חוזרים לספסל הלימודים

כ 306,600 סטודנטים יחלו היום את שנת הלימודים, מתוכם כ 230 אלף סטודנטים לתואר ראשון ● הסגלים הזוטרים באונ' ת"א ובן גוריון ישבתו במחאה על תנאי העסקתם ● סקר: הסטודנטים מרוצים, אך טוענים כי המוסדות נכשלו בהכנתם לשוק התעסוקה

Israel Hayom - - חדשות - נועם )דבול( דביר

כ 306,600 סטודנטים יחלו היום את שנת הלימודים תשע"ט במוסדות האקדמיים, ובהם 230,800 בלימודי תואר ראשון, 63,400 סטודנטים לתואר שני, 11,400 לתואר שלישי וכאלף סטו דנטים ללימודי תעודה.

שנת הלימודים לא תיפתח בצורה חלקה בכל המוסדות: הסגל הזוטר באוניברסיטת ת"א, הכולל כ 5,000 עוזרי הוראה, מתרגלים ועוד, יש בות בטענה לשכר נמוך ולהיעדר ביטחון תעסוקתי. גם הסגל הזו טר באוניברסיטת בן גוריון שבנגב, המונה כ 2,500 עובדים, הודיע כי לא יפתח הבוקר את שנת הלימודים במחאה על תנאי העסקתו.

לאחרונה חתם ור"ה )ועד ראשי האוניברסיטאות( על הסכם חדש לסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות, אלא שחלק מהס גלים הזוטרים מסתייגים ממנו.

כמו כן, "כוח לעובדים" והפורום המתאם של הסגל הזוטר בשבע מכ ללות ציבוריות, ששנת הלימודים בהן אמורה להיפתח בשבוע הבא, הכריז על סכסוך עבודה ואינו מת כוון לפתוח את שנת לימודים. במכ ללות: מכללת ספיר, אשקלון, אחוה, עמק הירדן, סמינר הקיבוצים, המר כז האקדמי רופין והמכון הטכנולוגי חולון. לדבריהם, זה קרוב ל 20 שנה שסגל ההוראה מועסק בתנאים פוג עניים, והם דורשים תיקון של אפליה מתמשכת והשוואת תנאים לאלה של עמיתיהם באוניברסיטאות.

בתוך כך, סקר של התאחדות הס טודנטים, שמתפרסם לרגל פתיחת שנת הלימודים, מראה את מידת שביעות הרצון של הסטודנטים מה מוסדות הלימודיים שלהם, וגם מה הם חושבים על הכנתם על ידי המוסדות לשוק העבודה. לטענת הסטודנטים, מערך ההשכלה הגבוהה נכשל בה כנתם לשוק התעסוקה. הסטודנטים התבקשו לענות על השאלה עד כמה תוכנית הלימודים מכינה את הבוג רים לעולם האמיתי ולשוק העבודה. 64% מהסטודנטים חשים שהמערכת האקדמית לא מכינה אותם באופן מי טבי לשוק התעסוקה. עוד עולה כי סטודנטים מאמינים שהנושא החשוב ביותר שיש לטפל בו הוא חיזוק החי בור בין הלימודים לשוק התעסוקה.

מרוצים יותר ומרוצים פחות

לצד זה, שביעות הרצון מהמר צים ורמת הקורסים במגמת עלייה: 64% מהסטודנטים מרוצים עד מרו צים מאוד מרמת הקורסים באקדמיה, ו 68% מהסטודנטים מרוצים מיחס המרצים אליהם, הכולל זמינות ונכו נות לסייע. עם זאת, רק 58% הביעו שביעות רצון מטיב ההוראה. כ 75% מהסטודנטים דיווחו כי בעקבות הלי מודים האקדמיים חל אצלם שיפור משמעותי בידע הכללי.

ומי המוסדות המובילים בשביעות הרצון? המרכז האקדמי רופין, האוני ברסיטה הפתוחה, המכללה האקדמית תל חי, המכללה האקדמית אשקלון והקריה האקדמית אונו. מנגד, המו סדות האקדמיים שבהם הביעו הס טודנטים את שביעות הרצון הנמו כה ביותר הם אוניברסיטת בן גוריון, מכללת אפקה, המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, אוניברסי טת אריאל והמכללה האקדמית תל אביב יפו.

הסקר שנערך על ידי "מאגר מו חות" מתפרסם זו השנה התשיעית, והשתתפו בו כ 8,000 סטודנטים. לדברי רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות: "בשנת 2018 אין מנוס מפרקטיות. מערכת ההשכלה הגבוהה נדרשת להשקיע בהקדם גם בהכשרות מעשיות ובת רגום מוצלח יותר של התואר האקדמי לעולם העבודה המתחדש".

צילום: דודו גרינשפן

סטודנטים על מדשאות האוניברסיטה

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.