יהודית ביאלר, אחות של יורם ביאלר ז"ל,

על השיר "יורם" שנכתב לזכרו

Israel Hayom - - יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל -

אחי יורם למד עם עלי מוהר יחד בתי כון, אבל הקשר המיוחד ביניהם העמיק בעת ששניהם שירתו בנח"ל. שם הם היו חברים טובים מאוד עד נפילתו של יורם.

אלא שהשיר עצמו, בניגוד להרבה שי רים על נופלים, לא נכתב בסמיכות לאסון. לקח לעלי מוהר עוד 17 שנה עד שכתב את מילותיו והכאב על החיסרון הוא מוטיב מרכזי בשיר. זה מונולוג ישיר שנכתב אל יורם שנפל והוא מבטא את הקשר העמוק בין השניים.

ב ,1986 השנה שבה נכתב השיר על יורם, הגיע גידי גוב אל עלי מוהר עם כמה מנגינות שהולחנו אצל יהודה פולי קר וביקש ממנו רשות להשתמש בהן כדי להקליט את השיר. עלי שמע את המנגי נות ואחת מהן, להרגשתו, ביטאה במדויק את התחושות שביקש להעביר. כך בעצם נולד שיר הזיכרון המרגש הזה לאחי. בהמ שך הקליט גם פוליקר עצמו גרסה מרגשת משלו לשיר.

יורם היה חניך בתנועת השומר הצעיר. התנועה הזו היתה עולמו ולכן היה מאוד טבעי שהוא יתגייס וימשיך אל השירות הצבאי בתוך המסגרת הזו של התנועה שי צאו ממנה אז גרעיני נח"ל. את החודשים האחרונים לחייו שירת בתוך בונקר ליד תעלת סואץ. שם, לאור הנר, הוא היה קורא שירה וכתב פרקי יומן.

מבחינת התוכן שלהם השירים וקטעי היומן הללו היו רחוקים ממלחמה ומהרג בכלל, ולימדו הרבה על עולמו הפנימי הרגיש והעשיר. למרבה הצער, ביום הזי כרון לחללי צה"ל ב 1969 הוא נפל במהלך היתקלות בחוליית קומנדו מצרית. זה קרה שלושה חודשים טרם שחרורו.

הוא נשאר בן עשרים והזמן חלף, זמן שלא נגע בפניו, זמן בלעדיו הוא אבד בחולות עד היום לא שב רק עכשיו אפשר לדבר רגע אליו

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.