מחקר פורץ דרך: "סרטן השחלה ניתן לגילוי מוקדם"

בשורה לנשים: שינויים טרום סרטניים מתרחשים בחצוצרות כבר כ 6.5 שנים לפני הופעת הגידול ● "יכול להביא לשינוי דרמטי של תוחלת החיים"

Israel Hayom - - חדשות - רן רזניק ומיטל יסעור בית אור

מחקר חדש שופך אור על שלבי התפתחות סרטן הש חלה ונותן תקווה לאפשרות לגילוי מוקדם של סרטן קטלני זה. מדובר בסרטן שאחראי לכ 5 אחוזים ממקרי המוות מסרטן של נשים בי שראל, כאשר אצל כ 80 אחוז מהן הוא מתגלה בשלב מתקדם ואף גרו רתי. לגידול בשחלה אין סימנים מוקדמים ובהיעדר בדיקה לגילוי מוקדם המחלה מתגלה פעמים רבות כשהגידול כבר התפשט לחלל הבטן ולרצפת האגן.

במסגרת המחקר, שפור סם בכתב העת החשוב Nature" "Communications נעשה מיפוי גנטי של 9 חולות ושל אזורים רבים של הגידול בשחלות ובחצוצרות, וזאת במטרה להתחקות אחרי מקור הגידול הסרטני בשחלה ואופן הת פתחותו עם הזמן.

המחקר נערך על ידי ד"ר רוני דר פקין מאוניברסיטת פנסילבניה וד"ר ויקטור ולקולסקו מאוניברסיטת ג'ון הופקינס ובמימון של הקרן למחקר רפואי של ד"ר מרים ושלדון אדלסון.

רק לפני כעשר שנים הסתבר שמ קורו של סרטן שחלות הוא דווקא בחצוצרות ומשם הוא מתפתח ומת פשט למקומות אחרים בגוף, אך לא היה לכך בסיס גנטי ומולקולרי ברור. במחקר הנוכחי נעשה ריצוף גנטי של נגעים טרום סרטניים שנלקחו מה חצוצרות ומהשחלות. המחקר הוכיח כי מקור הגידול הסרטני בשחלה הוא אכן בחצוצרות. כמו כן, בעזרת שי מוש בטכנולוגיות חדשות הצליחו החוקרים "לתארך" את זמן הופעת המוטציות השונות וכך גילו שמה לך התקדמות המחלה מהשלב הט רום ממאיר שנמצא בחצוצרות לשלב הממאיר בשחלות אורך 6.5 שנים.

"הרושם הקליני שלנו כרופאים היה שסרטן השחלה הוא גידול שמ תפתח מאוד מהר", מסבירה ד"ר קרן לבנון, אונקולוגית מומחית ומנהלת המעבדה לחקר סרטן השחלה בבית החולים הממשלתי שיבא בתל השו מר. לבנון היתה שותפה לפרסום מח קרים קודמים בתחום סרטן השחלה בשיתוף פרופ' דרפקין.

"העובדה שאת השינויים הטרום סרטניים בחצוצרות גילו 6.5 שנים לפני הופעת הגידול בשחלות, מרמ זת לנו שיש אפשרות לגילוי מוקדם של המחלה. טווח הזמנים הזה של התפתחות הגידול, שהתגלה במח קר, יכול להביא לשינוי דרמטי של תוחלת החיים של החולות", מסבירה ד"ר לבנון.

פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי בבית החולים איכילוב בתל אביב, אמר כי "המחקר מצטרף למחקרים קודמים שמראים שמקורו של סרטן השחלות הוא בחצוצרות. ואם אכן כך, החוקרים מעלים אפ שרות לבחון במחקרים קליניים אם ניתן יהיה להציע לנשים נשאיות המוטציה BRCA1/2 המעלה סי כון לסרטן השחלה, כריתה מניע תית של החצוצרות ולא כריתה של השחלה כפי שממליצים היום. יש לכך יתרונות רבים - ניתן לשמור על פעילות הורמונלית בשחלה ול מנוע כניסה מוקדמת לגיל מעבר, על כל הכרוך בכך מבחינת מחלות לב, אוסטאופורוזיס, איכות חיים ופ עילות מינית".

ממצאי המחקר החדש תומכים גם בנייר עמדה שפרסם האיגוד האמרי קני למיילדות וגינקולוגיה ב 2015 ובו כותבים הרופאים כי כריתת חצו צרות מניעתית עשויה לאפשר למ טופלות מניעה של סרטן השחלה. עם זאת, מציינים המומחים האמריקנים כי יש צורך בעוד מחקרים מבוקרים על מנת לבחון אם כריתת חצוצרות מניעתית אכן הובילה לירידה בש כיחות סרטן שחלה.

"שיתוף הפעולה בין ד"ר דראפקין, וד"ר ולקולסקו והמימון של קרן אד לסון למחקר רפואי אפשר לשלב בין מעבדות מתקדמות עם יכולות למי פוי גנטי של סרטן, לחקר הביולוגיה והפתולוגיה של תאים סרטניים, לבין טיפול בנשים במטרה לאבחן ולנ תח באופן ייחודי גידולים בשחלות", אמרה ד"ר מרים אדלסון, מנהלת הקרן. "על ידי מימון של שיתופי פעולה של צוותים ממוסדות למח קר ביו רפואי גדולים וממגוון דיסצי פלינות מדעיות אנו מביאים תובנות חדשות לכמה מהתחומים המאתגרים ביותר בחקר הסרטן". שלדון אדל סון, נאמן הקרן ויו"ר מועצת המ נהלים שלה, הוסיף כי "זוהי דוגמה למודל שיתוף הפעולה הייחודי של הקרן שלנו".

סרטן השחלה מהווה כ 2.5 אחו זים מכלל מקרי הסרטן החדשים המאובחנים בקרב נשים בישראל מדי שנה. מנתוני משרד הבריאות עולה כי ב 2013 אובחנו 361 חולות חדשות בסרטן שחלות ונפטרו .276

רק לפני כ 10 שנים התגלה שמקורו של סרטן השחלות הוא דווקא בחצוצרות, אולם לא היה לכך בסיס גנטי ברור

הדמיה של תא סרטני

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.