קטלוניה מורידה הילוך

המונים התקבצו ליד הפרלמנט של קטלוניה ותקווה בלבם: לשמוע את הנשיא מכריז על עצמאות ● חלומם עוכב, כשפוג'דמון הכריז: "אשהה את ההכרזה כדי לאפשר שיחות לפתרון מוסכם"

Israel Hayom - - עַמוּד רִאשׁוֹן - דוד יאבו באולם הפרלמנט בברצלונה

בתום משאל עם סוער, ימים מורטי עצבים ואלימות ברחובות, הגיע אמש נשיא קטלוניה, קרלס פוג'מון, לפרלמנט כדי להכריז על ניצחון והבהיר כי עצמאות היא רק עניין של זמן. עם זאת, פוג'מון הפציר בפרלמנט להשהות לפי שעה את הצעדים הפורמליים לעצמאות, "כדי לאפשר שיחות לפתרון מוסכם בשבועות הקרובים"

המונים התקבצו סביב פארק הסיודאדלה ליד הפרלמנט של קטלוניה. בשדרת לואיס קומ פאניס התאספו אלפים כדי לשמוע, בתקווה, את הנשיא פוג'דמון מצהיר על עצמאות. המראות היו של אזרחים חסרי סבלנות, מצפים, מודאגים לגבי עתידם.

ההמונים נשאו עיניים לנשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון כאשר זה הצהיר על עצמאות, ואז דחה אותה רגעים ספורים לאחר מכן. החלום של רבים עוכב כדי להתחיל בדיאלוג עם ספרד, אירופה והעולם.

פוג'דמון הגיע אתמול לפרלמנט באווירת ניצחון, והבהיר כי עצמאות היא רק עניין של זמן. "אנחנו נכריז עליה על סמך המנדט שאני קיבל תי ממשאל העם", אמר, אך הפציר בפרלמנט להשהות לפי שעה את הצעדים הפורמליים לעצמאות.

לדבריו, העובדה ש 90 אחוזים מהמשתתפים במשאל העם לפני כשבוע תמכו בעצמאות החבל האוטונומי, מוכיחה כי "קטלוניה קיבלה את הזכות לעצמאות".

הוא הבהיר כי עצם העובדה שהק טלאנים פעלו על אפה ועל חמתה של הממשלה במדריד הוכיח כי הקטלא נים רוצים שקולם העצמאי יקבל בי טוי מוחשי כלשהו. "ההכרעה שהתק בלה במשאל העם העניקה לקטלוניה את הזכות להפוך למדינה עצמאית. היא קיבלה את הזכות להישמע ולקבל את הכבוד הראוי לה," הוא אמר. "אני אגן על המנדט שהעניקו הקטלאנים, המנדט להיות רפובליקה עצמאית, אך אני מבקש להשהות את הכ רזת העצמאות כדי לאפשר שיחות לפתרון מוסכם בשבועות הקרובים".

אחרי ימים מורטי עצ בים שקרעו את ספרד לש תיים ויצרו חשש ממערבולת חוקתית ופוליטית שלא נראתה עשרות שנים, פוג'דמון הבין כי כולם ירוויחו אם לא ישבור את הכלים. אם היה מבקש מהפרלמנט להת חיל בהליכים פורמליים ולהצ ביע על עצמאות כדי ליישם את משאל העם, הדבר היה מתניע תקופה של שישה חודשים מורטי עצבים, שבסופם היתה מוכרזת היפרדות חד-צדדית – על כל התסבוכות המשפטיות והפו ליטיות המשתמעות מכך.

ייתכן שהוא הבין, כפי שהפג נות הענק ברחובות קטלוניה הוכי חו, שגם במפלגת השלטון יש דעות לכאן ולכאן: הניצים רוצים ליישם במהירות את תוצאות משאל העם, אך היו כאלו שחששו מהסלמת המצב מול הרשויות במדריד. הוא החליט למצוא פתרון ביניים – ולהמשיך לתחנה הבאה מעמדה מחוזקת.

כזכור, הממשלה במדריד ובית המשפט החוקתי במדינה הגדירו את משאל העם כבלתי חוקי ואף הזהירו כי יפעילו סעיפים מיוחדים בחוקה הספרדית כדי לסכל היפרדות, בין היתר על ידי פיזור בכוח של הפר למנט המקומי ושלילת מעמדה של קטלוניה כישות אוטונומית.

יוזכר כי קטלוניה נחשבת לנכס כלכלי, תרבותי ותיירותי מהמעלה הראשונה עבור ספרד והיפרדות ממנה תזעזע את ספרד ואת היבשת – ות שים את הקטלאנים בעמדת נחיתות מול האיחוד האירופי. שלשום קראה סגנית ראש הממשלה, סוריה סאנז דה סנטמריה, "לכל מי שיש לו ראש על הכתפיים בממשלת קטלוניה...לא לקפוץ מהגשר, משום שאתם תיק חו איתכם גם את שאר העם". היא, בדומה לראש הממשלה מריאנו רחוי, הבהירה כי ספרד לא תהסס לסכל את המהלך. "אם תהיה הכרזה חד צדדית של עצמאות, אנחנו נקבל החלטות כדי להשיב את שלטון החוק ואת הד מוקרטיה," אמרה.

בנאומו אתמול בפרלמנט הקט לאני הנשיא שיבח את העם שיצא לקלפיות "בתנאים קיצוניים, למרות אלימות המשטרה נגד מצביעים שרק רצו לשים את פתקם בקלפי".

נאומו נדחה בשעה, כשברקע דיווחים על ניסיונות תיווך קדחת ניים במעורבות נשיא צרפת עמנואל מקרון. המשטרה נפרסה בכל מקום כדי להבטיח את הסדר הציבורי ליד הפרלמנט, אך בסופו של דבר, לא היו התפרעויות משמעותיות.

פוג'דמון הגיע לפרלמנט באווירת ניצחון, והבהיר כי עצמאות היא רק עניין של זמן. "אנחנו נכריז עליה על סמך המנדט שקיבלתי מהעם", אמר

אחרי ימים מורטי עצבים שקרעו את ספרד לשתיים ויצרו חשש ממערבולת חוקתית ופוליטית, פוג'דמון הבין כי כולם ירוויחו אם לא ישבור את הכלים

צילום: רויטרס

תדהמה מול בית הפרלמנט הקטלאני

צילום: GettyImages

הנשיא פוג'דמון על בימת הפרלמנט הקטלאני

צילום: רויטרס

המונים מפגינים בעד עצמאות קטלוניה

צילום: רויטרס

הנשיא בדרכו להכרזה ההיסטורית

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.