בדרך לפשרה? צוות שרים ידון בהגבלת כוחו של בג"ץ

מה שהתחיל כיום של איומים הדדים - הסתיים בהערכה שהבחירות לא יוקדמו ● דיווח: נתניהו נועד עם אהרן ברק ● הנשיאה חיות: "ביקורת שיפוטית - ערובה הכרחית לשמירת הדמוקרטיה"

Israel Hayom - - חדשות - מתי טוכפלד וצבי הראל

בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, שהתכנסה יחד עם היועץ המשפטי לממשלה לדיון בחוק פסקת ההתגברות על בג"ץ, העריכו ראשי המפלגות כי המש בר יסתיים בפשרה ולא יוביל לה קדמת הבחירות.

זאת בניגוד להערכה קודמת של כמה מהם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יחריף את המשבר על מנת להוביל לבחירות מוקדמות. בסביבת נתניהו אמרו כי הדיון בהשתתפות היועמ"ש היה ענייני, וכי בימים הק רובים נתניהו יוביל מתווה שיגביל את כוחו של בג"ץ מול הכנסת.

בתחילת הישיבה, לפני כניסתו של נתניהו לחדר, אמר לנוכחים יו"ר "כולנו" השר משה כחלון כי "בלי 'כולנו' נתניהו לא ראש הממשלה". הוא התייחס להתנגדותו לפסקת ההתגברות ואמר: "אם ראש הממשלה רוצה בחירות, אין בעיה שילך לב חירות, הליכוד לא יקבל אפילו 25 מנדטים אם הוא יעשה את זה". לשרי הליכוד אמר כחלון "אם רוצים לפרק את הכל או להקדים את הבחירות - אנחנו מוכנים".

בהמשך הישיבה הציג מנדלב ליט כמה אפשרויות לפסקת הת גברות "מרוככת" ואמר כי יתמוך בחוק שיקבע כי בית המשפט יוכל לפסול חוק רק ברוב של שישה שו פטים מול שלושה, וכי הכנסת תוכל להחזיר חוק שנפסל רק באמצעות חקיקתו מחדש ברוב של לפחות 70 ח"כים. בחדשות 2 אתמול דווח כי נתניהו נפגש לאחרונה עם נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, על מנת לדון עימו בסוגיית פסקת ההתגברות.

מאוחר יותר התייחס ראש הממשלה לדיון שהתקיים בלשכתו ואמר כי "יש לנו רצון להגיע לפתרונות מאוזנים ונכונים". נתניהו והשר יריב לוין מנסים לקדם את פסקת ההתגברות במודל האנגלי, הקובע כי בג"ץ לא יוכל כלל להתערב בחקיקה שהע בירה הכנסת. אולם ההערכה היא כי אין רוב בקואליציה להעביר חוק זה בשל התנגדות כחלון, שהבהיר כי יהיה מוכן להעביר פסקת התגברות נקודתית לגבי סוגיית המסתננים.

אתמול נועד נתניהו עם כחלון בארבע עיניים אחרי ישיבת ראשי המפלגות. השניים סיכמו כי את המהלך יובילו יחד בהסכמה. על רקע הכוונה לקדם את "פסקת ההתגברות" אמרה אתמול נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי "ביקורת שיפוטית היא אחת הערו בות ההכרחיות לשמירה של מערכת בתי משפט עצמאית ובלתי תלויה המגינה על עקרונות היסוד החו קתיים של השיטה הדמוקרטית".

נפתלי בנט

משה כחלון

בנימין נתניהו

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.