עפרה מנור פוקס על השיר שנכתב על גיס,הּ יהודה ויינר ז"ל,

"אחי הצעיר, יהודה"

Israel Hayom - - יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל -

את הבשורה המרה על נפילתו של יהודה קיבלנו, אהוד ואני, בבית באמצע הלילה. זו היתה מכה איומה, אהוד אהב אהבת נפש את אחיו. יהודה היה אצלנו בבית החולים כשגלי נולדה, חודשיים קודם לכן, וזו היתה הפעם האחרונה שראינו אותו.

החיים של אהוד השתנו. אביו נפטר כשהיה בן 14 ויהודה היה בן 7 ולמעשה הוא גידל את אחיו הקטן. נסענו לבית בבנימינה והיינו שם כל השבעה. אחרי כן אהוד סיפר לי שתקועה לו שורה בראש "האם אתה יודע, האם אתה שומע?". השורה הזו קדחה לו בתודעה וכשלהקת חיל השריון ביקשה ממנו שיר הוא הגיש להם אותו עם הלחן של יוחנן זראי. הסולן אבי טולדנו ביצע אותו והתרגש ממנו מאוד. הוא היה בעצמו אז חייל צעיר בתוך המלחמה והשיר נגע בו מאוד.

המון שירים של אהוד הוא כתב על יהודה אחיו, לפ חות עשרה, בין השאר "בשנה הבאה נשב על המרפסת", "גבעת הרקפות", "בן יפה נולד" ו"גשם אחרון". אחר כך קראנו לבן שלנו יהודה כי אמא של אהוד מאוד רצתה להנציח את האח שנפל. זה הסתדר כי גם לאבא שלי ז"ל קראו יהודה. אהוד עצמו התלבט כי זו מורשת לא פשוטה ואכן יהודה עד היום מסרב לכל ראיון ולא מוכן לדבר בגלוי. קשה לגדול עם מורשת כזו, בייחוד כשכל יום זיכרון שרים את "אחי הצעיר יהודה".

כל החיים של אהוד השתנו בעקבות נפילתו של יהודה. עד היום, בכל פעם כשאני שומעת את השיר, אני בוכה. אני בוכה על הילד שהכרתי מגיל 8 ונפל, אני בוכה על הצער שליווה את אהוד מיום נפילתו.

אחי הצעיר יהודה האם אתה שומע? האם אתה יודע? כל חבריך הטובים נושאים דמותך עמם, ובכל הטנקים על קווי הגבול אתה נמצא איתם אחי הטוב, אני זוכר את שתי עיניך, והן פותרות חידה. ובני הרך יפה כמוך בשמך לו אקרא - יהודה

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.