השמיים הם לא הגבול: מעבדה ישראלית הגיעה לתחנת החלל הבינ"ל

Israel Hayom - - חדשות - אילן גטניו, כתבנו לענייני טכנולוגיה

שיגעון בחלל: מעבדה חדשנית של חברת ספייס־פארמה הישראלית המכילה ארבעה ניסויים בתחום מדעי החיים, עגנה אתמול בתחנת החלל הבינלאומית לאחר שיגור מוצלח.

המעבדה, שפיתוחה נתמך על ידי סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, מתנהלת ללא מגע אדם ונשלטת ישירות על ידי החוקרים מכדור הארץ. במעבדה, שני ניסויים של חוקרים אמריקנים, ניסוי של חוקר שוויצרי וניסוי נוסף של חברת פארמה הישראלית. הניסויים על תאים ביולוגיים חיים במעבדה החללית, נחשבים חדשניים ולא התקיימו עד כה בחלל. כבר היום צפוי להתחיל הניסוי הראשון.

מעבדת "נקסוס" של ספייס־פארמה ששוגרה לתחנת החלל ביום ראשון האחרון יחד עם מטען אספקה של 3 טונות לאסטרונאוטים בתחנה, מכילה אמנם ארבעה ניסויים אך גודלה זעיר - 10*10*20 ס"מ במשקל 2.3 ק"ג בלבד - דבר המוזיל את עלויות השיגור. המעבדה כוללת מיקרוסקופ־מצלמה המצלם דגימות לפי דרישת החוקרים. המעבדה ייחודית ביכולת הטכנולוגית שלה לשמור על טמפרטורה שדומה לגוף האדם, 37 מעלות, ועל מאזן חשמלי.

הפיתוח של ספייס־פארמה ייחודי גם בכך שהוא מאפשר לשלוט על הניסויים על ידי החוקרים מכל מקום בכדור הארץ - באתר אינטרנט דרך המחשב או באפליקציה בטלפון הסלולרי.

צילום: נאסא

מעבדת החלל

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.