יה יה יצנח ביום העצמאות: "פעם צנחן, תמיד צנחן"

לאחר 25 שנים שלא צנח: מח"ט הצנחנים לשעבר אלוף )מיל'( יורם יאיר ישתתף במפגן הצניחה לזכר בני דורו ובהם אמנון ליפקין, נחמיה תמרי ודורון רובין ז"ל ● "נשארתי הנציג הכמעט יחיד של הדור שלי"

Israel Hayom - - חדשות - אפרת פורשר

במפגן הצניחה המרשים הצ פוי ביום העצמאות ישתתף גם יו"ר האגודה למען החייל וקרן לב"י, האלוף במילואים יורם יאיר )יה יה( בן ה .74 הוא לא צנח כבר 25 שנה לפחות, וגם אז זה היה במ סגרת אירוע פרידה מיוחד ולא במ סגרת צניחה צבאית, אבל הוא לא מודאג. "המבחן של הצ נחן זה לא אם הוא מפחד או לא, אלא אם הוא מת גבר על הפחד. אשרי אדם החושש תמיד וצריך לדעת להתגבר", הוא אומר בנחרצות.

יה יה, לשעבר מח"ט הצנחנים, מפקד הגיס הצפוני וראש אכ"א, אומר כי שמח כשפנו אליו וביקשו ממנו להשתתף במפגן הצניחה. "הרגש תי שאני מוכרח לצנוח כי בסך הכל נשארתי הנציג הכמעט יחיד של הדור שלי. דור של חבורה מפוארת של מפ קדים בכירים שלא זכו. ברוך ה' זכיתי להיות בכשירות ובבריאות טובה ואמרתי שאני חייב לצנוח. אני חייב לייצג את אמנון לי פקין, מנחם זטורסקי, נחמיה תמרי, דורון רובין שנפרד מאיתנו לפני שלושה חודשים, שמוליק ארד ועוד רשימה ארוכה של חברים שאיבדנו לאורך הדרך. ופעם צנחן תמיד צנחן".

הוא מודה כי הוא מתרגש לקראת האירוע. "יש לנו אפשרות לתרום משהו אישי במקום להיות פאסיבי ולכן החלטתי שאני צונח. זה מאוד מרגש שהגענו לגיל ,70 בפרט כשא תה זוכר את כל מי שהשארנו לאורך הדרך, מי נפל ובאיזה מחיר אדיר נקנו העצמאות הזאת, השגשוג, הביטחון וכל העוצמה שיש למדינת ישראל".

הוא זוכר היטב את עצמו כילד, חוגג את יום העצמאות, עם המצעדים הצבאיים שכבר בוטלו לפני הרבה שנים ואת ההתרגשות על כל שנה שחלפה במדינה הצעירה.

גם יה יה, כמו עשרות אלפי מש פחות בישראל, יעשה ביום העצמאות את המעבר בין העצב של השכול לבין השמחה של החגיגות. לפני 28 שנה הוא איבד את בתו, סרן שלומית יאיר, קמב"צית בטייסת מסוקים, אשר נה רגה בהתרסקות מטוס. על אף הקושי במעבר בין שני הימים, הוא חושב שההחלטה של רה"מ המנוח דוד בן גוריון להצמיד אותם זה לזה היתה נכונה. "ההחלטה מדגישה את הערך ששמחת ההישג העצום אסור שתש כיח את אלו שנפלו ושבזכותם הגענו להישג", הוא אומר ומוסיף כי "אנ חנו צריכים לזכור כל הזמן ולהוקיר את הדרך ואת מי ששילם את המ חיר, ומצד שני לשמוח על ההישג, כי שילמנו מחיר יקר וחשוב שנש מור על זה".

לדבריו, "הדבר שהכי מעציב אותי הוא כשאני רואה את השסעים, את המחלוקות, את הריב ואת המדון בח ברה הישראלית. בשבוע הזה ובפרט ביום הזיכרון כשכולנו בבתי העלמין, אנו מתלכדים, מתחבקים ותומכים זה בזה וחשוב שננהג כך גם ביומיום. לא לחפש את המפריד אלא את המלכד ואת המאחד. וזה המסר הכי חשוב".

צילום: דובר צה"ל

האלוף )מיל'( יה יה בחזרות לצניחה

צילום ארכיון: משה שי

יה יה ב '95

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.