סכנת עריצות המיעוט

Israel Hayom - - חדשות - חיים שיין

במציאות הישראלית מי שמבקר את בית המשפט העליון הופך מייד למחריב הדמוקרטיה. כמי שמלמד שנים רבות משפטים, יש לי כבוד רב לביהמ"ש העליון אך את האמת אני מכבד יותר.

ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה חוקה וסמכות לבטל חוקים נכפו על הכנסת והציבור באמצעות החלטה שיפוטית. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו הוכרז בבית המשפט כחוקת המדינה, ומאז חל שיבוש מהותי בעקרון הפרדת הרשויות. למהפכה החוקתית התלווה אקטי ביזם שיפוטי. מה שהתחיל כ"הכל משפט", התפתח ל"הכל שפיט". בכך ביהמ"ש העליון מיקם עצמו כחלוץ מרכזי בזירה הפוליטית, בשירות מיעוט פוליטי זניח.

לישראל אין חוקה כמקובל בעולם, מכיוון שקיימת מחלוקת אמי תית בשאלה מהם ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. רוב גדול בציבור משוכנע שישראל היא מדינה יהודית. לעומתם נמצאים שופטים, בשילוב עם אנשי אקדמיה ותקשורת, שמקדמים את ערכי "הציבור המתקדם והנאור" שלפיהם ישראל היא מדינת כל לאומיה, ויהודיותה קישוט בלבד. סניף מזרח תיכוני של סן פרנסיסקו.

הכנסת והממשלה לא מצליחות כבר כמה שנים לתת פתרון לסו גיית המסתננים, עקב התערבות בג"ץ. חמישים שנה סוגיית גיוס החרדים נדונה בעליון. דווקא כאשר החל מסתמן פתרון חוקי סביר, בג"ץ טרפד אותו. כך גם בסוגיות ביטחון, כלכלה, התיישבות וסדרי מנהל ושלטון. עתה, באיחור משמעותי, הכנסת והממשלה מבקשות לתקן את השיבוש באמצעות פסקת התגברות. אם הכוונה להחיל את הפסקה רק על המסתננים, מדובר בבזבוז אנרגיה ובכישלון ידוע מראש. הסוגיה תחזור שוב לדיון משפטי ויתקיים משחק פינג פונג מביך בין הכנסת לביהמ"ש. התיקון צריך להיות יסודי ומובהק. גם אם תתקבל פסקת התגברות מרחיבה, שאני מטיל ספק ביכולת הפוליטית להעביר אותה, יוכל ביהמ"ש העליון להתערב כדי למנוע את עריצות הרוב, אבל חובה להבטיח שביהמ"ש לא ייתן יד לעריצות המיעוט כנגד הרוב. מכל מקום, הדרך הבטוחה לבצע את השינוי המיוחל היא באמצעות המשך מינוי שופטים שמרנים לביהמ"ש העליון.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.