הצלמנייה

אלבום משפחתי, רשת ‪22:00 ,13‬

Israel Hayom - - תרבות - עדי רובינשטיין

לאט לאט אבל בביטחון, הופך קובי פרג' (הדוקו המצוין פוטו פרג') לבמאי דוקומנטרי עם אמירה. נכון, הוא עדיין שוחה במים המוכרים שלו, קרי האלבום והייחוס המשפחתי, ולא מעוניין או לא רוצה לפרוץ הלאה מעבר למוכר, אבל זה לא משנה את העובדה שהסרטים הדוקומנטריים שיצר עד כה (אחד לטלוויזיה ואחד לקולנוע) עושים את העבודה ומראים פוטנציאל אדיר צפוי, אם לא תהיינה הפתעות מיוחדות בהמשך הקריירה של הבמאי הצעיר ,)39( שיחסיו עם המצלמה מוכיחים שיש דברים שבכל זאת עוברים בגנטיקה, בעיקר זו הנפשית.

פרג' בצוותא עם רשת 13 החליטו לשים לקראת יום העצמאות את השילוב בין האלבום הפרטי של כל אחד מאיתנו בבית, לבין הסיפור הקולקטיבי של המדינה הזו, שחוגגת בימים אלו 70 שנה. כיבוש הכותל, ההתנתקות, הביקור של לואי ארמסטרונג השיכור בקיבוץ הישראלי ואפילו הפועל פתח תקווה בכדורגל, כחלק מהפסיפס שמרכיב את השהות שלנו כאן. מהתמונה הקטנה פרג' טוען שהוא תמיד חיפש לראות את התמונה הגדולה, כמעין ירושה של מי שנולד במשפחת הצילום הכה ישראלית הזו. סיפורו של ארמסטרונג, אגב, הוא היחיד שבאמת מחדש, מפתיע ומאגד בתוכו זווית שונה של הסיפור הישראלי כאן ובמיוחד זה הקיבוצי.

על אף הבנאליות המסוימת שבה מסופר הסיפור, ואופן ההגשה המעט צפוי והקלישאתי שלו (כמו הסיום בהפגנות רוטשילד ,)2018 הרי שהעבודה נעשית ומרתקת רוב הזמן את הצופה יותר משעה רצופה. בטלוויזיה מסחרית עסקינן ותפקידה לרגש לרגע, לגרום לנו לצחוק ולדמוע לפני שמגיעים שוב הימים המבלבלים הללו, שבהם העצב והשמחה מתערבבים אלו באלו ומטלטלים את השגרה. פרג' כאמור מתפתח אט אט לבמאי כל־ישראלי עם קול שצריך לעצב את עצמו, וכשזה יקרה, ביום העצמאות ה־08 למדינת ישראל, כבר יהיה כאן במאי מוביל עם רפרטואר עשיר של סרטים מאחוריו, ולא רק כאלו שפורטים על נימי הרגש הפטריוטיים.

1הטלוויזיה של ערב יום הזיכרון היא טלוויזיה מטלטלת. יש כאלו שבורחים ל־DOV או לנטפליקס כדי להתנתק מהתוכניות שהחל מהערב יפרקו לנו את הלב לחתיכות. אחרים מעדיפים להתייחד דווקא מול המסך ולמצוא דרך להעביר את היום הקשה ביותר בשנה. למי שבכל זאת יבחר לצפות היום ומחר בטלוויזיה וגם לתוך יום העצמאות, שווה לתת צ'אנס לנעשה בכאן בימים הללו. הערב ישודר סרט הדוקו "הגוטליב האחרון" המפתיע והמרתק. סרט הדוקו "רחוב העצמאות "70 והפרק הראשון בסדרת הדוקו "צליל מכוון" המסקרנת למדי ישודרו ביום העצמאות. ערוץ עשר עם "בלדה לחופש", שישודר הערב, מביא את סיפורם של החובשים הקרביים ואף הוא עושה עבודה ראויה. "גלי הדף", שישודר הערב ביס דוקו, הוא אחד הסרטים העצובים והאופטימיים שנעשו השנה בטלוויזיה המקומית. לצערנו, היום הזה מביא עימו חומרים מצוינים כל כך, שלא מורידים כמובן ולו במקצת את העצבות.

2כל כך הרבה פעמים ראינו בטלוויזיה שלנו בשבועות האחרונים רמטכ"לים ומנהיגים מתולדות האומה, שכל מטרת הראיונות עימם היתה להראות לנו שגם הם אנושיים ופגיעים. וואלה, תודה שסיפרתם לנו שגם אנשים עם מדים בוכים לפעמים וגם מנהיגים גדולים נכנסים לדיכאון. עכשיו תגידו לנו גם שאין פיות בעולם הזה.

"אלבום משפחתי". מרתק רוב הזמן

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.