השתלט על האי

כסף יכול לעיתים לקנות הצלחה, אבל במקרה של מנצ'סטר סיטי ופפ גווארדיולה הוא הביא לכדורגל שנושק לשלמות - פורץ דרך ומרהיב, אך גם יעיל באותה מידה ● על המאמן שלימד את מולדת הכדורגל שיעור בסגנון ובאלגנטיות, ודאג שכל אחד ואחד משחקניו ישתפר ● דור הופמן מסכם אליפות

Israel Hayom - - ספורט - דור הופמן

ל פני שניגש לסכם את האליפות של מנצ'סטר סיטי, חשוב להבהיר כבר עכשיו נקודה רלוונטית שמאיימת להסיט את ההישג הספורטיבי לדיון כלכלי: כסף הוא לא העניין פה. בטח לא העיקרי. נכון, פפ גווארדיולה קיבל הרבה ממנו כדי לבנות את הק בוצה הזאת, אבל גם לקודמיו בתפקיד היה צ'ק פתוח, שלא לדבר על כמה מהיריבות שלו שבזבזו מיליונים לשווא.

כסף אולי יכול לקנות הצלחה, אבל רק במקרים נדירים הוא מביא הרבה מעבר לה: אידיאולוגיה, למשל, חד שנות, שלמות וכדורגל שובה עין כמו ששיחקה העונה הקבוצה של הספרדי. סיטי יכולה לסמן וי על כל אלה, בעו נה היסטורית שבה הבטיחה את התואר חמישה מחזורים לסיום.

בזמן שנותר יש באפשרותה לקבוע שיאי פרמייר ליג נוספים רבים )ראו טבלה(, שיכולים לסייע במיתוגה של הקבוצה הנוכחית כאחת הגדולות בתו לדות הליגה.

מעטים האמינו שההצלחה, אם וכא שר תגיע, תהיה כזאת מהדהדת. מילא לעשות זאת בספרד ובגרמניה, טענו הפרשנים, באנגליה זה כבר סיפור אחר. הליגה התחרותית, הכדורגל האגרסיבי והסגנון הבריטי של הקבוצות הקטנות סומנו כאלמנטים שימנעו מפפ גוואר דיולה לשלב בין האלגנטיות שבה הוא דוגל להצלחות בשטח. ואכן, העונה הראשונה אמנם נפתחה בקול תרו עה, אך הסתיימה בקול ענות חלושה עם אפס תארים ו 15 נקודות הפרש מהאלופה צ'לסי.

"מתוכנתים לסגנון שלו"

מאמנים אחרים היו מבינים כאן את הרמז ומחזל"שים, אבל גווארדיולה הצ ליח לראות מבעד לחורים בהגנה שלו. יש שיגדירו זאת כ"מקובע", אבל כשה קיבעון מייצר איכות שכזאת אין סיבה לנטוש אותו. אז את הכסף שקיבל בקיץ המיר בהסקת מסקנות.

הוא היה מספיק אמיץ להודות בט עות ושמה קלאודיו בראבו והחתים את אדרסון בסוג של הימור. כשהבין שה מגינים המזדקנים לא תורמים מספיק להתקפה, הנחית במקומם חדשים. בי נואר שדרג את מרכז ההגנה עם אמ ריק לאפורט, הכל כדי שהקבוצה שלו תשחק את הכדורגל שהוא רוצה. "לקח זמן עד שהוא הביא אותנו לאן שרצה", אמר וינסנט קומפאני; "אבל עכשיו אנחנו מתוכנתים כבר לסגנון שלו".

הסגנון הזה - שבא לידי ביטוי בהח זקת כדור, בשימוש בכל שחקני הסגל להנעתו והתבססות על מסירות קצ רות - הוא כל מה שהאנגלים חשבו שלא יעבוד אצלם. האלופות האחרונות )צ'לסי, לסטר, יונייטד ואפילו סיטי עצמה( זכו בתואר בסגנון ההפוך, הנו קשה והבריטי יותר, אך פפ התעקש שאפשר אחרת. הוא תמיד טען זאת, והצליח. סיטי מובילה את הליגה במ ספר המסירות ובאחוזי החזקת הכדור, בעוד ברשימת 10 המוסרים המובילים העונה יש לה חמישה נציגים. ואלה לא נתוני סרק.

