לא להסתפק רק בתואר הרשמי

Israel Hayom - - חדשות - דרור אידר

יום חג היום. סטודנטיות וסטודנטים יקרים, לא ברכישת התואר בתחום הישיר שאליו נרשמ תם תיבחנו. בסופו של דבר, )כמעט( כולם עוברים את המבחנים ומשיגים את התואר הרצוי. אתם נמצאים בתקופה מיוחדת בחייכם, יש לכם הזכות להיכנס ליהנות ממאגר הידע האדיר של האנו שות, שנצבר במשך אלפי שנים, והועבר מדור לדור עד לימינו. למרות הפוליטיזציה שהורסת חלקים חשובים באקדמיה, ישנם עדיין גופי ידע רבים שאינם נגועים בזה. גם אם תיתקלו במרצים מהסוג הידוע, קבלו זאת כאתגר והתמודדו מולם; זה רק יחדד ויעמיק את דעותיכם. אל תחששו להתעמת, מתוך כבוד כמובן, וכבר אמרו חכמינו ש"אין הביישן ָלֵמד". התלמוד מספר על התנא רבי מאיר, איש המאה ה ,2 שלא עזב את מורו, אלישע בן אבויה, למרות שהתפקר והיה ל"אחר". אמרו עליו: "רבי מאיר רימון מצא, תוכו אכל וקליפתו זרק".

יש לכם הזדמנות - לרובכם היא חד פעמית בחייכם - להתמלא בידע וחכמה, שלא תחזור שוב. זה אומר מבחינתכם "להגדיל ראש". קבלו עצה שתשנה את חייכם: אל תסתפקו רק בדרי שות הפורמליות, אלא השתדלו בכל שנה להוסיף לכל הפחות קורס אחד שאינו קשור ישירות למ קצוע שלכם. אינכם חייבים להירשם באופן רשמי. פשוט חפשו במערכת קורס בפילוסופיה, תלמוד, ספרות, פסיכולוגיה, אנתרופולוגיה, לשון עברית, תנ"ך, אמנות ועוד. אפילו רכישת שפות אחרות, לבד מאנגלית. אתם הרי משלמים על התואר, אז מדוע שלא תנצלו זאת להרחבת השכלתכם? כל מרצה שאוהב את תחום הוראתו, ישמח על תלמידים כמוכם, המגיעים אליו רק כדי לרכוש דעת והשכלה, ולא לשם רכישת התואר.

ומילה אחרונה: נוסף על רכישת הידע והחכ מה, חשוב לא פחות לרכוש כלים לניתוח הידע הזה, כלי חשיבה ושפה, שיעזרו להשתמש באוצר שרכשתם. מול החכמה נמצאת הבינה - מלשון "ֵבּין ְלֵבין", להבחין בין הדברים, לדעת לברור את הבר מהתבן ולהמשיך לפתח את הרעיונות ששמעתם בכוחות עצמכם. בשבוע שעבר התחלנו מ"בראשית". הדבר היחיד שהאדם נדרש לעשות בכוחות עצמו, תוך פריצת המוסכמות, הוא רכי שת הדעת )בסיפור המקראי זה מתבטא באכילה האסורה מעץ הדעת(. אכן, מאז ועד היום, זה תלוי רק בכם. בהצלחה.

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.