חושפים ונחשפים המכשול בבנייה

הותר לפרסום: צה"ל חשף והשמיד מנהרה של חמאס, שחדרה לשטח ישראל ליד כפר עזה ליברמן: זו המנהרה העמוקה והארוכה ביותר שהתגלתה עד כה דובר צה"ל: מתקרבים ליעד - להסיר את איום המנהרות עד סוף 2018 ביום השמדת המנהרה, צה"ל סיפק הצצה: כך מאתרים מנהרות

Israel Hayom - - חדשות - דניאל סיריוטי, ניקי גוטמן ושלמה צזנה

ביום שבו נחשפה המנהרה ההתקפית התורנית, אפשר צה"ל הצצה ראשונה למערך הגילוי המורכב והיחיד במינו.

לפי הודעת דובר צה"ל, לפני שנתיים הוקמה באוגדת עזה מעבדה טכנולוגית לגילוי ולאיתור מנהרות. במעבדה, בפיקודו של סרן ב', מהנ דס חשמל וכימיה בהכשרתו, עובדים בין השאר אנשי החטיבה הטכנולוגית ליבשה, פיזיקאים, מהנדסים, אנשי מודיעין וגיאולוגים.

"יש בידינו יכולת להתאים ולי צור התאמה בין הטכנולוגיה והצורך המבצעי לבין הלוחם בשטח", מתאר את העבודה במעבדה אחד מחבריה, "עצם הנוכחות של אנשי הטכנו לוגיה בשטח בשילוב עם מודיעין וגיאולוגיה מביא להישגים שלא היו כאן לפני שנתיים".

המעבדה היא הזרוע הטכנולוגית לגילוי המנהרות והיא משתמשת במ חקר קרקע חדשני הכולל סריקת תאי שטח ופענוחם. "מה שקורה בפועל זה שלוחמים יוצאים לסרוק את השטח ומביאים לנו את הנתונים, שמתוכם אנחנו יודעים להוציא גרפים", אמר, "אנחנו מפענחים ומחפשים כל מיני שינויים והפרעות בקרקע". לדבריו, כאשר הגרפים מראים חריגה בקר קע, צוותי לוחמים נשלחים מחדש לשטח ומבצעים פעולות נוספות עם טכנולוגיות אחרות. "בשילוב של כל הטכנולוגיות נצליח להוכיח שיש כאן מנהרה", הוסיף.

לפי הודעת דובר צה"ל, המעבדה פועלת במקביל גם לשיפור טכנולו גיות קיימות וחותרת לפיתוח טכני קות גילוי חדשות לאיתור ולמיפוי, התואמות את האתגר הספציפי של מנהרות טרור בתוואים שונים.

20 מטר בתוך ישראל

מכל מקום, היכולות הישראליות נשאו פרי פעם נוספת. אתמול הותר לפרסום כי צה"ל חשף מנהרת טרור של חמאס שחדרה כ 20 מטרים לתוך שטח ישראל, במרחב שבין נחל עוז לכפר עזה. המנהרה, שהתחברה למ נהרות נוספות בשטח עזה, נחשפה בעזרת אמצעים טכנולוגיים, ולאחר גילויה נאטמה בסוף השבוע באמצ עות בטון שהובא בעשרות מערבלים. שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ אתמול כי "מדובר במנהרה הארוכה והעמוקה ביותר שנחשפה עד כה".

"מדובר במנהרה חמישית בחודשים האחרונים בשטח ישראל", מסר את מול דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס, "המנהרה יצאה מג'באליה והיא נחפרה אחרי צוק איתן. אנחנו עוקבים אחריה כבר תקופה והיא לא סיכנה תושבי ישראל. זו המנהרה הראשונה בגזרה הצפונית מאז צוק איתן כאשר כל שאר המנהרות היו בדרומית".

