החירות לבחור וההתבוללות

Israel Hayom - - דעות - טובה אבן חן

לוסי אהריש בחורה נהדרת; אילו התגיירה מטעמים אידיאולוגיים, הייתי שוקלת בחיוב את נישואיה לבני.

המדינה צריכה להתרחק ככל האפשר משירותי הדת. ברם, חוק השבות הוא הבסיס לקיומה של מדינה יהודית, וזה קו אדום שבו גם המדינה היהודית הליברלית ביותר, תיאלץ להתערב. אין דרך לא לקבוע מהם הכללים ההופכים אזרח ליהודי - גם בגישה רכה, עדיין המדינה תכריע מי זכאי להיות אזרח מתוקף החוק. זאת המדינה היחידה בעולם כולו עבור יהודים; אין על מה להתנצל.

הדת היהודית אינה גזענית; היא לאומית. היא מגדירה מי שייך למועדון שלה, וסלחנית כלפי יהודי שנולד לאם יהודייה, שכן "ישראל, אף על פי שחטא ישראל הוא". אין דרך לצאת מהמועדון, גם אם לא שילמת דמי מנוי, אך באותה נשימה אתה נשפט לפי העקרונות המחמירים של ההלכה היהודית. זה המצב.

איננו יכולים לבחור אם להיוולד יהודים, אך אנו בהחלט מצווים לבחור את יהדותנו בכל יום. החירות להחליט, אם ללכת בדרך או לסטות ממנה - היא עקרון יסוד, שבלע דיו אין טעם בהשתייכותנו לעם ישראל. בני האדם שווים ביולוגית ואורגנית, ולכל אדם יש זכויות. את זכויות הלאום היהודי אנו קונים מתוקף מעשינו. הקו האדום אינו הש תייכות לגזע מסוים - כולם יכולים להתגייר.

הדת היהודית אינה גזענית; היא לאומית. אין חשיבות לגזע, כולם יכולים להתגייר. איננו יכולים לבחור להיוולד יהודים, אך מצווים לבחור את יהדותנו בכל יום

לוסי המקסימה נישאת לבחיר ליבה, צחי, בן שבט לוי, שהחליט במודע להיכרת מעמי, לעשות חור בתאו בספינה שנקראת עם ישראל. אני רואה בו ובאחרים שבחרו כמותו, אחים. ישראל ערבים זה לזה וזה בזה, ואני לא יכולה לוותר על הערבות הזו.

אנחנו נלחמים על הזכות לארץ, להגדרה, ללאום, והאהבה לא יכולה לכבות את העקרונות הללו. זה קשה ולעיתים מביך אנשים, שלא רואים עצמם שונים מאזרחי העולם. הר צון להיות "נורמלי" בשפה הפרוגרסיבית המערבית, נתפס כעמדה ללא גבולות, ללא לאומים, ללא עמדות דתיות - תוך טשטוש זהויות, מינים ומגדרים, תוך ביטול סמכויות של הורים, מורים וכוהני דת.

העמדה ההפוכה לאלה נוסחה לאחרונה בשפתו השטו חה והגאונית של טראמפ בנאומו באו"ם, כשהציב גבול ברור בין גלובליזציה ללאומיות. גם בריטניה ביטאה עמדה כזאת, אמנם באיחור, כשבחרה לפרוש מהאיחוד האירופי. כך גם מדינות נוספות המבקשות להגביל את ההגירה אליהן, המאיימת לטשטש את הזהות הלאומית שלהן.

אינני מבקשת להגביל את החירות של כל אזרח לבחור את דתו ואת האופן שיינשא לבן או בת זוגו. גם אינני רוצה שהמדינה תתערב בזה, עד כמה שאפשר. אבל חירות, לת פיסתי, אינה הפקרות.

את אחיי אנוכי מבקשת: אל תתבוללו; אל תפקירו את שרשרת הדורות, ואל תפרקו את מוסד המשפחה בשום מובן. גולדה מאיר ז"ל היטיבה לנמק זאת: "מבחינתי, כל מי שמ תבולל, מצטרף לששת המיליונים".

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.