"העיתונאי הסעודי הקליט את רציחתו בשעון החכם שלו"

סרט אימה באיסטנבול ● ה"סבאח" הטורקי: "ח'אשוקג'י תיעד גם את חקירתו ואת העינויים שעבר" ● טראמפ במסר לסעודיה: "תישא בעונש חמור אם היא אחראית"

Israel Hayom - - חדשות - יוני הרש, ארה"ב, ואלי לאון

רצח מתועד? העיתונאי הסעודי הנעדר, ג'מאל ח'אשוקג'י, הקליט את רציחתו בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, כך דיווח במהלך סוף השבוע העיתון הטורקי "סבאח", שהתבסס על גורמי ממשל טורקיים. על פי פרסום זה, ההקלטה בוצעה באמצעות השעון החכם שענד ח'אשוקג'י בעת ביקורו בקונסוליה ב־2 באוקטובר.

לפי הדיווח, השעון מדגם אפל ווטש הקליט את ההתרחשויות שכללו חקית רה, עינויים והוצאתו להורג. ההקלטה הסתנכרנה עם הנייד שלו ועם הענן של שירותי אפל. ב"סבאח" נטען עוד כי הסעודים ניסו לפרוץ לחשבון האפל של ח'אשוקג'י גם באמצעות טביעת האצבע שלו כדי למחוק את ההקלטה, אך ללא הצלחה.

פרסום זה עורר תהיות לאור העובת דה שאין אפשרות לעשות שימוש בטת ביעת אצבע בשעון החכם של אפל. כמו כן מומחי מודיעין תהו כיצד השת עון הצליח להסתנכרן עם האייפון של העיתונאי לאור העובדה שח'אשוקג'י העביר את המכשיר לארוסתו שהמתית נה מחוץ לקונסוליה. הערכה של רבים היא שהטורקים הצליחו להשתיל מכת שירי ציתות בקונסוליה וכך תועדה ההוצאה להורג.

במקביל לכך דווח כי משלחת סעודית הגיעה לאנקרה לקיים דיונים בפרשה. על אף הלחץ והטענות נגדה, הממלכה הסעודית מכחישה את הדיווחים וממשיכה לטעון כי ח'אשוקג'י עזב את הקונסוליה בריא ושלם.

טראמפ מאיים

כצפוי, פרשת היעלמותו של ח'אשוקג'י ממשיכה להכות גלים בארה"ב, והנשיא טראמפ אף איים כי סעודיה תישא ב"עונש חמור" אם יתת ברר כי היא עומדת מאחורי חטיפתו או רציחתו של פרשן ה"וושינגטון פוסט". בראיון לתוכנית 60" דקות", נשאל הנשיא האם הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמן נתן הוראה לרצוח את ח'אשוקג'י. "אף אחד לא יודע עדיין, אבל אנחנו קרוב לוודאי נוכל לברר", ענה הנשיא. "אנחנו נהיה מאוד מוטרדים וכועסים אם זה המצב. הם מכחישים זאת בכל דרך אפשרית. אנחנו נרד לעומקה של הפרשה, ויהיה עונש חמור".

הנשיא הדגיש, עם זאת, כי הוא לא מאמין שצריך להפסיק כרגע מכירות של נשק אמריקני לממלכה.

בינתיים, במחלקת המדינה אמרו כי מזכיר המדינה פומפאו שוחח עם ארוסתו של ח'אשוקג'י, האתיס קנת גיז, שליוותה אותו לשגרירות הסעות דית באיסטנבול, שם הוא נראה לאת חרונה. במחלקה סירבו לספק פרטים על השיחה.

צילום: אי.אף.פי

ג'מאל ח'אשוקג'י. "אמריקה תרד לעומקה של הפרשה"

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.