קשר סבתא: העולים מהמזרח יתעדו זיכרונות

Israel Hayom - - חדשות - נועם (דבול) דביר

הסיפור של סבא וסבתא בסמאק רטפון: אפליקציית "רואים את הקולות" של המשרד לשוויון חברתי תאפשר לגבות עדויות של אזרחים ותיקים יוצאי ארצות המזרח.

בחודש נובמבר הקרוב תושק האפליקציה, שתגבה את העדויות המצולמות ותספר את סיפורם. מדובר במיזם שמוביל המשרד לשוויון חברתי בשיתוף אגף המורשת במשרד החינוך, יד בן צבי ובית התפוצות. מטרת המיזם היא לכתוב את סיפורם של יהודי המזרח, שלא סופר עד היום בתרבות הישראלית ובציבור הישראלי.

המשרד הקצה 10 מיליון שקלים למיזם הלאומי. האפליקציה תאפשר תיעוד אישי ממקור ראשון: בני המשפחה יוכלו לתעד אזרחים ותיקים יוצאי ארצות ערב ואיראן באמצעות הסמארטפון. כל סיפור חיים יכלול, בין השאר, מידע כללי, סיפור המשפחה, החיים בארץ המוצא, חיי היום־יום והקהילה. בכל שלב בתיעוד האזרח הוותיק מספר את סיפורו בסרטון של שלוש דקות. תוצרי העדות יעברו תמלול ממוחשב, יועברו לבחינה ולאישור של בית התפוצות ויועלו לאתר "רואים את הקולות".

במסגרת המיזם, שאותו מובילה השרה גילה גמליאל, תועדו בשנה החולפת סיפורים של מאות אזרחים ותיקים יוצאי המזרח מכל רחבי הארץ באמצעות צוותים מקצועיים. אלה מופעלים על ידי המשרד לשוויון חברתי בהנחיית קרן השואה של המפיק ההוליוודי סטיבן שפילברג, המתמחה בגביית עדויות מצולמות מניצולי שואה. גם עדויות אלה יועלו לאתר.

השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל: "מיזם 'רואים את הקולות' הוא מפעל חשוב, הכותב לראשונה את פרק יהודי המזרח והופך את הסיפור היהודי לשלם יותר. האפליקציה תסייע במלאכת התיעוד, תנגיש אותה ותייצר קשרים בין האזרחים הוותיקים לצאצאיהם".

השרה גמליאל

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.