הוואנה נגילה מניין נוסח קובה

מניין תפילה יכול להכיל אפילו פחות מ־01 אנשים, אחד מראשי הציבור הספרדי הוא בכלל אשכנזי, המכביה נחשבת לאירוע מרגש במיוחד והנשים הן המנהיגות האמיתיות במקום היא מצומצמת ונאבקת לשרוד - אבל אין ספק כי הקהילה היהודית בקובה היא אחת המיוחדות ברחבי העולם

Israel Hayom - - חדשות - עדי ארבל הוואנה הכתבה המלאה – ביום שישי ב"ישראל השבוע"

ראול קסטרו התקשה להסק תיר את הפתעתו. לאחרונה נבחר לנשיא קובה במקום אחיו פידל, והגיע לביקור היכרות עם הקהילה היהודית במדינה. את החוויה הזו הוא יזכור תמיד. כששאל קסטרו את אדלה דבורין, מנהיגת הקהילה, כמה אנשים היא מונה - החליטה לענות בהפרזה כדי להרשים אותו: 1,500" אנשים". קסס טרו היה המום: "כל כך מעט יהודים עושים כל כך הרבה רעש?"

התשובה, כך התברר לי, היא כן. הקהילה היהודית בקובה אמנם בת 500 שנים, אבל למרות השורשים העמוקים, גם היום היא עושה מאמס צים כבירים כדי לשרוד. בקיץ האחס רון, כשחבריי שמעו שאני יוצא לקוס בה עם ארגון הג'וינט כדי להכיר את הקהילה מקרוב, הם בעיקר הרימו גבה: "מה איבדת שם?" תהו, "יש שם בכלל יהודים?"

רוב חברי הקהילה נמצאים בבירה הוואנה, אבל מספרם האמיתי הוא חידה. ראשית, משום שמדובר בקהילה קטנה ביותר, שלא מציס עה הרבה בני ובנות זוג יהודים פוטנציאליים. ושנית, מפני שכחס לק מהמהפכה הקומוניסטית הוגס דרה קובה כמדינה אתיאיסטית; לא בדיוק זירה אידיאלית לקיים בה חיי דת תקינים.

אבל על דבר אחד אין ויכוח: קהילה יהודית כמו בקובה לא תמצאו בשום מקום אחר. רק כאן, למשל, אחד החברים הדומיננטיים בבית הכנסת הספרדי הוא בכלל אשכנזי; רק כאן הקהילה מונהגת בעיקר על ידי נשים, חלקן בנות פחות מס02; רק כאן המכביה נחשבת אירוע מרגש, שמצפים לו במשך זמן רב; ורק כאן אפשר להיתקל במניין שמכיל פחות מעשרה אנס שים. "מניין קובני", קוראים לזה, שבו סופרים גם ספרי תורה ואת היושב במרומים כדי להגיע להיקף המשתתפים הרצוי. בכתבה נרחס בת, שתתפרסם ביום שישי במוסף "ישראל השבוע", מספרים חברי הקהילה על האתגרים הלא פשוטים שאיתם הם מתמודדים, על הקשרים עם אחיהם בקהילה היהודיתסקובס נית במיאמי, המכונים Jewbans – ועל הפעם ההיא, שבה פידל קסטרו בעצמו נאם בפניהם והמליץ בחום: תלמדו תנ"ך.

צילום: עדי ארבל

צ'ה גווארה עדיין מככב בבניינים בעיר

צילום: נוח שוורץ

רחוב בעיר העתיקה של הוואנה

צילום: עדי ארבל

בית הקברות האשכנזי

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.