הרים בכל יום 260 פחים - ויקבל אחוזי נכות

Israel Hayom - - משפט - פסיקה עם משקל

דרך משפטית מפותלת עבר חיים חג'ג', בן ,65 עד שהגיע בימים אלה לשערי הוועדה של הביטוח הלאומי, שתקבע את אחוזי הנכות שלו. חג'ג', הרחוק שנתיים מגיל הפנסיה הרשמי ,)67( הוא עובד ותיק במחלקת התברואה של עיריית לוד שהצליח להוכיח כי יש קשר סיבתי בין בלטי הדיסק שנגרמו לו לאופי עבודתו.

משנת 1984 ועד היום הוא עבד בפינוי פחי אשפה, שישה ימים בשבוע, שלוש שעות מדי יום. במסגרת עבודתו עסק בהרמת פחים ובגרירה של עגלות אשפה. משקל הפחים שאותם הרים מדי יום נע בין 30 ל־07 ק"ג. כמו כן נדרש לסייע בגרירת עגלות. מדי יום, עד לשנת ,2010 הוא נדרש להרים כ־062 פחים כבדים כאלה. משנת ,2010 בגלל השתנות אופי העבודה, הוקל לחג'ג': הוא נדרש לחבר את המכולות לפינוי האשפה למשאית בעזרת זרועות, ואין הוא נדרש להרים את פחי האשפה הכבדים.

מההתחלה העדיף חג'ג' שעורך דין ילווה את מאבקו הצודק ולכן שכר את עו"ד יהודה הר צבי, המתמחה, בין היתר, בתביעות נגד הביטוח הלאומי. השופטת נטע רות קבעה את הקשר הסיבתי בעזרתו של המומחה מטעם בית המשפט, האורתופד ד"ר דוד אנגל, שקבע כי אפשר להגדיר בסבירות של יותר מ־05 אחוזים כי עבודת הרמה מרובה של פחי זבל במשך שנים רבות גורמת נזקים זעירים ו"בלתי הפיכים בגב התחתון, שמצטברים בהדרגה לכדי תרומה למחלת גב". הביטוח הלאומי הקשה על התובע וטען כי אין לאמץ את חוות דעת המומחה, מפני שלא נתן משקל לנתונים אחרים שפורסמו במחקרים הרפואיים: תרומת הגיל, הגנטיקה וכן השכיחות של המחלה, ומיוחד בקרב הגילאים הקרובים לגילו של חג'ג'.

השופטת קבעה כי היא מודעת לעמדות הסותרות במחקר הרפואי, אולם בגלל הנסיבות המיוחדות הקשורות בעבודתו של חג'ג', "לאור תכיפות פעולות ההרמה לאורך השנים ולנוכח העובדה שהתובע עדיין ממשיך לעבוד עבודה פיזית, מתבקשת המסקנה בדבר קיומו של קשר סיבתי בין תנאי העבודה לבין הפגימה".

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.