נתניהו בכנסת: "אם יהיו בחירות - ננצח, אבל אנחנו עוד לא שם" באופוזיציה טוענים: "הכל הצגה" החרדים אמנם התגמשו, אבל ליברמן מאיים: נפרוש מהקואליציה כשחוק הגיוס יעבור ובינתיים, חוק הלאום עושה קאמבק: יובא היום לאישור הוועדה

מעל במת הכנסת ניסה ראש הממשלה לשדר שההליכה לקלפי מתרחקת: "אם יהיו בחירות, ננצח - אבל אנחנו עוד לא שם" אלא שבקואליציה יש מי שמעריך: נתניהו מתכונן לבחירות ביוני ליברמן הודיע על פרישה מהקואליציה כשחוק הגיוס יעבור; גורמים במערכת הפוליטית: "גזר את דינה של הממש

Israel Hayom - - עַמוּד רִאשׁוֹן - גדעון אלון ושלמה צזנה

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, ישראל אכן הולכת לבחירות מוקדמות. אלא שאתמול, מעל דוכן הנואמים הכנסת, היה נדמה שראש הממשלה בנימין נת ניהו מנסה ליצור את הרושם ההפוך.

בדיון 40 חתימות שנערך אתמול בכנסת, התייחס ראש הממשלה בני מין נתניהו בלגלוג אל הח"כים מסי עות האופוזיציה.

"כנראה גם אתם מבינים שקורה כאן דבר מדהים", אמר בעודו מביט לעברם, "הייתי בטוח שבעקבות המ שבר הזה תגישו הצעת חוק לפיזור הכנסת, אבל זה לא קרה. עוד לא ראיתי דבר כזה - אופוזיציה שרו צה שהממשלה תמשיך לכהן, כי היא חוששת מבחירות. לכן גם אתם יוד עים שהאמירות שלכם הן אמירות סרק חסרות ערך. אתם יודעים שאם יהיו בחירות, העם ייתן לנו מנדט גדול יותר".

נתניהו השקיע זמן רב בהכנת הנאום, שאותו נשא במליאת הכנסת במסגרת דיון שיזמה סיעת המחנה הציוני בנושא החקירות נגדו. שעה ארוכה לפני שהחל לשאת דברים, ישב לצד שר התיירות, יריב לוין, והקריא לו את הנאום בליווי תנועות ידיים כדי לשמוע את חוות דעתו.

"היום", אמר נתניהו כשעלה לדוכן כדי להגיב על דברי הח"כים מהאופוזיציה, "הוא יום מטלטל בפוליטיקה הישראלית. אינני חושב שהיינו צריכים להגיע למצב הזה, כי הממשלה שלנו היא מצוינת, מתנהלת באחריות, בשיקול דעת וביציבות. זו ממשלה שמביאה הישגים גדולים למדינת ישראל".

נתניהו הדגיש כי הוא "לא חושש מבחירות, להפך. אם יהיו בחירות נתמודד בהן וגם ננצח, אבל אנחנו עוד לא שם. השעה מאוחרת, אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן. ממשלה שנשענת על חודו של קול פשוט לא יכולה לתפקד, היינו בסרט הזה".

ראש הממשלה קרא לשותפות הקואליציוניות שלו לפעול באחריות. לדבריו, "המדינה זקוקה לממשלה יציבה ואיתנה שמתפקדת לאורך זמן. היא זקוקה לממשלה שלנו, וכדי לה משיך את ההישגים אנחנו צריכים

להמשיך יחד. בשעה המאוחרת הזו צריך לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות, לעשות מאמץ עליון כדי להשאיר את הממשלה על כנה לאורך זמן. את המאמץ הזה צריך לעשות הלילה, ונעשה אותו".

האופוזיציה: "הכל הצגה"

בספסלי האופוזיציה, כך או אחרת, לא נשארו אדישים. "אתה קורא לשותפות שלך, אבל הן לא פה", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לראש הממשלה, "הם לא מאמינים בך, כי הם יודעים שאתה לא מת כוון באמת, ושאתה רוצה בחירות מהר כדי לעקוף את היועמ"ש. זה מה שנמצא על הפרק, וכל השאר זו הצגה". הרצוג אף טען כי "בשעות האחרונות, שרים מהמפלגה שלך באים אלינו ואומרים שאנחנו צרי כים בחירות ביוני. אנחנו לא הפ ראיירים שלך, אנחנו לא מפחדים מבחירות; אנחנו מפחדים ממך וממה שאתה מעולל למדינה, לדמוקרטיה, לשלטון החוק ולשומרי הסף".

גם יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התבטא ברוח דומה. "אלה הגורמים שאתה אומר לנו שאסור לסמוך עליהם - המשטרה, הפרקליטות, בתי המש פט, מבקר המדינה, התקשורת. אין סיבה שהם ירדפו אותך, הם עושים את העבודה שלהם".

חרף דבריו של ראש הממשלה, בקואליציה מעריכים על רקע המ שבר שנוצר כי נתניהו נערך ללכת לבחירות ביוני - לאחר שאמר כי אינו מעוניין לכהן בממשלה הנשענת על תמיכת 61 ח"כים. אנשי נתניהו מס בירים כי נמצא בידיו הרוב הדרוש לבחירות ביוני, בין השאר בזכות תמיכה מצד האופוזיציה בהקדמת הבחירות בתוך שלושה חודשים.

כך או אחרת, סקרים שפורסמו את מול בערוץ 10 ובמהדורת חברת החד שות הראו כי אם אכן ייערכו בחירות מוקדמות, הליכוד צפוי לשמור על כוחו ולהמשיך להוביל, בשעה שה מחנה הציוני, כולנו וישראל ביתנו יספגו מכה )ראו תרשים למטה(.

חוק הגיוס: אישור ועיכוב

ומה עם חוק הגיוס? הוא ממשיך לעורר סערה, לאחר שהשר אביגדור ליברמן הודיע כי סיעתו תפרוש מה קואליציה כאשר החוק יעבור. לחוק אמנם צפויה דרך ארוכה, אך את מול נרשמו צעדיו הראשונים - לאחר שאושר בוועדת השרים לחקיקה. עם זאת, השרה סופה לנדבר, מסיעת יש ראל ביתנו שבראשות ליברמן, הגישה ערר שיעכב את קידומו. "ליברמן גזר את סופה של הממשלה", אמרו גורמים בקואליציה.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע אתמול כי ישקול לאפשר להביא מחר לאישור מליאת הכנסת בקריאה טרו מית את הצעת חוק הגיוס של ש"ס. בד בבד, יאפשר גם להביא לאישור המליאה הצעת חוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית, אם זו תוגש בידי האופוזיציה. זאת, אף שמדובר בשבוע האחרון לכנס החורף, שבו לא נהוג להעלות הצעות חוק בקריאה טרומית להצבעה במליאה.

אמש פנו יש עתיד ומרצ לאדלש טיין, בדרישה להעלות מחר להצבעה בקריאה טרומית הצעת חוק לפיזור הכנסת - אם תעלה להצבעה הצעת חוק הגיוס. ראשי הסיעות, הח"כים עפר שלח )יש עתיד( ותמר זנדברג )מרצ(, ציינו כי העלאת הצעת חוק הגיוס תהיה חריגה מסדר היום של הכנסת, ולכן יש לאפשר לאופוזיציה להניח את ההצעה לפיזור הכנסת.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.