ריבית בנק ישראל נותרה ברמת השפל של 0.1%

הנגידה קרנית פלוג התייחסה לירידה במחירי הדירות: הן מתונות ואינן מהוות סכנה מוניטרית ● בשורה חיובית: שיעור האבטלה ירד לשפל היסטורי

Israel Hayom - - כלכלה - זאב קליין

אין הפתעות: בנק ישראל הודיע אתמול על הותרת הריבית על כנה, ברמת השפל ההיסטורי של .0.1% מדובר ברצף החלטות זהה מאז חודש פברואר .2015

הנגידה ציינה כי בכוונתה להמשיך להותיר הריבית על כנה ברמה הנמוכה. לדבריה, חלה עלייה באינפלציה אך היא עדיין מתחת ליעד האינפלציה הרשמי: "כבר כמה חודשים האינפלציה נמצאת בתחום החיובי אך עדיין נמוכה מהיעד".

ירידה במחירי הדיור

לפי הערכות בנק ישראל, 2018־ב האינפלציה תעמוד על 1.1% וב־9102 על .1.4% בכינוס עיתונאים ניצלה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, את ההזדמנות להתייחס גם לעניין הירידה במחירי הדירות, למצב הטוב של המשק הישראלי וגם לכוונה שלא להאריך את כהונתה.

אתמול פורסם, לצד ידיעת המדד, על המשך ירידה מתונה זה החודש החמישי ברציפות במחירי הדיור. הנגידה ציינה בהקשר זה כי "הבנקים והמערכת הפיננסית עמידים גם לירידה חדה במחירי הדירות, ואנחנו מאוד רחוקים מזה; מחירי הדירות ירדו 2.4%־ב וימשיכו לרדת כל עוד היצע הדירות יגדל", היא אמרה והוסיפה: "אני מודאגת מהבלימה בגידול היצע הדירות".

הנגידה הביעה ביטחון בחוזק הכ־ לכלה על סמך הנתונים האחרונים שציינה: המשק הישראלי צומח בצורה נאה, שיעור האבטלה ירד לשפל היסטורי, המשק נמצא בסביבת תעסוקה מלאה, הרכב הצמיחה מאוזן, היצוא חוזר לעלות, המשק מובל על ידי הצמיחה הפוטנציאלית, ונמשך הגידול בשיעורי התעסוקה ובמספר המשרות הפנויות.

"גם ברבעון הראשון של 2018 המשק צפוי לצמוח בצורה נאה", אמרה וציינה כי בשנתיים הקרובות, 2018 ,2019־ו שיעור האבטלה צפוי לרדת לשפל היסטורי של 3.1% בשנה, לעומת 3.8% בשנת .2017 השנה המשק צפוי לצמוח 3.4%־ב ובשנת 2019 ,3.5%־ב בהתאם לצמיחה הפוטנציאלית של המשק.

הנגידה עקצה את האוצר ואמרה כי היא "רואה בברכה את ההחלטה לדחות את הורדת המסים, שכן אין גבייה עודפת שמאפשרת הורדת מסים".

לשמור על עצמאות הנגיד

באשר לפרסומים על הקמת ועדת איתור לבחירת הנגיד או הנגידה הבאים לבנק, אמרה כי "מה שחשוב זה לא מי יהיה הנגיד הבא, אלא שעצמאות המוסד הזה תישמר".

הנגידה התייחסה גם למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ואמרה שאף שבשלב זה לא ננקטו צעדים שיש להם השפעה על הסחר, "הסיכונים לצמיחה העולמית גברו.

בינתיים הדיבורים על מלחמת סחר מטלטלים את השווקים הפיננסיים, וניתן לקוות שהצדדים יגיעו להבנות".

צילום: אורן בן חקון

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.