כל העיניים עליו

בקפידה ובשקט התכונן תיירי הנרי לג'וב הגדול הראשון שלו - אימון הקבוצה שבה צמח ככדורגלן, מונאקו ● אחרי שמסירים את העטיפה הרומנטית של המינוי, מחכה לו משימת שיקום לא פשוטה ● אדן הזאר בטוח: "הוא יהיה מאמן מהשורה הראשונה"

Israel Hayom - - ספורט - דור הופמן

הודעת מונאקו על מינויו של תיירי הנרי למאמן הקבוצה במקומו של לאונרדו ז'ארדים היא מרגשת ומסקרנת באותה מידה. יש בה נוסטלגיה מצד אחד, ומנגד ציפייה אדירה לראות מה צופן העתיד. זה מינוי שהוא מהות הרומנטיקה - 19 שנים אחרי שעזב את הנסיכות לקריירה מופלאה כשחקן ביובנטוס, בארסנל ובברצלונה, חוזר הנרי למקום שבו הכל התחיל רק בחליפה אחרת.

אפשר רק לדמיין מה יקרה אם הקווים יהיו מקבילים, כלומר אם הנרי של הקווים ישתווה להנרי של הדשא. על כישלון אין מה לדבר כרגע. "אני חושב שזה גורל שקריירת האימון שלי מתחילה דווקא כאן", אמר כוכב העבר הצרפתי על סגירת המעגל שמצפה לו, "אני מודה למונאקו שנתנה לי הזדמנות לאמן את המועדון הזה, שהוא יקר לי מאוד".

ידוע שהנרי רצה לעשות את הצעד הזה. כחודש לפני הגביע העולמי החליט הצרפתי להפסיק את עבודתו כפרשן ברשת סקיי, שם עשה עבודה מעולה בניתוחים ובראיונות, כדי להתרכז בלעדית באימון. "בשנים האחרונות חוויתי דברים מספקים כמאמן ואני נחוש להתמקד אך ורק במקצוע הזה", הסביר אז את ההחלטה. את הקיץ העביר ברוסיה כעוזרו של רוברטו מרטינס בנבחרת בלגיה, תפקיד שאותו מילא בשנתיים האחרונות, ולאחר שעזר להוביל את הנבחרת למקום השלישי בגביע העולמי המתין להתפתחויות. הדיווחים סיפרו על אסטון וילה, אבל זאת בחרה בסופו של דבר בדין סמית ובג'ון טרי. הנרי עצמו סיפר שהיו עוד הצעות, אבל אף אחת מהן לא פיתתה אותו כמו מונאקו.

קרוב ללב

המינוי הזה ממשיך את מגמת שחקני העבר הגדולים שפותחים בקריירת אימון ללא ניסיון או עם ניסיון מועט. כמו סטיבן ג'רארד, פרנק למפארד, פטריק ויירה וראיין גיגס, גם לחלוץ העבר בן ה־14 אין מספיק חומר מקצועי שמאפשר לאפיין אותו כמאמן. מה שכן יש להנרי, כמו לחבריו, זה את עצמו, את הכריזמה, הקריירה, היכולת לנתח כל סיטואציה מגוף ראשון ומחוויה אישית, והקרדיט שלו זוכים אלה שהיו שם ועשו את זה.

כשחקן זכה הנרי בכל תואר אפשרי, ובדרך לשם שתה את הפילוסופיות והטקטיקות של גאוני משחק כמו ארסן ונגר ופפ גווארדיולה. בשנתיים שבהן בילה לצד מרטינס בבלגיה, הנרי תרם כל זאת והיה דמות מרכזית וחשובה. שחקני הנבחרת הבלגית ידעו תמיד לספר איך המילים של הצרפתי עזרו להם, ולא במקרה אדן הזאר הכריז אמש: "הנרי יהיה מאמן מהשורה הראשונה". גם רומולו לוקאקו ומיצ'י באטשוואי הודו שהצרפתי תרם להם רבות, מקצועית ומנטלית, ואלה מעלות שאותן רוצה לעצמו ואדים ואסילייב, סגן נשיא מונאקו. "הנרי יודע כדורגל ובעל תשוקה למשחק", אמר אמש, "יש לו סטנדרטים גבוהים ומחויבות לצבעים של החולצה הזאת".

אין ספק שהחיבור הזה למונאקו הוא רומנטי ומרגש, אך הוא גם כזה שידרוש מהנרי לשלוף את כל יכולותיו כבר בג'וב הראשון. כי הנרי יקבל קבוצה שלפני אימון, דורשת שיקום. מי שהיתה אלופת ,2016 איבדה מאז את רוב נכסיה והיום היא במקום ה־81 בטבלה, ללא נקודות בליגת האלופות ועם ניצחון אחד בלבד בכל המסגרות.

לרשותו של מלך שערי ארסנל וצרפת בכל הזמנים יעמוד סגל שמורכב מצעירים שטרם הוכיחו את עצמם ומוותיקים שאיבדו ביטחון. לא תסריט אידיאלי להתחיל איתו, אבל נדמה שהאתגר והחיבור למועדון קורצים להנרי. "הקבוצה קרובה לליבי ואני לא יכול לחכות להתחיל לעבוד כבר", אמר אמש. פגרת הנבחרות, שאותה נטש במהלכה, נותנת להנרי שבוע עד לפרמיירה מול שטרסבורג בליגה, ולאחריה יפגוש את קלאב ברוז' בליגת האלופות. מסקרן ומרגש לראות איך זה יתחיל, אבל עוד יותר מסקרן ומרגש לראות איך זה יימשך.

צילום: אי.פי

הנרי. המחמאות כבר התחילו לזרום, עוד לפני האימון הראשון

הנרי במדי מונאקו, 1998

Newspapers in Hebrew

Newspapers from Israel

© PressReader. All rights reserved.