"העובדה שהמנהרה נמצאת בתוך מרחב ההפגנות על הגדר הוא התר חיש שאיתו אנחנו מתמודדים", הוסיף מנליס, "אם הגדר תיפגע לא רק אז רחים ייכנסו אלא גם פעילי טרור או ישתמשו בתשתיות טרור כמו המ נהרה. זה רק מראה את הציניות של חמאס שמשקיע במנהרות את הכסף ולא בתושבים. לא זו הדרך לטפל בבעיה בעזה".

על פי מנליס, עם השמדת המנהרה צה"ל "מתקרב ליעד הסרת איום המ נהרות עד סוף ."2018 עד כה סיימו בצה"ל לבנות 9 ק"מ במכשול התת קרקעי מתוך 65 ק"מ של גבול עזה.

בעקבות נטרול המנהרה, פנה מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב )פולי( מרדכי, בדף הפייסבוק שלו לתוש בי עזה: "חמאס משקיע את כל כספיו בטרור במקום באנשים. אין לו מקום תחת השמש, אלא בבית הדין לפשעי מלחמה. כבר תקופה ארוכה שאני עוקב אחרי הרשתות החברתיות בעזה ורואה אישית את הסבל של עניי עזה, שזקו קים לכסף שארגון הטרור חמאס מש קיע בטרור. לפני כמה שבועות ראיתי גבר מתייפח שאין לו במה להאכיל את בתו החולה וצורח 'היכן אבו אל עבד הניה?' ראיתי משכיר כיסאות ששם עצמו מתחת לגלגלי רכב וזועק לר חמים לאחר שעיריית עזה גנבה ממנו את מקור הכנסתו היחיד, וראיתי לח רדתי נער צעיר שתלה עצמו בחדר מדרגות. הסיבה היחידה לסבל הזה היא חמאס שמשקיע את כל כספיו בטרור במקום באנשים. כל אדם עם טיפת היגיון מבין שמי שמשקיע במוות ובטרור במקום בחברה, אין לו מקום תחת השמש, חמאס מנצל אתכם חמאס מסוכן לעזה".

"אין פאניקה"

רה"מ בנימין נתניהו ציין את גילוי המנהרה בישיבת הממשלה. "במה לך השבת צה"ל סיכל מנהרה נוספת מרצועת עזה לכיוון ישראל", אמר, "אנו פועלים בכל הגזרות למען בי

טחון ישראל ואנחנו חוזרים ומגבים את חיילי צה"ל שעומדים על המשמר בגבולותינו".

ואילו בקיבוצים בעוטף עזה לא התרגשו מדי מהגילוי. "אני לא מתייחס לזה, אם אני אשב ואהיה מודאג ממנהרה פה ומנהרה שם אז כל החיים שלי אני אהיה מודאג", אמר אמיר אפרת, "הם יגיבו, הצבא מטפל בעניין ואני סומך עליו בעניין הזה". זיווה כהן הצטרפה: "אני לא בע ניין של פאניקה, אין לי שום שליטה על המצב הזה. אני סומכת על צה"ל שמטפל בזה וגם בקיבוץ יש אנשים שמדווחים לנו אז אני מעודכנת. זה הבית שלי".

קולטים עוד משפחות

ואילו איילת אפשטיין אמרה כי הקיבוץ שבו היא מתגוררת יקלוט בקרוב 30 משפחות נוספות. "בונים פה וקולטים פה בקצב מסחרר", אמרה, "מתגוררים פה סטודנטים ויש חזרה מאסיבית של דור שני ושלישי, בתינו הומים מתינוקות".

צילום: דובר צה"ל

עבודה באחד החדרים במעבדה לגילוי מנהרות

תושבים באחד הקיבוצים

צילום: יהודה פרץ

עבודות לחשיפת המנהרה. בתמונה הקטנה: תוואי המנהרה

צילום: דובר צה"ל

פתח המנהרה שהושמדה. הראשונה בגזרה הצפונית

צילום: יהודה פרץ

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.