איראן חוזרת למרכז העניינים

Israel Hayom - - חדשות -

מהממשלה שהו שונה הפעם בביקורו של ראש

בניו יורק. הוא ייפגש שוב עם הנשיא טראמפ ושוב ינאם בע צרת האו"ם. אבל שלא כבשנים עברו, שני האירועים לא מייצרים דרמה. בימי הנשיא אובאמה זו היתה צלילה ארו כה בין כרישים, ורק ב 20 בינואר השנה ראש הממשלה נתניהו ויחד איתו מדי נת ישראל יכלו להוציא את הראש מעל למים ולנשום.

אבל הייחוד של התקופה הנוכחית הוא שיותר מאי פעם בעבר יש ריבוי של מש ברים אזוריים ובינלאומיים שמשפיעים ישירות על ביטחונה של ישראל. הפעם הנושא הפלשתיני לא יעמוד במרכז הע ניינים וגם אבו מאזן מבין שאף אחד לא מחכה בדריכות לעוד נאום מתלהם, שבו יאשים את צאצאי הלורד בלפור בפשע היסטורי נגד האנושות. זה מראה כמה לתהליכים הבינלאומיים יש השפ עה על הפלשתינים וציפיותיהם. עכשיו יש בבית הלבן נשיא שרוצה שלום, אבל הפלשתינים יכולים מצידו להיכנס לו לטוויטר ולצאת מהפייסבוק.

כך נראה שבמוקד השיחות של נתניהו בארה"ב - וזה בוודאי גם יבוא לידי בי טוי בנאומו בעצרת - תעמוד שוב איראן. הפעם לא רק בכל מה שקשור להסכם הגרעין אלא גם במעמדה החדש המסו כן ומערער היציבות בסוריה. אם הנרי קיסינג'ר, שהגיע בשבוע שעבר לאזכרה לשמעון פרס ז"ל, הקדיש גם זמן לדבר עם גורמים משפיעים, הוא היה יכול לה גיד להם שמוטב להאט קצת את קצב החיסול של דאעש בסוריה. אחד מערוצי המילוט של אלה שלא רוצים להתעמת עם איראן, צפון קוריאה או רוסיה וסין הוא מה שנקרא "המלחמה בטרור". יש ראל רואה את איראן כמי שקיבלה אור ירוק ללכת במסלול סבלני עד שתגיע להתגרענות מלאה עם לגיטימציה בי נלאומית בעוד כשמונה שנים. זו משמ עות הסכם הגרעין וזו הסיבה להתנגדות נתניהו. לא לגמרי ברור מדוע גורמים בכירים במערכת הביטחון תומכים בה סכם ואומרים שוב ושוב כי איראן שומ רת עליו. די ברור שזה מה שהיא תעשה. מה שחשוב הוא שלנתניהו יש הזדמנות לתאם פעולה עם האמריקנים כדי למנוע מהאיראנים להגיע להתגרענות.

יש הלוחצים על טראמפ לבטל פשוט את ההסכם. נראה שיש דרך ביניים, והיא שהממשל יימנע מלאשר בפני הקונגרס שהאיראנים עומדים בהסכם. בכל אופן, גם איראן המשתוללת במ זרח התיכון, וגם צפון קוריאה יחד עם גל הטרור המתמשך במערב, הן תזכו רות לתוצאות ההרסניות של מדיניות פייסנית. ביבי לא יחמיץ את ההזדמנות להעביר את המסר הזה באו"ם.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.