריה אמנם השפי עה על התנודות בהתאזרחות התוש בים; אולם היא לא מעידה בהכרח על תמיכה בישראל. "אנשים לדעתי לא תופסים את זה כאקט פוליטי, אלא כאקט קיומי שמקל על החיים שלהם. דרכון, למשל, אפשר להוציא רק כשיש לך אזרחות", אמר ד"ר מרעי, "רוב המתאזרחים הם צעירים שרוצים איכות חיים ואני יכול להבין את זה, אף שאני לא מצדיק. נכון שבקרב הדור הצעיר יש קצת בלבול בקשר לזהות, והם שואלים את עצמם אם הם רוצים להמשיך להיות סורים. ולמ רות הכל, זה לא אומר שמי שמחזיק באזרחות ישראלית הופך לציוני".

ד"ר יוסרי חייזראן מסביר כי המל חמה בסוריה חיזקה בעיקר את השיח האזרחי לא רק בקרב הדרוזים בגולן, אלא גם בקרב ערביי ישראל. "זאת הפנמת המציאות, יותר מאשר הפנמת הציונות", הוא מסכם, "האזרח הערבי רוצה כעת לבנות את מערכת היחסים בינו לבין המדינה על יסודות חדשים, ובעיקר על היסודות האזרחיים. תפ קיד המדינה הוא להפנים את זה".

הפגנת תמיכה באסד במג'דל שמס. למצולמים אין קשר לידיעה

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.