מרד המלונות נגד כשרות הרבנות: "נפתח שערים לגופים נוספים"

על רקע פסיקת בג"ץ האחרונה: יו"ר התאחדות המלונות בי ם מציע לבחור בחלופות ● הרבנות הראשית: "שוקדים על הפיכת מערך הכשרות לראוי לאמון רב יותר של הציבור"

Israel Hayom - - עַמוּד רִאשׁוֹן - יהודה שלזינגר כתבנו לענייני דתות

האם בעלי המלונות יבחרו בק רוב באפשרויות חלופיות לת עודת הכשרות של הרבנות? במכתב שנשלח אליהם על ידי יו"ר התאחדות המלונות בירושלים ומנכ"ל מלון יהודה, ישי ברנע, הוא קורא לבעלי המלונות לנטוש את הכשרי הרבנות ולעבור לבחור בדרכים אחרות.

המכתב נשלח על רקע פסיקה של בג"ץ מלפני כמה חודשים, שבה צוין כי עסק שלא ניתנה לו תעודת הכשר אמנם לא יכול להציג את עצמו כ"כשר", אך כן יוכל להציג את הסטנדרטים הכשרותיים שלו ולכתוב כי זו לא תעודת כשרות של הרבנות והלקוח יבחר מה לעשות.

במכתב, שהגיע לידי "ישראל היום", נכתב כי "לאורך השנים ראינו וחווינו את הנזקים ההרסניים של מונופול הכ שרות, והנה בא בג"ץ והוציא את הע רמונים מהאש... הנשיאה קבעה כי בית העסק לא יכול להציג תעודה חלופית לתעודת הכשרות של הרבנות, אך יכול להציג מצג אמת בכתב בדבר המזון הנ מכר בו, תוך פירוט הסטנדרטים שעליהם הוא מקפיד ואופן הפיקוח על שמיר תם, ותוך הבהרה מפורשת שאין בידיו תעודת הכשר של הרבנות הראשית". עוד ציין ברנע כי "מדובר בפסק דין חשוב ותקדימי שמסיר את חסמי הכ ניסה לשוק הכשרות ומכרסם במונו פול הרבנות". לדבריו, למרות שהסיכוי לשינוי מהותי בתחום "שואף לאפס", אפשר להוביל לשינוי אם "בתי המלון בארץ, שהם הגורם הגדול ביותר במ דינה המקבל שירות מהרבנות, יפת חו את שעריהם לגופי כשרות נוספים ויאפשרו תחרות גם בתחום זה". בסיום מכתבו מציין ברנע: "תכלית מכתבי זה היא לעודד את בתי המלון לפתוח את שעריהם לתחרות בתחום הכשרות, ואין באמור להמליץ ממי לרכוש את שירות הכשרות ובאיזו בחירה". ל"ישראל היום" אמר כי "המלונות בוחנים כרגע את כל האפשרויות הפתוחות בפניהם, ובמקביל מצפים לראות שינוי כלשהו בהתנהלות הרבנות והמועצות הדתיות".

מהרבנות הראשית נמסר כי היא שו קדת בימים אלה "על יישום מסקנות הצוות לבחינת מערך הכשרות שמינה הרב הראשי ושמסקנותיו אושרו על ידי מועצת הרבנות הראשית, ואשר יובי לו למערכת כשרות איכותית ואמינה תוך מתן פתרונות לליקויים ולכשלים הקיימים כיום במערך הכשרות". עוד צוין כי "בכוונת הרבנות הראשית לשקוד ללא לאות עד ליישום ההמלצות והפיכת מערך הכשרות המוסדי ממלכתי לראוי לאמון רב יותר של הציבור ולמערכת כשרות איכותית ואמינה".

צילום: GettyImages

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.