מחקרים באירופה: נשים יותר נדיבות ועדינות מגברים

Israel Hayom - - העולם - אילן גטניו, כתבנו לענייני מדע

נשים שונות מגברים בתפקוד המוחי, בעיקר בעדינות רבה יותר ובפחות אנוכיות. קביעה זו של צ'רלס דרווין בספרו "מוצא המינים" קיבלה עתה חיזוק מדעי, כשהוכח במ חקר כי המוח הנשי חברתי יותר מה מוח הגברי.

"היה ידוע שנשים וגברים מתנהגים בצורה שונה, אבל לא היה ידוע מתי או כיצד זה קורה במוח", אמר פרופ' פיליפ טובלר, פרופסור חבר לנוירו אקונומי קס באוניברסיטת ציריך, שהיה ממחברי המחקר. התברר שנשים מקבלות תגמול כימי גדול יותר על נדיבותן לעומת גב רים. "ידוע שבנות מקבלות משובים שו נים מאשר בנים על פעילות חברתית", ציין פרופ' טובלר.

במאמר במגזין ‪Nature Human"‬ "Behaviour כתבו טובלר ועמיתי מחקר מגרמניה, משווייץ ומהולנד, כי ביצעו שני מחקרים שבדקו אם לדופאמין יש תפקיד משמעותי במערכת התגמול של המוח, ואם יש קשר להתנהגות השונה.

במסגרת המחקר הוצבו הנבדקים בפני מצב היפותטי שבו יכלו לקחת כסף או לחלוק את הסכום עם אדם נוסף, כשה מגוון היה אדם קרוב ועד זר מוחלט.

אנג'לה סאיני, מחברת הספר "נחו תה: איך המדע הבין לא נכון את הנ שים", אמרה כי "אנו מעודדים את הב נות להיות נחמדות, עדינות ונדיבות, מכיוון שאלו נחשבות תכונות נשיות. זה לא מפתיע שמחקר כזה מראה שנשים נוטות להראות תגובה חזקה יותר לסוג זה של התנהגות".

"יש תגמול כימי על חוסר אנוכיות"

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.