"כל אחד יודע בדיוק איפה הוא צריך להיות ואיפה האחרים נמצאים", סיפר ג'ון סטונס. הסטטיסטיקה, במקרה הזה, לא משקרת. בממוצע, שער של האלופה החדשה הגיע אחרי יותר מחמש מסי רות, מספרים שאף קבוצה בליגה לא מתקרבת אליהם. הכדורגל של סיטי היה פורץ דרך ויעיל באותה מידה, והיריבות לא ידעו איך להתמודד מול הגיוון ההתקפי הזה. לתכולים שלושה שחקנים )דה בריינה, סילבה וסאנה( עם יותר מעשרה בישולים, ושלושה אח רים עם יותר מעשרה שערים )אגווארו, סטרלינג וז'סוס(.

תנאי עבודה מושלמים

התמונה הכוללת בהחלט מרהיבה, אבל אלו הפרטים הקטנים שמרכיבים אותה ומסבירים את העבודה של גוואר דיולה. זה מתחיל בהתעקשות לגזום את הדשא במגרש האימונים ל 23 מילימ טר בדיוק, וממשיך בביטול האינטרנט האלחוטי בחלקים נרחבים של מתחם המועדון. לפני שהכדור עובר מרגל לרגל, מאמין פפ שהשחקנים צריכים להכיר אחד את השני לעומק.

לשם כך דרש מכולם ללמוד אנגלית וקבע מדי שבוע אימון גיבוש שבו הלכו כולם לסרט או לבילוי. עוד דרש מהש חקנים להודות לקהל בכל משחק, בלי קשר לתוצאה הסופית, ולעלות ולרדת מהמגרש ביחד. "בחיים לא נתקלתי באווירה קבוצתית טובה שכזאת", סיפר לאחרונה קווין דה בריינה.

לאחר שיצר תנאי עבודה מושלמים, פפ יכול היה להעביר את משנתו לקבו צה ולשחקנים כבודדים. הוא ביקש מג'ון סטונס להחזיק בכדור ולא להרחיק אותו, הראה לניקו אוטמנדי איפה לעמוד ומתי, שיפר את יכולות הכיבוש וקבלת ההחל טות של ראחים סטרלינג, גילה לפביאן דלף כמה טוב הוא יכול להיות כמגן, הפך את קווין דה בריינה לסופרסטאר ואפילו הצליח להוציא מדויד סילבה, בגיל ,32 את הכדורגל הטוב בחייו.

"הלוואי שהייתי פוגש אותו בגיל צעיר יותר", אמר קומפני, שלצערו גילה את הסוד של פפ בעשור הרביעי לחייו. אין אחד בשחקני סיטי שלא הש תפר תחת המאמן הספרדי. הרבה מא מנים מסוגלים להפוך שחקן רע לבי נוני או בינוני לטוב, מעטים מסוגלים להפוך את הטוב למצוין.

אי אפשר כמובן להלל את האלי פות מבלי להזכיר את הכישלון בליגת האלופות מול ליברפול. ההפסד הזה לא היה בתוכניות של פפ, אבל אפשר לסמוך עליו שידע להסיק את המסק נות ולתקן את הליקויים שראה. הרי אם להסתמך על השנתיים הראשונות של גווארדיולה בסיטי, הקבוצה שלו נמצאת כל הזמן במגמת שיפור וב נייה. הספרדי בוודאי שם לב לפרטים קטנים טעוני שיפור, כאלה שעם קצת כסף ומחשבה יהפכו את האלופה בעונה הבאה לעוד יותר חזקה.

אמרי יעזוב את פ.ס.ז'?

אונאי אמרי כנראה לא ימשיך בעונה הבאה בפ.ס.ז', אך החותמת האחרונה שהשאיר נכנסה להיסטוריה. ניצחון 1:7 על מונאקו, הגדול ביותר אי פעם, הח זיר את תואר האליפות לקבוצה מהבירה בפעם השביעית בתולדותיה והחמישית בשש השנים האחרונות.

כפיצוי על עוגמת הנפש, הודיעה מונאקו כי תחזיר את הכסף לאוהדיה שנכחו במשחק.

צילום: אי.פי

דה בריינה )משמאל(. הפך לסופרסטאר במנצ'סטר סיטי

צילום: אי.אפ.פי

בניגוד לפפ, המיליונים שקיבל ז'וזה מוריניו בוזבזו לשווא

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.