ניסים אוחיון, אביו של סמ"ר משה אוחיון ז"ל,

על השיר "המכתב האחרון" של עידן עמדי

Israel Hayom - - יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל -

השיר מבוסס על מכתב אמיתי שכתב בני, משה, לחברתו ממש לפני שנפל. בינואר 1995 הוא שירת במוצב ריחן בדרום לבנון ומסר את המכתב לחבר שיצא הביתה. יום למחרת הוא נהרג והחבר לא ידע מה לעשות עם המכתב הזה. הוא השאיר אותו אצלו במשך חודש בבית, עד שהחליט להניחו אצל החברה בתי בה. היא קראה את המכתב וישר הביאה אותו אלינו כמילים האחרונות של משה. מאוחר יותר, כשרצינו להנציח את משה, אשתי שמעה את עידן עמדי ב"כוכב נולד" וישר אמרה לי 'הזמר הזה ישיר את השיר של הבן שלנו'. זה היה עוד לפני שהוא הגיע לגמר ולפני שהכירה את עידן באופן אישי.

שבועיים אחרי הגמר של "כוכב נולד" הוא הגיע להופעה בעפולה. אשתי רצתה להיפגש איתו ומכיוון שאני יו"ר יד לבנים של עפולה ומחוז העמקים הצלחתי להגיע לאמרגן שלו. אחרי ההופעה נפגשנו איתו מאחורי הקלעים, היה מרגש מאוד וסיפרנו לו על משה, הראינו לו את המכתב. הוא מאוד התרגש ואחרי 10 ימים יצר איתנו קשר, אמר שיהיה שיר וכבר השמיע לנו את המנגינה.

כשהשיר יצא עשו עליו כתבה בטלוויזיה, ראיינו אותי על משה ואחר כך ברדיו התחילו להשמיע אותו בתכיפות. אשתי נפטרה מאז, אבל אני זוכר שהיא בכל פעם היתה אומ רת לעידן "אתה תהיה שלמה ארצי מספר שתיים". עד היום, בכל הופעה כשהוא שר את "המכתב האחרון", הוא מספר על הפגי שה איתנו, ועל משה, ועל הדרך שבה נולד השיר הזה.

כשאני שומע את השיר ברדיו, אז מצד אחד קשה לי, אבל זו ההנצחה הכי טובה והכי חזקה שיכולה להיות. מעבר לכך, זו ההנצחה שאמא של משה רצתה.

אהובה, איך השלג צנח כאן הלילה רומנטי מאוד כמה פתיתים לך רציתי לשלוח במכתב האחרון אל תבכי בגללי אני כאן מחייך מרצון תשמרי על עצמך בשבילי תשמרי על ירון היום לאבא יש יומולדת תמסרי לו שאוהב המון שלך משה, הבן האבוד בלבנון

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.