הרופאים נגד קופ"ח כללית: "ההוראות החדשות מזיקות"

איגודי הרופאים יוצאים בחריפות נגד השיטה החדשה, שמתגמלת מרפאות על טיפול תרופתי זול יותר ● שר הבריאות: "לא מתכוון לעבור על זה לסדר היום"

Israel Hayom - - חדשות - רן רזניק ומיטל יסעור בית אור

איגודי רופאים יוצאים בח ריפות נגד ההוראות החד שות של הנהלת קופת חולים כללית, שדורשות ממנהלי בתי החולים להורות לרופאים לרשום לחולים חדשים רק תרופות זולות. לדברי האיגודים הרפואיים, ההוראות של קופת החולים מנוגדות לחלוטין להוראות משרד הבריאות ופוגעות במטופלים ובאתיקה הרפואית.

גם שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס לחשיפה אתמול לחשיפה ביומן הערב של גלי צה"ל, ואמר: "אני חייב לומר שנדהמתי כשקרא תי את זה, זה חמור ביותר. אני לא מתכוון לעבור על זה לסדר היום, כל אחד צריך לקבל את הטיפול הכי טוב".

אתמול נחשפה ב"ישראל היום" הביקורת הנוקבת של ארגוני החו לים על שיטת תגמול של קופת חו לים כללית, הקופה הגדולה בישראל. על פי מסמכים פנימיים שהגיעו לידי "ישראל היום", כללית הור תה למנהלי מחוזות הקופה על שיטה חדשה, שלפיה היא נותנת קנסות ופרסים כספיים של אלפי שקלים למרפאות ולמחוזות. אלו נקבעים על פי התרופות שרשמו הרופאים למטופליהם: קנס של 500 שקלים לכל מטופל שמק בל את התרופה היקרה יותר, ופרס של עד אלפי שקלים לתרופה הזו לה ביותר.

יו"ר האיגוד הישראלי למיילדות ולגינקולוגיה פרופ' איתן לוננפלד כתב לראשי משרד הבריאות ולהנה לת כללית, כי הוראות אלה "מהוות פגיעה חמורה באוטונומיה של הרופא וביכולת שלו להעניק את הטיפול הטוב ביותר". כמו כן, גם האגודה הישראלית לחקר הפוריות פרסמה התרעה, ולפיה "הוראה זו עלולה לפגוע בחלק מהמטופלות. חובתנו לתת את כל המידע למטופלות, ואי ננו בטוחים שאנחנו מוגנים מתביעות אם לא ננהג כך".

בעקבות החשיפה אתמול אמרו רופאי משפחה ב"כללית" כי היו מטופלים שכעסו על ההנחיה בנו שא האינסולין והפנו את כעסם כלפי הרופאים. גם הרופאים עצמם חשו כועסים ופגועים. חלקם שוקלים להתלונן ללשכה לאתיקה של ההסתדרות הר פואית נגד הנהלת הכללית.

מקופ"ח כללית נמסר בתגובה כי "תרופות ביוסימילר אושרו על ידי משרד הבריאות לאחר הליך רישום ארוך ויסודי, שבמסגרתו נבחנו הנתונים המקצועיים והתקיימו התייעצויות עם מומחים. התרופות אושרו על ידי המשרד לאחר שנבדקו האיכות, הבטיחות והיעילות להתוויה המבוקשת ולאחר אישור על ידי הר שויות המקבילות בעולם".

"ישראל היום", אתמול

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.