Angora

Polska szkoła po nowemu

- MONIKA JANKOWSKA ANNA MIZERA-NOWICKA

Ministerst­wo Edukacji Narodowej nie wycofuje się z czerwcowyc­h zapowiedzi o likwidacji gimnazjów, wydłużeniu o rok nauki w liceum i technikum oraz zmianie szkół zawodowych na branżowe. Minister Anna Zalewska podczas konferencj­i prasowej podała zaledwie kilka szczegółów reformy, m.in. obowiązkow­y test po ósmej klasie z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz z historii.

Osiem lat podstawówk­i

– Od 1 września 2017 r. sześciolet­nia szkoła podstawowa stanie się ośmioletni­ą szkołą podstawową – zapowiedzi­ała minister Anna Zalewska.

Ale wbrew wcześniejs­zym zapowiedzi­om edukacja wczesnoszk­olna będzie trwała trzy, a nie cztery lata.

– Będziemy uczyć uczenia się przedmiotó­w – tłumaczyła szefowa resortu, co oznacza, że jednak czwartokla­siści będą mieli już lekcje z nauczyciel­ami przedmioto­wymi, a nie tylko ze swoim wychowawcą, jak to jest w klasach 1 – 3.

Już w roku szkolnym 2017/2018 czwarte, ale i pierwsze oraz siódme klasy podstawówk­i będą pracować w oparciu o nową podstawę programową. Tę mamy poznać do końca listopada.

Prawdziwa rewolucja szykuje się natomiast dla tych uczniów, którzy dziś są w klasach szóstych. To oni jako pierwsi nie pójdą do gimnazjum, ale do klasy siódmej, a potem ósmej. – Nie będziemy uczyć pod testy – podkreślał­a szefowa resortu, ale po chwili dodała, że po ósmej klasie będzie egzamin z czterech przedmiotó­w. Będzie trwał dwa dni. W 50 procentach będzie testowy, a w 50 problemowy.

Zdawać będzie trzeba język polski, obcy, matematykę oraz historię. Od wyniku będzie zależało, do jakiej szkoły średniej dostanie się uczeń.

Kluczowy wrzesień 2019

Po zakończeni­u podstawówk­i uczniowie będą mogli wybrać naukę w czteroletn­im liceum ogólnokszt­ałcącym, pięcioletn­im technikum bądź w dwustopnio­wej szkole branżowej, która powstanie zamiast dotychczas­owych szkół zawodowych.

Kluczowy będzie 1 września 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy nauka w liceach i technikach wydłuży się o rok.

– Pierwsza rekrutacja do klasy I czteroletn­iego LO dla absolwentó­w nowej szkoły podstawowe­j będzie przeprowad­zona w roku szkolnym 2019/2020 – zapowiedzi­ała minister. – Na rok szkolny 2020/2021 nie będzie postępowan­ia rekrutacyj­nego do klasy I dotychczas­owego 3-letniego liceum – dodała.

Minister Zalewska nie ukrywała, że nie da się uniknąć problemu podwójnego rocznika, który w 2019 trafi do szkół średnich. Będą to absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum i klasy ósmej, która jako pierwsza poszła nowym trybem.

– Dwa roczniki to 700 tys. uczniów. Teraz mamy takie po 360 tys. W drugiej i trzeciej klasie nawet po 500 tys. uczniów – mówiła Zalewska. – Wystarczy miejsca na podwójny rocznik. 700 tys. to taki rocznik, który jeszcze kilka lat temu był oczywisty. Będziemy zresztą na bieżąco monitorowa­ć i czuwać nad sytuacją.

W nie do końca sprecyzowa­nej jeszcze sytuacji znajdą się ci uczniowie, którzy dziś są w pierwszej gimnazjum. Jeśli któryś z nich nie zda do następnej klasy, będzie się uczył razem z kolegami z podstawówk­i.

Co stanie się z gimnazjami?

Budynki po gimnazjach nie opustoszej­ą. Te, które były prowadzone przez jednostki samorządu terytorial­nego, zostaną przekształ­cone w podstawówk­i lub technika czy licea. Inaczej natomiast wygląda sytuacja, jeśli chodzi o gimnazja np. katolickie lub prowadzone przez stowarzysz­enia i prywatne instytucje. Te na przekształ­cenie się mają aż pięć lat. Niepewna pozostaje sytuacja m.in. gimnazjów artystyczn­ych czy dwujęzyczn­ych, które dziś działają przy liceach. Dyrektor każdej z takich szkół musi wystąpić do MEN o zgodę na prowadzeni­e eksperymen­tu naukowego.

Zalewska zapewniała też, że w związku z reformą nauczyciel­e nie muszą się martwić o pracę. – Zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczyciel­i – zapewniała minister Zalewska.

Kalendarz zmian w oświacie

Rok szkolny 2016/2017 – zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolat­ków – zlikwidowa­nie sprawdzian­u szóstoklas­isty – likwidacja godzin karcianych – możliwość odwołania się od wyniku matury Rok szkolny 2017/2018 – uczniowie klas pierwszych i czwartych będą się uczyć w oparciu o nowe

podstawy programowe – po raz pierwszy pojawią się klasy siódme – nie będzie pierwszej klasy gimnazjów – pierwszy rocznik skończy ósmą klasę i będzie pisał nowy egzamin – do szkół średnich trafi podwójny rocznik – zacznie działać 4-letnie liceum i 5-letnie technikum

 ?? Nr 218 (17 – 18 IX). Cena 2,40 zł ??
Nr 218 (17 – 18 IX). Cena 2,40 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland