כשהאיראנים בלחץ - הם ממצמצים ראשונים

Israel Hayom - - חדשות - יואב לימור

רצף ההודעות וההתבטאויות התקיפות, המאיימות, מצד פקידים בכירים בממשל האיראני, מלמדות על דבר אחד ויחיד - לחץ.

הלחץ הזה ברור ומובן. הסכם הגרעין טוב לאיראן. היא אמנם רצתה יותר, אבל אין ספק שבהסכם שהושג היא הרוויחה יותר ממה שהפסידה. היא הר וויחה את הסרת הסנקציות שמשמעותן זמן לשקם את הכלכלה, והיא הרוויחה שקט לנוע באין מפריע בשלושה מסלולים: פיתוח טילים, יצוא טרור ומ חקר מדעי גרעיני.

הרווחים האלה היו ידועים גם ערב חתימת הסכם הגרעין. המעצמות החליטו לוותר, מסיבות של תמי מות )ארה"ב(, ציניות )רוסיה וסין( ורצון בעסקאות )אירופה(. ישראל, שהזהירה בעקביות, מצאה את עצמה בישורת האחרונה מחוץ למעגל ההשפעה; בעולם העדיפו להאמין לטהרן, ולא לירושלים.

הנשיא טראמפ אמנם מכנה את הסכם הגרעין "גרוע", ובצדק, אבל ספק אם הוא יכול לשנותו. זה לא הסכם אמריקני אלא בינלאומי, והשותפות האחרות לו )החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה( כבר הבהירו כי יתנגדו לביטולו ואפילו להכנסת שינויים בו. גם ההתנגדות מבית, בסנאט ובקונגרס, בוודאי לא עושה לו חיים קלים בשאיפתו להפוך את הדיבורים למעשים.

ממילא אין לאמריקנים עדויות כלשהן שאיראן מפרה את ההסכם. בטהרן אמנם מקשים את הביקורות של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אבל אין בכך משום "אקדח מעשן". גם בישראל, שעוקבת אחרי איראן בדקדקנות, מודים שאין סימנים לפעילות אסורה - ומדוע שתהיה? כאמור, לאיראן טוב עם ההסכם, ואין היגיון שתפר אותו. לכן גם אין סיכוי שהיא תפרוש ממנו בעצמה, למרות איומיה.

אבל איראן רחוקה מלהיות תמימה. הפעולות החוקיות לכאורה שהיא עושה )שחלקן מפרות אמ נות והחלטות אחרות( מקרבות אותה בפועל לפ צצה. הניסויים בצנטריפוגות מתקדמות יאפשרו לה להעשיר אורניום במהירות לאחר שההסכם יפוג, והטילים יהיו הפלטפורמה שתאפשר לה לשאת את הבשורה הגרעינית למרחקים.

מכאן גם נובע הלחץ האיראני. גם אם הסכם הגרעין לא יבוטל, יכול הממשל בוושינגטון לפ גוע משמעותית בתוכנית הרחבה: במחקר המדעי, ברכש, בתוכנית הטילים. בדרך אפשר גם להקשות את חייהם של בכירי המשטר ושלוחיו ממשמרות המהפכה וכוח קודס; החרמת כספים, סנקציות וצ ווי מעצר בינלאומיים יבהירו שאיראן נותרה, לכל הפחות, בגדר חשודה.

לישראל תפקיד חשוב במהלך הזה. היא צריכה לספק מודיעין וראיות, ואולי גם יגיע בעתיד הרגע שבו תידרש לחזור לתפקיד "המשוגעת" שמאיימת לתקוף. אבל לקחי התהליכים שקדמו להסכם הגרעין מלמדים שטוב תעשה ישראל אם תנהל את המהלך בצנעה, בחדרים סגורים, ובוודאי שלא תצטייר כמי שמובילה אותו. כך תימנע התנגשות פוטנציאלית נוספת עם המעצמות והטלת האחריות על ישראל למקרה שהמהלך ייכשל.

ניסיון העבר מלמד שכל עוד עומד מול איראן איום ממשי - היא ממצמצת ראשונה. זה יהיה עכשיו גם מבחנו של הממשל בוושינגטון. את הסכם הגר עין הוא כנראה לא יצליח לשנות, אבל באפשרותו להכריח את איראן לרדת מהאוטוסטרדה לדרך עפר עמוסת מהמורות שסופה לא ידוע.

צילום: אי.פי

וושינגטון יכולה לפגוע גם במחקר המדעי. אחד הכורים סמוך לטהרן

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.